logo

DRAFT

 .NET
RIMOUSKI OCEANIC - QMJHL ENTRY DRAFT
2019ROUND#FROMPOSGPPTS
ZACHARY BOLDUC
1 14
BÉCANCOUR, QC
C
52 46
ALEXIS BRISSON
3 50
MONTRÉAL, QC
C
24 10
FRÉDÉRIC BRUNET
4 65
GATINEAU, QC
C
1 -
THOMAS COUTURE
4 68
LÉVIS, QC
G
3 2
MATHIS GAUTHIER
5 86
STE-MARTHE-SUR-LE-LAC, QC
D
- -
ISAAC LAMBERT
5 87
VICTORIAVILLE, QC
C
- -
STEVEN IANNIDINARDO
7 122
MONTRÉAL, QC
D
1 -
MAXIME GAGNÉ
8 128
RIMOUSKI, QC
D
- -
OLIVER ARNFAST
8 140
VALLEY, NS
G
- -
ALEXANDER GAUDIO
9 158
LAVAL, QC
C
- -
HUNTER BENOIT
10 168
DARTMOUTH, NS
D
- -
ÉMILE LAMBERT
10 176
STE-ANNE-DE-LA-POCATIÈRE, QC
C
1 -
SALVATORE BUCARO
11 194
MONTRÉAL, QC
C
3 -
SPENCER GALLANT
12 212
POINTE-CLAIRE, QC
D
- -
JAMES BOULAY-LEBLANC
13 220
GASPÉ, QC
D
- -
ROBERT FORBES
13 230
LOON LAKE, NS
G
- -
ÉMILE LABRIE
14 238
ST-CYRILLE, QC
D
- -
SIMON MALTAIS
14 248
MONCTON, NB
D
- -
2018ROUND#FROMPOSGPPTS
ISAAC BELLIVEAU
2 25
ORFORD, QC
D
60 51
ALEXIS BELISLE
3 38
SAINTE-MARTHE-SUR-LE-LAC, QC
W
19 3
COLE CORMIER
3 44
DIEPPE, NB
C
63 39
JONATHAN LABRIE
3 51
AMQUI, QC
G
6 -
NICOLAS DAIGLE
4 61
THETFORD MINES, QC
C
64 15
SHAUN MAHONEY
5 73
ST-AUGUSTIN-DE-DESMAURES, QC
C
- -
BRANDON CASEY
5 75
GRAND FALLS-WINDSOR, TN
D
32 2
MATTHEW ELLIS
7 110
CAPE BRETON, NS
W
- -
SAMUEL DE GRASSE
7 116
LAVAL, QC
D
- -
ISAAK CARON
8 131
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
C
- -
FRÉDÉRYCK JANVIER
9 159
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
53 16
CALUM MACPHERSON
10 177
ANTIGONISH, NS
C
- -
MATHIEU FORTIN
11 181
MATANE, QC
C
- -
CHRISTOPHE CHIASSON
13 231
CAP-AUX-MEULES, QC
C
30 -
JOAQUIN LEMAY
14 248
 
