logo

DRAFT

 .NET
ROUYN-NORANDA HUSKIES - QMJHL ENTRY DRAFT
2019ROUND#FROMPOSGPPTS
JACOB SQUIRES
3 39
CHARLOTTETOWN, PEI
D
49 3
SAMUEL JOHNSON
4 72
CARLETON, QC
C
49 8
ÉTIENNE PARENT
5 77
 
D
1 -
MARC-ANTOINE SÉGUIN
5 90
GATINEAU, QC
C
2 -
XAVIER MARTINE
6 92
GATINEAU, QC
C
- -
MÉDRICK BOLDUC
6 108
VAL-D'OR, QC
C
- -
LOU-FÉLIX DENIS
7 126
FARNHAM, QC
D
8 -
OLIVIER JACQUES
8 131
WESTBURY, QC
D
- -
LOUIS-CHARLES MARTINET
8 144
 
C
- -
NICK ROUKOUNAKIS
10 164
PEMBROKE, MA
C
- -
ANTHONY TURCOTTE
10 180
VAL-D'OR, QC
C
2 -
NOAH TERRELL LAROCHELLE
11 198
QUÉBEC, QC
G
- -
JEREMY DUGUAY
12 216
TRACADIE-SHEILA, NB
C
25 3
MICKAËL HÉBERT
13 234
 
C
1 -
JARED COSMAN
14 252
GRAND BAY-WESTFIELD, NB
D
- -
2018ROUND#FROMPOSGPPTS
WILLIAM DUFOUR
1 6
QUÉBEC, QC
W
115 68
MAXIMILIEN LEDOUX
2 30
JOLIETTE, QC
C
43 9
ROMAIN RODZINSKI
3 46
BLAINVILLE, QC
D
63 7
PIERRE-OLIVIER BOURGEOIS
3 48
ST-EUSTACHE, QC
D
113 18
JUSTIN DEBLOIS
5 76
LAC-ETCHEMIN, QC
D
- -
ALEXANDRE CARON
5 84
SAINT-HYACINTHE, QC
W
2 -
ÉMILE GIRARD
6 102
DISRAELI, QC
W
- -
JUSTIN LOUETTE
7 120
 
D
- -
ALEXIS BOLDUC
8 140
TERREBONNE, QC
C
- -
THOMAS BELZILE
9 156
SAINTE-JULIE, QC
D
47 14
ZACHARY SÉGUIN
10 174
PIERREFONDS, QC
C
- -
GEREMY GIASSON
11 192
AMOS, QC
G
- -
NICOLAS IPPERSIEL
13 228
ST-DENIS-SUR-RICHELIEU, QC
C
- -
XAVIER LAPOINTE
14 245
 
D
- -
2017ROUND#FROMPOSGPPTS
ALEX BEAUCAGE
2 22
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
206 197
WILLIAM ROULEAU
4 67
SAINT-BASILE, QC
W
97 35
SAMUEL RÉGIS
4 71
CHÂTEAUGUAY, QC
D
133 48
DANNY-DIO CICCARELLO
5 76
KIRKLAND, QC
C
- -
MATHIEU GAGNON
5 89
GATINEAU, QC
C
114 29
SAMUEL RICHARD
6 107
SAINT-CATHERINE, QC
G
7 1
EDOUARD DOSTIE
7 122
LAC-MÉGANTIC, QC
C
4 1
LUKA BOLDUC
8 138
MONTRÉAL, QC
D
- -
FLORENT RODRIGUE
9 161
LAVAL, QC
C
- -
MARC-ANDRÉ REHEL
11 197
VAL-D'OR, QC
D
- -
WILLIAM LAGRANGE
12 212
SAINT-LÉON-DE-STANDON, QC
G
1 -
TIM REGO
13 233
MANSFIELD, MA
D
- -
ANTONIO ANDREOZZI
14 249
WINCHENDON, MA
D
- -
2016ROUND#FROMPOSGPPTS
EVAN MACKINNON
1 19
SACKVILLE, NS
C
248 95
ALEXIS ARSENAULT
2 22
BONAVENTURE, QC
D
202 56
CHRIS MCQUAID
2 31
CHARLETTETOWN, PEI
D
226 35
SHANE BOWERS
2 32
HALIFAX, NS
C
- -
ZACHARY EMOND
3 55
SY-CYPRIEN, QC
G
104 2
JUSTIN BERGERON
4 61
MAGOG, QC
D
225 152
TYLER HINAM
4 73
COLE HARBOUR, NS
W
281 169
SAMUEL IANNICIELLO
5 91
MERCIER, QC
W
58 2
MATT MCKIM
7 127
ST. JOHNS, TN
W
- -
JEAN-PHILIPE TOURIGNY
8 145
TROIS-RIVIÈRES, QC
G
1 -
FÉLIX-ANTOINE TOURIGNY
9 146
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
7 -
GABRIEL LÉVESQUE
9 163
STE-JULIE, QC
W
- -
OLIVIER ST-CYR
10 181
STE-MARIE-DE-BEAUCE, QC
W
- -
SHON-OLIVIER ROY
11 199
VARENNES, QC
W
- -
OLIVIER-LUC HACHÉ
13 226
SAVOIE LANDING, NB
W
101 23
AIDEN PORTER
13 235
WELLESLEY, MA
G
- -
ETHAN KIMBALL
14 253
HOLDEN, MA
W
- -
2015ROUND#FROMPOSGPPTS
LOUIS-FILIP CÔTÉ
1 8
LAURIER-STATION, QC
W
327 163
FÉLIX BIBEAU
2 27
MERCIER, QC
C
281 245
HUGO DESPRÉS
3 45
GASPÉ, QC
C
107 35
WILLIAM CYR
4 60
ST-CONSTANT, QC
D
223 100
NICOLAS LANDRY
5 81
DELSON, QC
D
- -
JEAN-CHRISTOPHE GAGNE
7 117
SAINT-ULRIC, QC
D
6 1
RAFAËL HARVEY-PINARD
8 130
JONQUIÈRE, QC
W
279 294
MARC-ANTOINE DUFOUR
8 135
VALLEYFIELD, QC
G
- -
JUSTIN MIRON
9 153
MIRABEL, QC
D
1 -
SAMUEL NAUD
9 156
LA SARRE, QC
W
213 52
ANTHONY CHICOINE
11 189
ST-DOMINIQUE, QC
C
- -
JÉRÉMY DIOTTE
12 207
ST-HUBERT, QC
D
174 67
CHRIS BROWN
13 225
WORCESTER , MA
C
- -
MICHAEL CALLAHAN
14 243
FRANKLIN, MA
D
- -
2014ROUND#FROMPOSGPPTS
JACOB NEVEU
1 10
ROUYN-NORANDA, QC
D
325 70
ZACHARY LAUZON
2 25
VAL D'OR, QC
D
194 46
PETER ABBANDONATO
2 32
LAVAL, QC
C
319 328
SAMUEL HARVEY
2 39
ALMA, QC
G
244 7
CHARLES-OLIVIER OUIMET
3 42
BLAINVILLE, QC
C
95 18
DAVID GREGOIRE
3 51
ST-VALENTIN, QC
C
- -
MATHIEU BOUCHER
4 72
MALARTIC, QC
W
307 214
JOHNNY JONES
5 85
CORNER BROOK, TN
C
41 1
JAKE MASSIE
5 91
MONTRÉAL, QC
D
- -
ALEXANDER ARAB
7 120
BEDFORD, NS
C
- -
VINCENT CHAPLEAU
9 154
LONGUEUIL, QC
C
32 5
DAVID LAVOIE
9 156
ST-AUGUSTIN-DE-DESMAURES, QC
C
- -
RYAN YOULD
11 192
HAMMONDS PLAINS, NS
D
- -
JAYSON SNIDER-GUY
13 222
LONGUEUIL, QC
C
- -