D
- -
2017ROUND#FROMPOSGPPTS
ALEXIS LAFRENIÈRE
1 1
ST-EUSTACHE, QC
W
190 319
CHRISTOPHER INNISS
1 10
LONGUEUIL, QC
D
181 30
MATHIEU BIZIER
1 12
LÉVIS, QC
C
200 110
JACOB BERNARD
3 38
SAINT-VICTOR, QC
D
32 5
LUDOVIC SOUCY
4 58
LA POCATIÈRE, QC
C
146 23
WILLIAM GRIMARD
4 64
WOTTON, QC
G
52 5
ZACHARY MASSICOTTE
6 94
NOTRE-DAME-DU-MONT-CARMEL, QC
D
130 38
DECLAN MACEACHERN
6 98
CHARLOTTETOWN, PEI
W
- -
RAPHAEL AUDET
8 130
RIMOUSKI, QC
G
17 -
ADAM FIORE
8 133
LAVAL, QC
C
- -
ALEX WYNTER
9 148
MONCTON, NB
D
- -
JACK MORRIS
11 184
ANTIGONISH, NS
D
- -
PETER GARRETT
12 202
DUXBURY, MA
D
- -
TIMMY KIPPENBERGER
13 220
WILMINGTON, MA
D
- -
2016ROUND#FROMPOSGPPTS
ANTHONY D'AMOURS
2 23
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
D
192 42
NICK GOSSE
3 48
PARADISE, TN
W
44 3
KARL BOUDRIAS
4 66
CHÂTEAUGUAY, QC
D
226 74
CARMINE-ANTHONY PAGLIARULO
5 89
MONTRÉAL, QC
G
75 2
JIMMY LEMAY
6 94
NICOLET, QC
G
41 1
HUGO GUILLEMETTE
6 102
LÉVIS, QC
C
- -
JONATHAN RIEL
8 138
BEACONSFIELD, QC
C
- -
ADAM DROLET
9 156
ST-AGAPIT, QC
D
- -
NICOLAS GAGNON
10 174
TERREBONNE, QC
W
- -
DAVID LAVOIE
12 210
ST-AUGUSTIN-DE-DESMAURES, QC
C
- -
PHILIP KEMP
13 228
GREENWICH, CT
D
- -
CORSON SUNDQUIST
14 246
GLASTONBURY, CT
W
- -
2015ROUND#FROMPOSGPPTS
ALEX-OLIVIER VOYER
1 15
SHERBROOKE, QC
W
312 213
CARSON MACKINNON
4 61
SUMMERSIDE, PEI
W
332 163
CHARLES-EDOUARD D'ASTOUS
4 73
RIMOUSKI, QC
D
272 204
ALEXIS GIRARD
5 79
ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE, QC
D
122 28
GABRIEL MORENCY
5 83
QUÉBEC, QC
G
11 -
MAXIM TRÉPANIER
5 91
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
W
200 165
MATHIEU LEFEBVRE
6 94
MONTRÉAL, QC
D
- -
DANIEL BRASSARD
6 104
BROMONT, QC
D
2 -
ALEX MELLA
7 110
STANFORD, CT
C
- -
LUCAS NIEZELSKI
7 127
MANCHESTER, CT
D
- -
MIKE ROBINSON
8 128
BEDFORD, NH
G
- -
DOMINIC CORMIER
9 163
CAP-AUX-MEULES, QC
C
36 4
WILSON FOREST
10 181
MATANE, QC
D
205 62
MAXIM FOURNIER
11 199
ROUYN-NORANDA, QC
G
- -
BRETT THORNE
12 217
BEDFORD, NS
D
- -
MIKAEL LEGARE
13 235
BOISCHATEL, QC
D
- -
ANTOINE DUFORT-PLANTE
14 253
MONTRÉAL, QC
C
148 112
2014ROUND#FROMPOSGPPTS
HUNTER MOREAU
2 36
POINTE-CLAIRE, QC
C
144 55
SAMUEL BECK
4 62
LACHENAIE, QC
C
70 15
JEREMY DESCHENEAUX
4 68
LAVAL, QC
C
- -
JARROD SHIPLEY
4 71
ST. JOHN'S, NB
D
3 -
CHARLES-ANTOINE POIRIER-TURCOT
5 77
STE-CATHERINE, QC
G
28 2
DOMINIC CORMIER
6 95
MONCTON, NB
D
293 150
FELIX LEBLANC
8 139
MONCTON, NB
C
- -
JULIAN GALLOWAY
9 158
SACKVILLE, NB
G
21 1
XAVIER BISSONETTE
9 163
CANDIAC, QC
C
- -
NATHAN SANDERSON
10 181
ST. PETERS BAY, PEI
D
- -
LUKE STEVENS
11 199
BELLAIR, CA
W
- -
BRENT HILL
12 217
LUNENBURG, MA
C
- -
2013ROUND#FROMPOSGPPTS
OLIVIER TREMBLAY
2 23
CHICOUTIMI, QC
G
132 1
SIMON BOURQUE
2 25
LONGUEUIL, QC
D
300 174
CHARLES-ANTHONY POULIN
2 36
REIMS
W
4 -
ALEXANDRE DRAPEAU
3 46
RIMOUSKI, QC
D
87 7
JEAN-MICHEL LEBLANC
4 62
ST. JOHN'S, NB
C
19 -
ANDREW PICCO
5 90
MARYSTOWN, TN
D
266 60
SAMUEL LABERGE
6 95
CHÂTEAUGUAY, QC
C
191 128
MICHAEL THIBAULT
7 126
RIMOUSKI, QC
D
5 3
MARC-ANDRE GAUTHIER
9 148
VAL D'OR, QC
D
- -
BRANDON MCCULLOCH
9 162
CHATEAUGUAY, QC
C
- -
TYLER BOLAND
10 180
ST. JOHN'S, TN
C
279 226
BASTIEN VEILLEUX
11 198
BEAUCEVILLE, QC
C
- -
XAVIER ST-PIERRE
12 216
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
23 5
RYAN DONATO
13 234
BOSTON, MA
C
- -
TYLER BIRD
14 252
BOSTON, MA
W
- -
2012ROUND#FROMPOSGPPTS
NICOLAS HEBERT
1 12
LONGUEUIL, QC
C
157 19
ANTHONY DELUCA
2 22
MONTRÉAL, QC
W
238 237
NICHOLAS QUILLAN
3 48
DARTMOUTH, NS
D
- -
GUILLAUME MCSWEEN
3 54
VALLEYFIELD, QC
D
182 60
JUSTIN SAMSON
3 55
LASALLE, QC
C
42 9
JEAN-FRANCOIS LAVOIE
5 92
LAC-AU-SAUMON, QC
C
74 14
MARC-ANTOINE GERVAIS
6 99
QUÉBEC, QC
G
2 -
SIMON FORTIER
7 123
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
155 25
FRANÇOIS BEAUCHEMIN
8 135
RIMOUSKI, QC
W
282 181
DOMINIC BÉRARD
8 141
QUÉBEC, QC
D
- -
MICHAEL JOLY
9 159
GATINEAU, QC
W
268 285
ANTHONY CHAPADOS
10 177
RIMOUSKI, QC
W
204 70
MATHIEU LECLERC
11 195
CHICOUTIMI, QC
D
97 12
ALEX ST-PIERRE
12 212
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
G
3 -
TYLER KELLEHER
13 230
LONGMEADOW, MA
C
- -
NICHOLAS CENTAURO
14 248
MENDON, MA
D
- -
2011ROUND#FROMPOSGPPTS
GUILLAUME GAUTHIER
1 3
STE-MARTHE-SUR-LE-LAC, QC
W
354 274
SAMUEL MORIN
1 7
LAC BEAUPORT, QC
D
246 114
SIMON BOUDREAU
1 8
CHICOUTIMI, QC
D
137 19
PHILIPPE DESROSIERS
2 29
ST-HYACINTHE, QC
G
157 7
FREDERIK GAUTHIER
3 40
LAVAL, QC
C
190 171
JASMIN BOUTET
3 54
ST-NICOLAS, QC
C
263 64
RYAN MACKINNON
5 86
SUMMERSIDE, PEI
D
279 117
MAXIME FORTIER
6 98
BREAKEYVILLE, QC
D
67 5
GABRIEL FORTIN
6 100
ST.PASCAL, QC
W
42 8
JOEY BRISEBOIS
7 115
GATINEAU, QC
C
5 -
CHARLES-ÉRIC LÉGARÉ
7 123
ST-AUGUSTIN-DE-DESMAURES, QC
W
205 140
JULIEN COTTON
8 137
GASPÉ, QC
C
- -
JESSE MACINNIS
9 151
WHYCOCOMAGH, NS
C
- -
2010ROUND#FROMPOSGPPTS
LIAM O'BRIEN
1 10
HALIFAX, NS
C
291 103
CARL HOZJAN
2 36
TERREBONNE, QC
G
83 5
GUILLAUME GÉLINAS
4 66
LE GARDEUR, QC
D
75 92
ALEXIS LOISEAU
5 82
HAVRE-AUX-MAISONS, QC
C
306 244
ALEXANDRE TANGUAY
6 105
LÉVIS, QC
W
123 26
RYAN KRESEVIC
7 118
MONTRÉAL, QC
G
- -
BRYAN MCCORMICK
10 172
CHIBOUGAMAU, QC
D
- -
2009ROUND#FROMPOSGPPTS
JONATHAN LAVOIE
3 40
LAC-AU-SAUMON, QC
W
225 42
CHARLES-ANTOINE ROY
3 41
MONT ST-HILAIRE, QC
W
130 21
CASEY BABINEAU
7 121
TRURO, NS
D
267 63
NICHOLAS DUCHESNE
9 152
RIMOUSKI, QC
D
48 1
PIERRE-ALEXANDRE OUELLET
9 157