TAGGART CORRIVEAU
13 228
NEWINGTON, CT
C
- -
BENJAMIN FINKELSTEIN
14 246
SOUTH BURLINGTON, VT
D
- -
2013ROUND#FROMPOSGPPTS
JEREMY LAUZON
2 20
VAL D'OR, QC
D
231 156
ALEXANDRE FORTIN
2 27
LAVAL, QC
W
212 163
PHILIPPE MYERS
4 58
MONCTON, NB
D
251 122
ANTOINE WAKED
4 67
ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE, QC
W
251 163
JEAN-CHRISTOPHE BEAUDIN
4 74
LONGUEUIL, QC
C
233 259
PHILIPPE FORCIER
6 107
DRUMMONDVILLE, QC
D
- -
JEREMY BELISLE
7 122
TERREBONNE, QC
G
27 2
FELIX-ANDRE BOUCHARD
9 157
LA MALBAIE, QC
D
2 -
SACHA GUAY
9 160
LAVAL, QC
D
48 -
JORDAN PICARD
10 175
ST-GABRIEL, QC
D
- -
A.J. GREER
11 193
JOLIETTE, QC
W
53 49
CHRISTOPHER-WALTER CHARCHUCK
11 197
ROUYN-NORANDA, QC
C
- -
BRYAN LEMOS
12 211
EAST PROVIDENCE, RI
C
- -
BRYAN NELSON
13 229
UPTON, MA
D
- -
YAMI GIRARD
14 247
ROUYN-NORANDA, QC
C
- -
2012ROUND#FROMPOSGPPTS
FRANCIS PERRON
1 6
LAVAL, QC
W
289 307
CODY DONAGHEY
1 14
ST. JOHN'S, TN
D
257 153
JULIEN NANTEL
2 30
LAVAL, QC
W
223 158
ALLAN CARON
3 41
SAYABEC, QC
D
290 72
GABRIEL ST-PIERRE
4 74
MONT-JOLI, QC
W
2 -
MICHAEL WHITE
5 78
CHARLOTTETOWN, PEI
D
- -
KYLE TIBBO
8 145
ST. JOHN'S, TN
W
139 50
TREVOR MALMGREN
9 160
MANCHESTER, NH
C
- -
OLIVIER-MARC CHAREST
10 169
BROSSARD, QC
G
- -
TOMMY GIGNAC
10 181
DESCHAMBAULT, QC
D
- -
JULIEN AVON
11 187
CANDIAC, QC
W
118 20
MARK UPTON
12 205
WINTHROP, MA
D
- -
JASON ROULEAU
13 222
REPENTIGNY, QC
D
- -
CEDRICK ROCHEFORT-THIBAULT
14 240
VAL D'OR, QC
C
- -
2011ROUND#FROMPOSGPPTS
JUSTIN GUENETTE
1 4
ST-AGATHE, QC
D
307 115
ALEXANDRE BÉLANGER
1 18
SHERBROOKE, QC
G
235 10
GABRIEL SLIGHT
2 27
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
W
253 146
FÉLIX CARON
2 36
LAVAL, QC
D
45 8
JEAN-SEBASTIEN DEA
3 37
LA PRAIRIE, QC
C
210 225
REDGIE BOIS
4 72
ROUYN-NORANDA, QC
D
264 66
QUINN O'BRIEN
5 74
CAMPBELL BAY, QC
W
227 45
SHAWN JEFFREY
9 162
ANTIGONISH, NS
G
- -
2010ROUND#FROMPOSGPPTS
ALEXANDRE LECLERC
2 31
CHICOUTIMI, QC
D
295 44
MAXIME ST-CYR
4 60
ST-CHARLES, QC
C
316 240
MATHIEU LEMAY
5 77
HAWKESBURY, ON
W