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
84 16
BERTHIER ROBICHAUD
9 159
NÉGUAC, NB
G
- -
GABRIEL VALLÉE
10 170
GRANDE-RIVIÈRE, QC
C
108 23
JOEY MAZEROLLE
10 175
GATINEAU, QC
W
- -
ALEX BELZILE
11 192
ST-ÉLOI, QC
W
196 236
KEVIN HAYES
12 208
DORCHESTER, MA
W
- -
2008ROUND#FROMPOSGPPTS
RYAN KAVANAGH
4 62
KIRKLAND, QC
D
195 163
ALEXANDRE DURETTE
5 76
MATANE, QC
C
244 101
PATRICK DELISLE-HOUDE
6 108
QUÉBEC, QC
C
286 183
JUSTIN VILLENEUVE
8 130
OTTAWA, QC
D
- -
MARC-ANDRÉ LÉVESQUE
8 132
LONGUEUIL, QC
D
206 65
JULIEN LEVASSEUR
9 150
LAC-AU-SAUMON, QC
D
127 35
PHILIPPE TREMBLAY
10 163
CHICOUTIMI, QC
G
53 5
STEVEN WHITNEY
11 184
READING, MA
C
- -
CHRIS EAGLES
11 186
FREDERICTON, NB
D
- -
FRANÇOIS HOUDE
12 204
MATANE, QC
W
10 3
2007ROUND#FROMPOSGPPTS
GLEASON FOURNIER
1 5
ST-FABIEN, QC
D
260 147
GUILLAUME PELLETIER
3 46
NOTRE-DAME-DU-LAC, QC
C
101 11
TOMMY PERREAULT
3 47
RIMOUSKI, QC
G
23 1
FRANÇOIS LACERTE
4 70
TROIS-RIVIÈRES, QC
G
168 6
NICHOLAS SAMOLUK
5 85
BAIE-D'URFÉE, QC
C
82 7
MATHIEU ASSELIN
6 106
ACTON VALE, QC
W
126 26
JON PARDY
7 117
CLARENVILLE, TN
W
26 1
STYVE COUTURIER
8 128
ST-JOSEPH-DE-LEPAGE, QC
C
- -
MATHIAS POTVIN
9 146
QUÉBEC, QC
D
- -
ROCK MAURICE
10 164
LES CÈDRES, QC
D
27 1
ALEXIS CHÉNARD
11 182
BIC, QC
C
- -
ALEXANDRE DUMAS
12 200
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
2006ROUND#FROMPOSGPPTS
PHILIPPE CORNET
1 2
VAL-SENNEVILLE, QC
W
268 256
PATRICE CORMIER
1 5
MONCTON, NB
C
211 163
ALEXANDRE NÉRON
1 6
LA MALBAIE, QC
D
240 131
JORDAN CARON
1 8
SAYABEC, QC
W
237 236
FÉLIX LEFRANÇOIS
4 55
BAIE-COMEAU, QC
C
299 249
ANTOINE LAGANIÈRE
5 86
L'ÎLE-CADIEUX, QC
C
- -
CHRISTOPHER STEVENS
6 93
SYDNEY, NS
D
6 -
JORDAN DEWEY
6 107
CHÂTEAUGUAY, QC
D
- -
GUILLAUME TARTRE
8 127
ROSEMÈRE, QC
G
- -
VINCENT BLANCHETTE-DURAND
9 145
STE-ANNE-DES-MONTS, QC
D
- -
ALEXANDRE BRUNET
9 152
LAVAL, QC
D
291 44
BENOIT PINARD
10 163
CAUSAPSCAL, QC
C
- -
FRÉDÉRIC DESROCHERS
11 181
LASALLE, QC
W
152 17
PIERRE-OLIVIER JEAN
12 199
PINTENDRE, QC
W
- -
STEVEN RENOUF
13 216
NEW CARLISLE, QC
C
- -
TRAVIS PERRY
14 232
MONCTON, NB
C
- -
JEAN-MAXIME LEPAGE
15 246
RIMOUSKI, QC
G
3 -
2005ROUND#FROMPOSGPPTS
MAXIME MACENAUER
1 18
LAVAL, QC
C
214 156
MARC-ANDRÉ LAROCHE
2 33
ARTHABASKA, QC
W
288 135
NICHOLAS GOYENS
3 50
MONTRÉAL, QC
D
167 34
BOBBY VERIKER
3 54
MIRAMICHI, NB
W
- -
EMMANUEL BOUDREAU
5 90
CAP-AUX-MEULES, QC
D
263 155
BRUNO FORTIN
6 95
LÉVIS, QC
C
6 1
PIERRE-ALEXANDRE JONCAS
6 108
MATANE, QC
W
222 82
DAVE PLANTE
7 112
CAMPBELLTON, NB
W
189 20
JEAN-FRANÇOIS LOSIER
7 116
OTTAWA, ON
D
5 -
JÉRÔME WATSON
7 120
BONAVENTURE, QC
G
- -
FRANCIS LEBLANC
8 144
NEW RICHMOND, QC
C
9 1
JORDAN GAGNÉ
9 162
L'ANCIENNE-LORETTE, QC
C
- -
NICOLAS ALBANY
10 180
KAHNAWAKE, QC
W
7 1
CHARLES CÔTÉ
11 198
STE-FOY, QC
C
- -
PHILIPPE BEAULIEU
12 216
QUÉBEC, QC
C
- -
MARC-OLIVIER DESJARDINS
13 234
ST-JÉRÔME, QC
W
- -
2004ROUND#FROMPOSGPPTS
ALEX BIEGA
1 11
MONTRÉAL, QC
D
- -
VINCENT RÉMILLARD
2 21
LAVAL, QC
C
8 4
GUILLAUME MAILLOUX
2 27
MONTRÉAL, QC
W
177 43
GRAHAM BONA
3 43
HALIFAX, NS
D
337 67
DAVID BOUCHARD
4 59
CHICOUTIMI, QC
W
210 19
PIER-OLIVIER MICHAUD
5 66
MONT-JOLI, QC
C
- -
SCOTT FRASER
5 75
WOODSTOCK, NB
G
10 -
SÉBASTIEN LAFERRIÈRE
5 76
LASALLE, QC
W
168 6
JAMIE BLOM
6 91
KENTVILLE, NS
C
66 2
GUILLAUME LÉTOURNEAU
7 102
QUÉBEC, QC
D
32 2
ÉTIENNE CYR
7 107
BAS ST-LAURENT, QC
C
- -
FRÉDÉRIC ROY
8 123
BAIE-COMEAU, QC
W
9 1
MATTHEW PEALY
9 139
BAS ST-LAURENT, QC
C
- -
MARK FERGUSON
10 155
FREDERICTON, NB
C
- -
SYLVAIN DESLAURIERS
11 171
LAVAL, QC
D
- -
BENOIT GRAVEL
12 187
LAVAL, QC
D
- -
KYLE KUCHARSKI
13 202
SAUGUS, MA
W
- -
2003ROUND#FROMPOSGPPTS
SIDNEY CROSBY
1 1
COLE HARBOUR, NS
C
143 350
FRANCIS CHARETTE
1 15
ST-HUBERT, QC
W
149 145
FRANÇOIS BOLDUC
2 17
STE-FOY, QC
D
353 73
MAXIME ROY-DESRUISSEAUX
4 49
ST-APOLLINAIRE, QC
G
1 -
NICOLAS BACHAND
8 113
LAVAL, QC
W
187 86
FRANÇOIS METIVIER
9 129
MONT-JOLI, QC
D
- -
CORY SCHNEIDER
10 145
MARBLEHEAD, MA
G
- -
MARC-ANTOINE BEAUDOIN-CLOUTIER
11 161
LAVAL, QC
D
- -
OLIVIER LAMARRE
12 177
LÉVIS, QC
C
- -
MATHIEU MINVILLE
12 186
JONQUIÈRE, QC
C
- -
2002ROUND#FROMPOSGPPTS
MARK TOBIN
1 8
ST. JOHN'S, TN
W
294 169
GUILLAUME VEILLEUX
1 13
QUÉBEC, QC
D
276 50
ALEXANDRE VACHON
3 40
MONTRÉAL, QC
W
212 25
CHARLES BERGERON
4 56
THETFORD MINES, QC
W
269 96
JEAN-SÉBASTIEN CÔTÉ
5 69
MATANE, QC
C
281 114
HUBERT VEILLEUX
5 72
AMQUI, QC
D
38 2
FRANÇOIS GAUTHIER
6 81
LA SARRE, QC
D
84 7
PIERRE-DAVID TREMBLAY
6 88
MATANE, QC
D
22 4
JASON D'ASCANIO
7 104
MONTRÉAL, QC
D
41 1
JEREMY TURGEON
8 120
FREDERICTON, NB
W
48 15
PAUL MARINEAU
9 136
ST-EUSTACHE, QC
D
1 -
FRANCIS QUINTAL
10 152
GRANBY, QC
G
- -
BENOIT ARSENAULT
11 168
STE-ANNE-DES-MONTS, QC
C
205 86
SAMUEL BELZILE
12 184
ST-FABIEN, QC
W
5 1
CÉDRICK DESJARDINS
13 199
EDMUNDSTON, NB
G
165 4
JENNY LAVIGNE
14 213
LAC-AU-SAUMON, QC
G
- -
GUILLAUME CHICOINE
15 223
DUBREUILVILLE, ON
D
164 41
2001ROUND#FROMPOSGPPTS
MARC-ANTOINE POULIOT
1 3
QUÉBEC, QC
C
232 299
DANNY STEWART
2 18
CHARLOTTETOWN, PEI
C
355 270
MATTEWS LEMAIRE
4 51
CHIBOUGAMAU, QC
C
128 25
PATRICK COULOMBE
5 67
ST-FABIEN, QC
D
335 268
CHAZ JOHNSON
6 83
MONTRÉAL, QC
W
249 97
ERIC NEILSON
7 99
FREDERICTON, NB
W
229 58
GUILLAUME BLAIS
8 115
ST-GEORGES, QC
D
- -
ALEXANDRE MARTEL
8 122
MONTRÉAL, QC
C
- -
JEAN-MATHIEU TARDIF
9 131
DRUMMONDVILLE, QC
W
- -
ALEXANDRE SOUCY
10 147
RIMOUSKI, QC
D
4 -
MARC-ALEXANDRE BEAUDOIN
11 163
MARIA, QC
C
4 -
MATHIEU DESORMEAUX
12 179
GATINEAU, QC
G
- -
FRÉDÉRIC HARLAND
13 195
ROSEMÈRE, QC
D
- -
MATHIEU SAINDON
14 211
RIMOUSKI, QC
C
- -
MARC HARROCH
15 227
MONTRÉAL, QC
W
- -
2000ROUND#FROMPOSGPPTS
SAMUEL GIBBONS
3 48
DOLBEAU, QC
D
265 93
SÉBASTIEN NOLET
4 64
STE-JULIE, QC
G
93 1
SÉBASTIEN BOLDUC
7 100
MATANE, QC
D
153 7
JOSH EGAN
7 112
CHARLOTTETOWN, PEI
C
- -
FRÉDÉRIC CYR
8 128
ST-FRANÇOIS, NB
W
- -
ALEXANDRE LAVOIE
9 144
LA POCATIÈRE, QC
W
- -
WESLEY ST-AMOUR
10 160
GATINEAU, QC
W
- -
CHARLES-ÉRICK GAGNON
11 176
L'ANCIENNE-LORETTE, QC
C
24 3
JIMMY WHITE
12 192
DARTMOUTH, NS
D
- -
MAXIME CHAREST
13 207
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
D
- -
DENIS BÉRUBÉ
14 223
ST-FABIEN, QC
G
81 1
CARLE ROCHON
15 236
HULL, QC
W
44 4
1999ROUND#FROMPOSGPPTS
BRENT MACLELLAN
1 2
HALIFAX, NS
D
371 119
AARON JOHNSON
1 9
PORT HAWKESBURY, NS
D
289 212
SYLVAIN NAULT
3 35
HULL, QC
D
- -
GABRIEL BALASESCU
4 58
LASALLE, QC
W
296 126
ERIK DESROSIERS
5 74
MAGOG, QC
W
- -
PHILIPPE LAUZÉ
5 79
REPENTIGNY, QC
D
297 56
NICOLAS PILOTE
7 98
ST-ALEXANDRE-DES-LACS, QC
D
68 5
YAN MORNEAU
7 99
ST-PAMPHILE, QC
G
- -
JEAN-FRANÇOIS BOULET
8 122
SAGUENAY, QC
W
- -
RONNIE DECONTIE
9 138
MANIWAKI, QC
D
61 1
MATHIEU BERNATCHEZ
10 154
GASPÉ, QC
G
2 -
COREY MACDONALD
11 170
KIRKLAND, QC
C
- -
1998ROUND#FROMPOSGPPTS
THATCHER BELL
1 3
GUERNSEY, PEI
C
315 360
FRÉDÉRIC FAUCHER
2 18
ST-RAYMOND, QC
W
277 283
VINCENT TOUGAS
2 28
L'ACADIE, QC
W
251 163
MICHEL OUELLET
3 33
RIMOUSKI, QC
W
267 331
JEAN-PHILIPPE BRIÈRE
3 44
PONT-ROUGE, QC
C
311 272
DENIS DESMARAIS
4 59
ST-FÉLIX-DE-KINGSEY, QC
D
310 72
ÉRIC SALVAIL
5 66
MASCOUCHE, QC
G
152 3
BILLY POIRIER
5 75
ST-ALEXANDRE-DES-LACS, QC
D
3 -
SIMON LAVERDIÈRE
6 80
ST-HIPPOLYTE, QC
W
- -
NICOLAS POIRIER
8 116
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
W
258 156
JEAN-FRANÇOIS CORBIN
9 126
MONT-JOLI, QC
C
- -
ROSS MACMILLAN
9 131
CHARLOTTETOWN, PEI
C
- -
FRANCIS PELLETIER
10 146
AMQUI, QC
C
2 -
FRANÇOIS MIVILLE
11 161
PORT-AU-PRINCE
W
2 -
GREGORY MCGINNIS
12 176
FREDERICTON, NB
W
- -
MATHIEU PIGEON
13 191
RIMOUSKI, QC
W
7 2
MIKE OUELLET
14 206
ST-LÉON-LE-GRAND, QC
W
13 4
ALEXIS CASTONGUAY
15 221
RIMOUSKI, QC
W
127 18
1997ROUND#FROMPOSGPPTS
BRAD RICHARDS
1 7
MURRAY HARBOUR, PEI
C
232 522
ANTOINE BERGERON
2 22
VALCOURT, QC
D
242 179
CASEY LEGGETT
3 36
HAWKESBURY, ON
W
202 55
JULIEN DESROSIERS
4 52
RIMOUSKI, QC
C
273 295
DAVID BOILARD
5 67
QUÉBEC, QC
D
171 25
PIERRE LÉVESQUE
8 110
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
W
8 1
FRÉDÉRIC DURAIN
8 112
MONTRÉAL, QC
W
- -
STEVE FARNHAM
9 127
GREENFIELD PARK, QC
G
- -
KRIS BARNETT
10 142
CHARLOTTETOWN, PEI
D
48 12
JONATHAN COLLIN
11 157
MONTRÉAL, QC
D
- -
LOUIS-ÉTIENNE CADRIN
12 172
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
W
- -
KEVIN BOLDUC
13 187
QUÉBEC, QC
D
30 2
ALEXANDRE BELZILE
14 201
ST-ARSÈNE, QC
D
3 -
MATHIEU PLOURDE
15 212
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
C
- -
1996ROUND#FROMPOSGPPTS
VINCENT LECAVALIER
1 4
ÎLE-BIZARD, QC
C
144 265
DENIS BOILY
2 18
LEBEL-SUR-QUÉVILLON, QC
W
226 217
JONATHAN BEAULIEU
3 32
QUÉBEC, QC
W
338 290
PHILIPPE SAUVÉ
4 46
BUFFALO, NY
G
186 3
JOÉ RULLIER
4 47
MONTRÉAL, QC
D
227 107
DAVID DUPÉRÉ
4 54
AMQUI, QC
W
- -
MARC-ANDRÉ JACOB
5 65
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
107 7
JONATHAN ST-LOUIS
5 66
LAVAL, QC
W
280 157
PHILIPPE LORD
6 77
CHARLESBOURG, QC
W
6 3
MARTIN BÉDARD
6 78
MONTRÉAL, QC
D
15 -
FRÉDÉRIC GIRARD
7 93
DEUX-MONTAGNES, QC
D
281 62
DAVID BILODEAU
7 95
VICTORIAVILLE, QC
D
133 22
SIMON DUBÉ
9 121
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
D
- -
MATHIEU CORBET
10 129
PASPEBIAC, QC
W
- -
YAN BOUCHARD
11 142
RIVIÈRE-AUX-RENARDS, QC
W
73 28
1995ROUND#FROMPOSGPPTS
PHILIPPE PLANTE
1 10
GREENFIELD PARK, QC
D
267 172
DAVID ST-ONGE
2 24
MATANE, QC
D
295 85
NICOLAS CHABOT
2 28
MONTRÉAL, QC
G
184 2
MATHIEU NORMANDIN
3 37
ST-CÉSAIRE, QC
W
198 99
SÉBASTIEN TREMBLAY
3 42
ST-HENRI-DE-LÉVIS, QC
D
160 82
ÉRYC COLLIN
4 44
STE-ROSE, QC
C
164 59
JASON LEHOUX
4 52
STE-MARIE-DE-BEAUCE, QC
W
179 89
DAVID BRISSON
6 72
QUÉBEC, QC
W
- -
MARC-ANDRÉ LOISELLE
7 95
SOREL, QC
D
20 2
FRÉDÉRIC LEVAC
8 108
DORION, QC
W
212 103
YANNICK HOULE
8 109
DRUMMONDVILLE, QC
G
8 -
GUILLAUME RODRIGUE
9 122
ST-HUBERT, QC
C
79 32
FRÉDÉRIC DESJARDINS
10 136
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
- -
FRÉDÉRIC MORIN
11 150
RIMOUSKI, QC
W
- -
PASCAL LÉVESQUE
12 164
QUÉBEC, QC
W
91 21
DANY-PIERRE CHADAKHTZIAN
13 177
VARENNE, QC
C
- -
1994ROUND#FROMPOSGPPTS
ÉRIC DROUIN
1 5
LABRADOR CITY, TN
D
363 144
DANIEL PAYETTE
1 13
HULL, QC
W
250 179
YANNICK DUPONT
2 18
ANJOU, QC
W
113 73
ÉRIC NORMANDIN
2 25
ST-EUSTACHE, QC
W
248 294
JEAN-MARC PELLETIER
3 31
ATLANTA, GA
G
50 4
STEEVEN DUSSAULT
4 45
SOREL, QC
D
95 6
CASEY WOLAK
5 58
POINT-CLAIRE, QC
W
64 21
SÉBASTIEN PARÉ
5 59
LONGUEUIL, QC
W
42 6
CARMINE ANOIA
6 71
MONTRÉAL, QC
D
- -
SYLVAIN BIARD
7 84
LAVAL, QC
D
- -
FRANÇOIS LÉVESQUE
8 98
SHERBROOKE, QC
D
192 31
JONATHAN GAGNÉ
10 124
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
- -
FRANCIS BOULAY
11 135
SCHEFFERVILLE, QC
C
- -
1993ROUND#FROMPOSGPPTS
JASON DOIG
1 7
MONTRÉAL, QC
D
236 225
SYLVAIN DAIGLE
2 16
ST-HYACINTHE, QC
G
152 2
DERECK MICHAUD
2 20
JONQUIÈRE, QC
W
76 19
JOËL THÉRIAULT
3 33
MONTRÉAL, QC
D
218 57
ALEX RICHARD
4 46
STE-ROSALIE, QC
C
208 56