288 198
ERIK LONGTIN
5 83
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
W
10 -
BRETT BEAUVAIS
5 87
SUMMERSIDE, PEI
D
- -
CHRISTOPHE DÉRY
6 97
BOISBRIAND, QC
W
8 3
ANTHONY VERRET
6 101
ROUEN
C
181 74
MARCUS POWER
6 103
ST. JOHN'S, TN
W
231 211
YANNICK BOUCHER
7 111
LÉVIS, QC
W
1 -
STEVEN MERCIER
8 136
ROUYN-NORANDA, QC
C
200 77
MARC-OLIVIER PHANEUF
9 154
LONGUEUIL, QC
W
- -
GARRET HOLMES
10 166
NEW GLASGOW, NS
W
1 -
JASON HOUDE
10 175
STE-JULIE, QC
W
243 99
SAMUEL BENOIT
11 184
SY-VALERIEN-DE-MILTON, QC
C
12 -
MAXIME TREMBLAY-LANTHIER
11 189
VAUDREUIL-DORION, QC
W
2 1
FRANCIS GRÉGOIRE
11 192
THETFORD MINES, QC
W
- -
CÉDRIK PARKER
12 202
GATINEAU, QC
D
- -
NICOLA LÉVESQUE
12 205
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
2009ROUND#FROMPOSGPPTS
SEAN GIRARD
2 26
LAVAL, QC
D
230 67
JEAN-FRANCOIS GRENIER
2 31
MONTRÉAL, QC
D
94 17
JEFFREY NOONAN
2 33
LAVAL, QC
G
57 -
JORDAN DURAND
3 52
MONTRÉAL, QC
W
- -
MASSIMO MATTEAU
4 71
MONTRÉAL, QC
W
6 1
YANNICK PROVENCHER
9 150
LA SARRE, QC
W
5 -
JÉRÉMY-MICHAEL CHARCHUK
11 187
ROUYN-NORANDA, QC
W
4 -
WILLIAM PELLETIER
12 203
ST-JEAN-CHRYSOSTOME, QC
W
- -
2008ROUND#FROMPOSGPPTS
ALEXANDRE MALLET
2 21
AMQUI, QC
C
242 150
JÉRÔME RAYMOND
2 28
ROUYN-NORANDA, QC
C
187 83
ÉTIENNE BOUTET
2 35
ST-NICOLAS, QC
D
335 128
CHRISTOPHE LOSIER
3 42
HENRYVILLE, QC
C
247 129
BEN MILLER
4 61
ST. JOHN'S, NB
W
121 10
JORDAN MOORE
5 82
CHARLOTTETOWN, PEI
D
82 5
MICHAEL BEAUDRY
5 90
ST-JÉRÔME, QC
C
350 231
ALEXANDRE BEAUREGARD
6 92
ST-JÉRÔME, QC
W
260 82
JUSTIN MACNAUGHTON
7 126
MATAPÉDIA, QC
W
- -
JESSY LECOURS
8 142
VICTORIAVILLE, QC
G
13 -
HUGO MURRAY
9 162
MONTRÉAL, QC
D
4 -
JORDAN THOMAS
10 180
HALIFAX, NS
D
- -
KEVIN WOLFE
11 198
LONGUEUIL, QC
W
- -
YANN BOUCHARD
12 215
VAL D'OR, QC
G
1 -
2007ROUND#FROMPOSGPPTS
BENJAMIN CASAVANT
1 9
ST-HYACINTHE, QC
W
315 320
ALEX ÉMOND
2 30
POHÉMÉGAMOOK, QC
W
336 180
NICOLAS DESLAURIERS
5 80
LASALLE, QC
W
268 159
GABRIEL LÉVESQUE
5 81
MONTRÉAL, QC
C
275 266
MAXIME BOIVIN
8 130
MCMASTERVILLE, QC
D
- -
OLIVIER HOTTE
8 135
MIRABEL, QC
D
228 78
FRANCIS BEAUMONT
8 140
L'ANCIENNE-LORETTE, QC
C
- -
MAXIME DOZOIS
9 153
ST-LIBOIRE, QC
D
- -
DILLEN THÉRIAULT
10 171
FREDERICTON, NB
D
27 3
JÉRÔME CÔTÉ
10 176
STE-FOY, QC
D
136 23
LUKE GALLANT
11 189
CHARLOTTETOWN, PEI
G
5 -
FRANCIS PELLETIER
12 207
VAL-DES-MONTS, QC
D
- -
2006ROUND#FROMPOSGPPTS
ASHTON BERNARD
2 29
ESKASONI, NS
W
190 15
JEAN-SÉBASTIEN BÉRUBÉ
2 32
MATANE, QC
W
282 112
PHILLIPE BERGERON
3 40
JONQUIÈRE, QC
W
169 44
COLIN GORMAN
3 47
HALIFAX, NS
D
6 1
JARRAD STRUTHERS
3 50
PORT-MORIN, NS
W
343 211
ALEX POITRAS
5 80
GATINEAU, QC
W
- -
MICHAEL DENONCOURT
6 94
ST-AGAPIT, QC
G
2 -
PIER-LUC GIGUÈRE
6 106
ST-JEAN-CHRYSOSTÔME, QC
W
230 158
DAVEY SHEA
9 158
BEDFORD, NS
W
32 2
PATRICK BELZILE
10 176
ST-ELOI, QC
C
- -
ALEXANDRE PROSCHEK
11 194
PIERREFONDS, QC
D
- -
CHARLES GAUTHIER
12 212
BEAUPORT, QC
D
- -
KEVIN TALBOT
13 229
ST-CONSTANT, QC
D
- -
2005ROUND#FROMPOSGPPTS
MARC-ANTOINE DESNOYERS
1 13
ST-JÉRÔME, QC
D
373 190
PIER-LUC FORTIN
2 27
CHARLESBOURG, QC
D
86 7
ÉMILE BOUCHARD
2 31
LONGUEUIL, QC
W
- -
NICOLAS BARRIÈRE
3 49
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
G
13 -
MARC-ANDRÉ BOURDON
4 57
ST-HYACINTHE, QC
D
232 182
GUILLAUME TOUGAS
4 65
ST-HUBERT, QC
D
169 25
MAXIME PLOUFFE
5 86
MONT-LAURIER, QC
W
- -
MAXIME PROVENCHER
6 99
THETFORD MINES, QC
D
187 39
ADAM JOURDAIN
7 111
SEPT-ÎLES, QC
C
50 7
SÉBASTIEN HASPECK
9 157
ST-EUSTACHE, QC
W
- -
PIER-ALEXANDRE BERNIER
11 193
ST-PAMPHILE, QC
C
- -
ALEXANDRE DEVEAULT
12 211
GRANBY, QC
C
- -
JEAN JR. PARMENTIER
13 232
GREENFIELD PARK, QC
G
- -
KYLE LASSEN
14 246
MONTRÉAL, QC
W
- -
SÉBASTIEN GRONDIN-ROCK
15 255
ST-HUBERT, QC
W
- -
JOSH MCCORMACK
15 259
BLACKVILLE, NB
C
- -
2004ROUND#FROMPOSGPPTS
YANNICK RIENDEAU
1 9
BROSSARD, QC
W
355 427
HUGO CARPENTIER
2 25
HULL, QC
C
300 236
SÉBASTIEN PICHÉ
4 56
LA SARRE, QC
D
318 194
FRANCIS CLOUTIER
6 89
BROSSARD, QC
W
72 6
MAXIME CHARRON
7 105
FLEURIMONT, QC
C
1 -
MICHAËL DUFRESNE
8 121
BERTHIERVILLE, QC
D
- -
ALEX CURRAN
9 137
PERTH-ANDOVER, NB