DANIEL DIRADDO
4 52
ST-LÉONARD, QC
C
- -
ALEXANDRE SINNETT
6 72
LONGUEUIL, QC
C
7 3
ÉRIC BELLEMARE
6 73
LAVAL, QC
D
2 -
MARC RIVEST
6 74
LORRAINE, QC
W
20 8
GABRIEL CÔTÉ
6 75
AMOS, QC
W
237 145
CARL BENOIT
7 85
ANJOU, QC
G
32 -
ÉRIC HOUDE
7 89
MONTRÉAL, QC
C
222 191
CHRISTIAN BLAIS
10 124
LAVAL, QC
D
- -
ALAIN RATELLE
11 137
ROSEMONT, QC
C
- -
GUY BEAUMIER
12 150
SOREL, QC
W
- -
ÉRIC BILODEAU
13 161
FLEURIMONT, QC
D
- -
1992ROUND#FROMPOSGPPTS
STEVE BRÛLÉ
1 2
MONTRÉAL, QC
W
221 304
JIMMY PROVENCHER
2 14
KITCHENER, ON
W
212 149
JOSÉ THÉODORE
2 16
LAVAL, QC
G
229 8
FRÉDÉRIC BARBEAU
2 23
VICTORIAVILLE, QC
D
215 49
HUGO SIROIS-DESMARAIS
4 41
MONTRÉAL, QC
D
9 -
JEFF MERCER
5 49
ANTIGONISH, NS
W
172 68
GEORGES LARAQUE
5 50
MONTRÉAL, QC
W
203 122
PATRICK CHARBONNEAU
7 76
CHÂTEAUGUAY, QC
D
258 89
ALEXANDRE CHABOT
8 86
MAGOG, QC
W
- -
MARTIN CHAYER
8 95
LAVAL, QC
D
- -
ÉRIC PICARD
9 98
MONTRÉAL, QC
G
- -
GEORGES CORMIER
10 110
MONCTON, NB
D
- -
JEAN-FRANÇOIS BOUCHARD
11 122
ST-JEAN, QC
W
4 -
JEAN-FRANÇOIS LEDUC
12 134
MONTRÉAL, QC
D
- -
1991ROUND#FROMPOSGPPTS
PATRICK CARIGNAN
1 2
SHAWANIGAN-SUD, QC
W
297 458
DAVID BERGERON
2 14
SEPT-ÎLES, QC
G
- -
NATHAN MORIN
3 26
SAINT-JEAN-PORT-JOLI, QC
W
173 83
SAMUEL GROLEAU
4 38
LONGUEUIL, QC
C
292 402
STÉPHANE MADORE
5 50
HULL, QC
D
248 50
ÉRIC ALARIE
6 62
MONTRÉAL, QC
W
172 78
MARC PRÉVOST
8 86
MONTRÉAL, QC
W
- -
JEAN-FRANÇOIS BOILEAU
8 96
MONTRÉAL, QC
D
- -
LUC CORRIVEAU
9 101
MONTRÉAL, QC
D
11 1
PATRICK LAFERRIÈRE
10 110
REPENTIGNY, QC
G
3 -
JEFF GERVAIS
11 122
MASCOUCHE, QC
D
- -
JEAN-CHRISTIAN HONOREZ
12 134
LACHINE, QC
C
4 -
PETER ARVANITIS
13 146
MONTRÉAL, QC
C
- -
ÉRIC O'CONNOR
14 158
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
W
45 4
BENOIT BRASSARD
15 170
POINTE-DU-LAC, QC
D
- -
1990ROUND#FROMPOSGPPTS
STÉPHANE ST-AMOUR
1 3
MONTRÉAL, QC
C
300 360
CHRISTIAN PROULX
2 15
COATICOOK, QC
D
209 64
RAYMOND DELAROSBIL
2 23
BAIE-COMEAU, QC
D
283 118
DAVE BELLIVEAU
3 27
SEPT-ÎLES, QC
W
303 127
JASON CAMPEAU
3 35
OTTAWA, ON
C
59 5
PAUL DAIGNEAULT
5 51
STE-ANNE-DES-PLAINES, QC
D
33 -
LOUIS PEDNEAULT
6 63
QUÉBEC, QC
G
1 -
PAUL MCKENNA
7 76
MONTRÉAL, QC
C
43 2
ÉRIC PRÉVOST
9 99
MONTRÉAL, QC
W
- -
MARTIN LACHANCE
10 111
LAVAL, QC
W
- -
CRAIG PRIOR
11 123
HALIFAX, NS
C
17 3
ANDRÉ BINETTE
12 135
MONTRÉAL, QC
G
- -
STÉPHANE NOISEUX
13 147
YAMASKA, QC
D
- -
RICHARD LAFRANCE
14 159
MILLE-ÎLES, QC
W
- -
PASCAL RICHER
15 171
STE-SOPHIE, QC
W
- -
ÉRIC LAFRANCE
16 183
FREDERICTON, NB
D
65 2
STEVE CÔTÉ
17 195
MILLE ÎLES, QC
G
- -
1989ROUND#FROMPOSGPPTS
STÉPHANE OUELLET
1 6
ALMA, QC
W
133 92
STACY DALLAIRE
2 17
JONQUIÈRE, QC
D
280 134
YVAN CORBIN
3 28
KAPUSKASING, ON
W
135 93
LUC MASSÉ
5 50
RIMOUSKI, QC
D
19 -
NICOLAS PERREAULT
6 61
LORETTEVILLE, QC
D
- -
STÉPHANE BOUDRIAS
7 71
VAL D'OR, QC
C
59 10
JASMIN OUELLET
7 72
ROBERVAL, QC
D
36 3
STEVE PLASSE
8 83
ST-LÉONARD, QC
G
1 -
PATRICK LAGACÉ
9 94
MONTRÉAL, QC
D
- -
JEAN-FRANÇOIS POIRIER
10 105
MARIEVILLE, QC
D
2 1
MIKE RAIL
11 116
SHEDIAC, NB
C
- -
MARTIN LAVALLÉE
12 127
MONTRÉAL, QC
G
25 -
MARTIN ST-PIERRE
13 138
MONTRÉAL, QC
C
- -
JIMMY LACHANCE
14 149
ST-MALACHIE, QC
G
- -
STEVE DASYLVA
15 160
LAVAL, QC
D
- -
DIDIER LEBREUX
16 171
RIMOUSKI, QC
C
- -
DANY RATTE
17 182
KINGSLEY FALLS, QC
D
1 -
1988ROUND#FROMPOSGPPTS
JEAN BLOUIN
1 8
MONTRÉAL, QC
W
177 231
PATRICK LABRECQUE
3 30
LASALLE, QC
G
141 -
JODY CAMPEAU
4 41
OTTAWA, ON
C
6 1
STEVE ARMSTRONG
6 63
GRANBY, QC
W
124 15
MARTIN LAVALLÉE
7 74
SHERBROOKE, QC
W
207 101
ÉRIC MARCOUX
9 96
QUÉBEC, QC
W
251 95
STEVE GIRARD
10 107
MAGOG, QC
W
- -
MARTIN THOMAS
11 118
MONTRÉAL, QC
D
64 23
BRUCE JUDGE
12 129
MAGOG, QC
G
- -
JOEY PIRILLO
13 140
ST-LÉONARD, QC
D
1 -
MARTIN GINGRAS
14 151
ST-RAYMOND-DE-PORTNEUF, QC
C
- -
ÉRIC BOUDREAULT
15 162
SOREL, QC
D
- -
PASCAL VINCENT
16 173
LAVAL, QC
C
284 66
MATHIEU SAUVAGEAU
17 184
MONTRÉAL, QC
D
- -
DAVE KLUCARIC
18 195
SAGUENAY, QC
G
- -
1987ROUND#FROMPOSGPPTS
FRANÇOIS LEROUX
1 3
STE-ADÈLE, QC
D
176 92
PATRICK CLOUTIER
2 13
SHERBROOKE, QC
D
294 144
SERGE SIMARD
3 23
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
W
228 51
PIERRE CÔTÉ
5 43
LAVAL, QC
D
226 31
PATRICK DAIGNEAULT
6 52
MONTRÉAL, QC
G
20 1
DENIS CHASSÉ
6 53
MONTRÉAL, QC
C
234 279
SYLVAIN FLEURY
7 63
DRUMMONDVILLE, QC
C
222 346
ENRICO GIANNOTTI
8 72
MONTRÉAL, QC
W
- -
MARTIN GAGNÉ
8 73
PRINCEVILLE, QC
C
201 113
MARIO CÔTÉ
9 83
GATINEAU, QC
W
- -
TONY MUNARI
10 93
MONTRÉAL, QC
G
3 -
MARIO DUGUAY
11 103
GATINEAU, QC
D
2 -
MARCO MORIN
12 113
ST-HYACINTHE, QC
C
132 66
STEVE DESBIENS
13 123
LA TUQUE, QC
G
- -
NICHOL CLOUTIER
14 133
BAIE-COMEAU, QC
D
191 90
BRIANO ARNAUD
15 143
MONTRÉAL, QC
W
- -
ROCH BENOIT
16 153
HULL, QC
W
- -
1986ROUND#FROMPOSGPPTS
STEVE CADIEUX
1 5
STE-THÉRÈSE, QC
C
299 522
DAVID BASTILLE
2 15
METHUEN, MA
D
199 44
JAN ALSTON
3 25
GRANBY, QC
C
290 435
ERIC MONTEILHET
4 35
MONTRÉAL, QC
D
- -
HUGO BÉRARD
5 44
LAVAL, QC
D
38 4
PATRICK LACROIX
5 45
MAGOG, QC
D
9 -
RÉGIS TREMBLAY
6 55
ST-HONORÉ, QC
W
255 176
ALAIN ALBERT
7 65
AMOS, QC
W
- -
LUC BEAUREGARD
7 66
DRUMMONDVILLE, QC
W
- -
STÉPHANE BEAUREGARD
8 72
IBERVILLE, QC
G
92 2
FRANÇOIS GRAVEL
8 75
MAGOG, QC
D
- -
JOEL CHARBONNEAU
9 85
GATINEAU, QC
W
- -
JOCELYN RABY
10 95
GATINEAU, QC
C
- -
PATRICK ALLAIRE
11 105
SHERBROOKE, QC
D
- -
GHYSLAIN DAVID
11 107
GATINEAU, QC
D
- -
PAUL MICHAUD
12 115
ASBESTOS, QC
C
- -
MARC-ANDRÉ TAPIA
13 125
 