C
- -
JEAN-FRANÇOIS CHOUINARD
10 153
JONQUIÈRE, QC
C
- -
GUILLAUME JOLY-TESSIER
11 169
QUÉBEC, QC
C
- -
MICHAËL BÉRUBÉ
12 185
CHICOUTIMI, QC
C
- -
MIKE NEIL
13 200
ST. JOHN'S, NB
C
54 6
PIERRE-ALEXANDRE BEAULIEU
14 214
LONGUEUIL, QC
W
- -
KRIS CLEMENT
15 228
QUÉBEC, QC
C
- -
DOMINIC CARON
15 231
ROUYN-NORANDA, QC
D
- -
2003ROUND#FROMPOSGPPTS
JEAN-PHILIPPE LEVASSEUR
1 6
VICTORIAVILLE, QC
G
171 3
LUCAS LONGPRÉ
2 21
MAGOG, QC
D
72 29
KEIF ORSINI
3 38
MONTRÉAL, QC
C
- -
OLIVIER GUILBAULT
4 54
MONTRÉAL, QC
W
150 74
DOMINIQUE LAROUCHE
4 63
ROBERVAL, QC
D
3 -
DOMINIC TWEED
6 85
HALIFAX, NS
D
93 3
NICOLAS LAFONTAINE
6 87
GATINEAU, QC
C
214 95
ROBIN BEAUCHEMIN
6 93
ST-SIMON, QC
D
- -
ÉTIENNE MORIER
8 118
BEDFORD, QC
W
30 7
MAXIME COTNOIR
11 166
ROUYN-NORANDA, QC
C
17 3
NICOLAS FOISY
12 181
ST-FERRÉOL-LES-NEIGES, QC
C
- -
DANIEL LACHAPELLE
13 196
MONTRÉAL, QC
C
- -
RICHARD THÉBERGE
14 211
PIERREFONDS, QC
C
- -
GUILLAUME DOUCET
15 223
MONCTON, NB
W
235 192
2002ROUND#FROMPOSGPPTS
BRENT AUBIN
1 2
STE-SOPHIE, QC
W
398 457
LOUIS-SIMON ALLAIRE
2 18
SHERBROOKE, QC
D
219 56
PHILIPPE ROBERGE
3 36
QUÉBEC, QC
G
144 6
JEAN-PHILIPPE CÔTÉ
4 52
DONNACONA, QC
D
159 32
GABRIEL BESSETTE
4 58
GRANBY, QC
D
- -
FRANÇOIS CHAMPAGNE
5 68
ST-JOSEPH-DE-BEAUCE, QC
C
256 91
JÉRÔME LUSSIER
6 91
CHICOUTIMI, QC
C
- -
PIERRE-LUC BÉLANGER
7 100
L'ISLE-VERTE, QC
C
- -
ROBERT SABELLI
9 144
LASALLE, QC
W
- -
MARC-ANTOINE LAMOUREUX
10 148
BELOEIL, QC
W
- -
SIMON CANTIN
10 160
JOLIETTE, QC
D
19 2
RAFAËL DORVAL-LECLERC
11 164
ROUYN-NORANDA, QC
W
- -
NICK MAJEAU
12 180
ST-ESPRIT, QC
G
- -
JEAN-DOMINIQUE DAZÉ
13 195
MONTRÉAL, QC
W
- -
TOMMY DUGAL
14 209
LA POCATIÈRE, QC
C
- -
MATHIEU MONTMAGNY
15 221
BROSSARD, QC
D
- -
2001ROUND#FROMPOSGPPTS
ALEXANDRE BOLDUC
1 7
MONTRÉAL, QC
C
279 167
JEAN-CLAUDE MILOT
2 20
LONGUEUIL, QC
D
275 77
PIERRE-LUC FRANCHE
2 26
POINTE-CLAIRE, QC
W
20 3
GUILLAUME DESBIENS
2 27
ALMA, QC
W
272 152
DANIEL LEBLANC
3 43
CAP PELÉ, NB
D
101 12
YANNICK TIFU
3 45
BROSSARD, QC
C
308 266
MARC-ANDRÉ ROY
4 61