D
- -
JEAN-ROCK LACROIX
14 135
STE-JULIE, QC
G
6 1
PASCAL GERMAIN
15 145
VAL D'OR, QC
C
155 57
JEAN-FRANÇOIS TREMBLAY
16 155
CHICOUTIMI, QC
C
42 8
1985ROUND#FROMPOSGPPTS
FRANÇOIS GRAVEL
1 5
STE-FOY, QC
G
150 4
STÉPHANE GIGUÈRE
2 16
MONTRÉAL, QC
W
229 228
ÉRIC GALARNEAU
3 27
LAVAL, QC
C
76 81
ROBERT OUELLET
4 38
MONTRÉAL, QC
W
245 199
ALAIN GUAY
5 49
ABITIBI, QC
W
148 66
MARTIN MERCIER
8 82
MONTRÉAL, QC
W
71 8
SYLVAIN MAYER
8 88
MONTRÉAL, QC
D
154 29
MARCO GRONDIN
9 93
PLESSISVILLE, QC
D
126 39
SERGE RICHARD
10 104
LASALLE, QC
W
298 271
BROOK KELLY
12 126
HAWKESBURY, ON
W
150 161
DONALD FOUGÈRES
13 137
 
G
1 -
DOMINIC BOUDREAU
14 148
LASALLE, QC
W
41 4
FRANÇOIS GIROUARD
16 170
DRUMMONDVILLE, QC
C
3 1
DANIEL LARIN
17 181
LAVAL, QC
W
139 97
1984ROUND#FROMPOSGPPTS
MICHAEL MCCULLOUGH
1 5
LACHUTE, QC
C
151 132
STEFAN FIGLIUZZI
2 17
LAVAL, QC
W
330 517
MARTIN VÉZINA
3 29
LONGUEUIL, QC
W
131 64
JOËL DROLET
6 65
ST-BRUNO-DE-GUIGUES, QC
G
106 1
CHARLES-ANDRÉ FORTIER
7 77
COWANSVILLE, QC
W
58 22
DOMINIC LAVOIE
9 101
MONTRÉAL, QC
D
182 119
DOMINIC SALVO
11 125
LAVAL, QC
D
2 -
GAÉTAN LEGAULT
14 161
ASBESTOS, QC
D
184 39
1983ROUND#FROMPOSGPPTS
RALPH DIFIORI
1 5
MONTRÉAL, QC
D
181 91
KENNY NEW
2 16
MONTRÉAL, QC
W
68 25
ÉRIC GERMAIN
3 27
QUÉBEC, QC
D
209 114
ÉRIC GUAY
6 60
LÉVIS, QC
D
140 118
CARL CLEARY
7 68
JONQUIÈRE, QC
W
138 59
PIERRE SCHINCK
8 82
LACHINE, QC
D
51 23
LUC DAGENAIS
9 93
LACHINE, QC
C
59 47
ALAIN PLANTE
10 104
ST-ROBERT, QC
G
71 1
FRANÇOIS CHARTRAND
11 115
 