SHERBROOKE, QC
D
286 65
JONATHAN BARRETTE
6 93
TERREBONNE, QC
W
- -
DAVID GIROUX
7 109
ST-GEORGES, QC
D
5 -
ÉTIENNE GAGNON
8 120
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
D
- -
ALEXANDRE TESSIER
8 125
LASALLE, QC
W
7 -
RYAN MEKO
9 141
HALIFAX, NS
W
- -
DAVID LÉVESQUE
10 157
QUÉBEC, QC
C
- -
SERGE ST-DENIS
11 173
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
C
- -
MAXIME DEVEAU
13 203
GASPÉ, QC
W
- -
GUILLAUME BÉDARD
14 221
ST-PROSPER, QC
W
- -
JEAN-ROBERT EPINAT
15 237
MONTRÉAL, QC
G
- -
2000ROUND#FROMPOSGPPTS
MAXIME TALBOT
1 8
LEMOYNE, QC
C
301 381
DOMINIC D'AMOUR
2 24
LASALLE, QC
D
256 110
DOMINIC SOUCY
2 31
ST-JEAN-CHRYSOSTÔME, QC
W
213 127
YAN GAUDETTE
3 36
ST-EUSTACHE, QC
W
218 126
BRUNO CHAMPAGNE
5 67
BRAMPTON, ON
C
238 136
OLIVIER BOUCHARD
5 72
QUÉBEC, QC
W
- -
MATHIEU POITRAS
6 88
ROUYN-NORANDA, QC
G
149 4
JACQUES-ANDRÉ DUPONT
7 104
MONTRÉAL, QC
D
- -
JEAN-PHILIPPE HAMEL
9 136
MONTRÉAL, QC
W
76 11
PIERRE-OLIVIER GIROUARD
10 152
MASCOUCHE, QC
G
65 -
RICHARD BEAUREGARD
11 168
LAVAL, QC
C
- -
MARC-ANDRÉ BÉDARD
12 184
BROWNSBURG, QC
W
- -
FRANÇOIS GROULX
13 200
DELSON, QC
W
- -
SÉBASTIEN RANCOURT
14 215
ROUYN-NORANDA, QC
W
- -
CHAD LACASSE
15 230
MARIEVILLE, QC
W
- -
1999ROUND#FROMPOSGPPTS
LOUIS MANDEVILLE
1 12
SOREL, QC
D
270 161
MAXIME BOUCHARD
2 29
VERDUN, QC
C
232 260
ÉRIC L'ITALIEN
4 53
VANIER, QC
W
271 81
PATRICK CHIQUETTE
4 57
CHIBOUGAMAU, QC
D
- -
BENOIT BIBEAU
7 109
MONTRÉAL, QC
C
2 -
MATHIEU LECLERC
8 125
QUÉBEC, QC
W
158 33
BRUNO CADIEUX
9 141
GREENFIELD PARK, QC
D
109 10
MICHEL ROBINSON
10 157
MONTRÉAL, QC
G
57 7
FRANÇOIS LAVIOLETTE
11 173
ST-BRUNO, QC
W
- -
BERTRAND-PIERRE PLOUFFE
12 189
BUCKINGHAM, QC
W
164 29
ÉTIENNE DESSUREAULT
13 205
LAVAL, QC
G
- -
JONATHAN GAGNON
14 221
MONTRÉAL, QC
W
232 228
FRANCIS CLAUDE
15 237
ST-JÉRÔME, QC
C
17 1
1998ROUND#FROMPOSGPPTS
JOEY D'AMICO
1 14
MONTRÉAL, QC
W
198 61
SÉBASTIEN CENTOMO
2 29
LAVAL, QC
G
142 4
PATRICK GILBERT
3 31
SEPT-ÎLES, QC
D
390 116
JEAN-JACQUES GAUTHIER
5 74
VAL D'OR, QC
W
1 -