D
15 1
STÉPHANE BERGERON
13 137
 
G
1 -
ÉRIC BOISVERT
14 148
SOREL, QC
W
198 79
BENOIT HOGUE
15 159
REPENTIGNY, QC
W
205 240
1982ROUND#FROMPOSGPPTS
STEVE PÉPIN
1 9
SHERBROOKE, QC
C
299 498
MARC DESBIENS
3 31
SHERBROOKE, QC
G
89 1
ALEX DAVIAULT
4 42
ST-VALÉRIEN, QC
W
213 63
ROBERT MACINNIS
5 52
INVERNESS, NS
D
5 2
FRANÇOIS OLIVIER
5 53
MONTRÉAL, QC
W
164 99
CHARLES DOUCET
6 64
CAP-DE-LA-MADELEINE, QC
D
128 42
ALAIN COURCHESNE
7 75
SHERBROOKE, QC
C
48 8
TOMMY GRANT
8 86
MATAGAMI, QC
D
58 7
1981ROUND#FROMPOSGPPTS
MICHEL PETIT
1 7
ST-MALO, QC
D
150 160
DAVID KASPER
2 12
ST-LAMBERT, QC
C
276 365
GHYSLAIN PROVENCHER
3 25
PRINCEVILLE, QC
W
286 388
PIERRE GARNEAU
5 43
 
G
3 -
LUC GAUTHIER
8 66
LONGUEUIL, QC
D
229 161
NORMAND PLASSE
10 84
 
D
2 -
GÉRALD MATHIEU
14 120
 
D
1 -
DINO ASSELIN
16 138
CHÂTEAUGUAY, QC
D
1 -
MARIO SAMSON
19 169
SHERBROOKE, QC
W
72 41
1980ROUND#FROMPOSGPPTS
DANIEL CAMPEAU
1 6
LAVAL, QC
C
233 332
ALAIN GILBERT
3 27
MAGOG, QC
W
193 173
WHITNEY RICHARDSON
5 38
HALIFAX, NS
W
216 157
PAUL BOUTILIER
6 47
SYDNEY, NS
D
186 186
ALAN SOMMERVILLE
6 48
LAVAL, QC
D
93 52
BERTRAND MARSEILLE
7 62
 
D
2 -
GERARD GALLANT
10 82
SUMMERSIDE, PEI
W
239 411
MARK NASH
11 99
MONTRÉAL, QC
W
71 5
MIKE FAFARD
13 114
MONTRÉAL, QC
W
149 147
MARC DUFORD
23 207
 
D
35 11
MARIO COLLARD
24 212
SHERBROOKE, QC
C
23 1
1979ROUND#FROMPOSGPPTS
MARIO DORÉ
1 8
QUÉBEC, QC
D
242 161
RICHARD BOURQUE
2 16
MONTRÉAL, QC
W
283 280
LUC BACHAND
7 63
WINDSOR, QC
W
163 181
DENIS AUCLAIR
8 67
VALLEYFIELD, QC
G
33 -
TIM CRANSTON
10 86
HALIFAX, NS
C
231 260
ROUSSEL MACKENZIE
16 142
SYDNEY, NS
D
147 61
ALAIN MÉNARD
18 159
 
W
180 203
1978ROUND#FROMPOSGPPTS
ANDRÉ CÔTÉ
1 1
BAIE-COMEAU, QC
C
222 308
JEAN-MARC GAULIN
2 18
BALVE
W
286 349
MICHEL LAFOREST
4 30
MONCTON, NB
C
76 42
CORRADO MICALEF
4 34
MONTRÉAL, QC
G
203 9
ROBBIE MACKENZIE
4 36
SYDNEY, NS
W
230 117
YVES L'ESPÉRANCE
9 79
MONTRÉAL, QC
D
1 -
1977ROUND#FROMPOSGPPTS
DENNIS MARTIN
1 1
 
C
247 261
BRUCE MCBRIEN
1 1
ST-LAMBERT, QC
D
39 2
RICHARD SECCO
2 13
ANTIGONISH, NS
W
150 117
BERNARD OUIMET
2 16
RICHELIEU, QC
D
3 -
FRANÇOIS JAMES
2 18
MONTRÉAL , QC
D
234 156
WAYNE GROLEAU
3 19
MARQUETTE, MI
W
58 19
FRANÇOIS GRAVEL
4 32
 
W
220 231
JACQUES CHAPDELAINE
6 54
 
G
2 -
JEFFREY LEVERMAN
13 114
HALIFAX, NS
D
157 31
1976ROUND#FROMPOSGPPTS
RICK VAIVE
1 4
OTTAWA, ON
W
163 300
LOUIS BÉGIN
1 9
ST-LAMBERT, QC
C
323 454
MICHEL BRISEBOIS
2 13
MONTRÉAL, QC
W
274 278
CHARLES TUPLIN
5 43
SUMMERSIDE, PEI
W
169 64
JEAN-FRANÇOIS BRISSON
6 47
 
W
139 76
RICHARD OHLUND
9 76
 
D
24 5
MICHEL MASSE
12 108
LA TUQUE, QC
D
89 32
MICHEL CHAMPIGNY
17 153
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
145 182
GAÉTAN GAGNON
25 218
 
W
19 8
1975ROUND#FROMPOSGPPTS
RON CARTER
1 6
MONTRÉAL, QC
W
245 423
KENNETH JOHNSTON
1 9
SYDNEY, NS
D
279 139
GILLES POIRIER
2 13
LAC MÉGANTIC, QC
D
3 -
KENNETH SCOLLARD
6 54
SEPT-ÎLES, QC
W
33 5
MARC THERRIEN
7 62
 
D
1 -
AUREL HAMEL
8 65
 
D
1 -
DENIS HALLÉ
11 99
SHERBROOKE, QC
C
226 291
SERGE MERCIER
12 100
QUÉBEC, QC
D
1 -
HUGHES MÉNARD
19 150
 
D
7 -
1974ROUND#FROMPOSGPPTS
SYLVAIN HOULE
1 8
MANIWAKI, QC
D
1 -
ALAIN BÉLANGER
1 9
ST-JANVIER, QC
W
145 106
1973ROUND#FROMPOSGPPTS
ROBERT SIMPSON
1 1
CAUGHNAWAGA, QC
W
236 292
ALAIN CHAPUT
1 5
ST-LÉONARD, QC
C
290 204
1972ROUND#FROMPOSGPPTS
ROBIN LANG
1 4
MONTRÉAL, QC
D
- -
JEAN LATENDRESSE
1 6
MONTRÉAL, QC
D
200 51
1971ROUND#FROMPOSGPPTS
JACQUES GUAY
1 6
LASALLE, QC
C
- -
GILBERT PILON
1 7
MONTRÉAL, QC
D
10 -
QMJHL ENTRY DRAFT
logo
1971197219731974197519761977
1978197919801981198219831984
1985198619871988198919901991
1992199319941995199619971998
1999200020012002200320042005
2006200720082009201020112012
2013201420152016201720182019
RIMOUSKI · PER POSITION
POSITIONQTY
DEFENSEMEN 209
WINGERS 174
CENTERS 148
GOALIES 73
RIMOUSKI · PER COUNTRY
COUNTRIESQTY
CANADA 579
UNITED STATES 21
FRANCE 2
GERMANY 1
HAITI 1
MORE WEBSITES FREE MANAGEMENT SOCIAL NETWORKS
MARKERZONE.COM
SUPERBASEBALLPOOL.COM
SUPERBASKETBALLPOOL.COM
SUPERFOOTBALLPOOL.COM
SUPERHOCKEYPOOL.COM
BASEBALL POOL
FOOTBALL POOL
HOCKEY POOL
BASEBALL LEAGUE
FOOTBALL LEAGUE
HOCKEY LEAGUE
SOCCER LEAGUE
FACEBOOK
TWITTER
Markerzone.com