DAVID CHOUINARD
8 120
NEW CARLISLE, QC
W
- -
STEVE SENEY
9 134
GRANBY, QC
W
- -
ANDRÉ HART
10 149
VILLE D'ANJOU, QC
D
54 1
YANN DANIS
11 164
LAFONTAINE, QC
G
- -
MATHIEU BLANCHETTE
12 179
MURDOCHVILLE, QC
D
- -
MATHIEU BONNELLY
13 194
BEAUPORT, QC
G
- -
STEVE WATERS
14 209
OTTAWA, ON
C
128 45
PATRICK LABRE
15 224
FABREVILLE, QC
W
- -
1997ROUND#FROMPOSGPPTS
MIKE RIBEIRO
1 3
MONTRÉAL, QC
C
187 384
MATHIEU LENDICK
1 12
MONTRÉAL, QC
W
217 94
CHRIS LYNESS
2 27
BAIE D'URFÉ, QC
D
310 247
JEAN-LUC LEGAULT
3 34
MONT-LAURIER, QC
D
55 13
JÉRÔME BERGERON
3 43
QUÉBEC, QC
C
356 261
JONATHAN MORIN
4 60
MONTRÉAL, QC
G
13 1
PIERRE-MARC LAJOIE
5 66
ROUYN-NORANDA, QC
D
- -
JULES-EDY LARAQUE
6 82
SEPT-ÎLES, QC
W
261 164
MARTIN GAUTHIER
8 108
ST-EUSTACHE, QC
W
- -
CHRISTIAN LAFOREST
8 113
CHARLESBOURG, QC
C
- -
PHILIPPE PAGE
9 123
DRUMMONDVILLE, QC
G
3 -
KEVIN CLOUTIER
10 138
BEAUCEVILLE, QC
W
231 236
ANDRÉ BOUCHARD
11 153
SEPT-ÎLES, QC
D
16 -
PHILIPPE BOUTHILLIER
12 168
ST-HUBERT, QC
C
- -
FRANCIS LALANDE
13 183
LACHUTE, QC
D
- -
MATHIEU FOUCHER
14 198
LAVAL, QC
W
- -
JEAN-MICHEL SOULARD
15 209
ST-ANDRÉ EST, QC
C
- -
1996ROUND#FROMPOSGPPTS
STEEVE VANDAL
1 3
ALMA, QC
W
285 229
STEVE CASTONGUAY
2 17
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
172 44
PASCAL DUPUIS
4 45
LAVAL, QC
W
254 280
GUILLAUME MARCOUX
4 51
ST-JÉRÔME, QC
D
102 13
JASON TESSIER
7 89
ST-JÉRÔME, QC
D
192 53
MICHEL HÉBERT
7 96
MONTRÉAL, QC
D
- -
YANNICK GIRARD
10 128
MONTRÉAL, QC
C
- -
SÉBASTIEN MATTE
11 141
ST-EUSTACHE, QC
G
- -
ALEXANDRE VINCENT
12 153
ST-HYACINTHE, QC
D
- -
HERVE GAGNON
13 164
AMOS, QC
G
- -
PATRICK NOËL
14 175
LAVAL, QC
W
- -
PASCAL PERREAULT
15 184
LA SARRE, QC
D
- -
MAXIME GAUVIN
16 191
ROUYN-NORANDA, QC
G
1 -
JEAN-PHILIPPE LECLERC
17 195
MONT-LAURIER, QC
D
61 8
DANNY COUETTE
18 199
MONTRÉAL, QC
C
1 1
1995ROUND#FROMPOSGPPTS
MARTIN MOÎSE
1 5
VALLEYFIELD, QC
W
382 298
DIDIER PIETROPAULO
2 19
MONTRÉAL, QC
D
211 57
MATHIEU RANCOURT
3 33
ROUYN-NORANDA, QC
D
155 16
SACHA FILLION
5 58
CHICOUTIMI, QC
W
265 86
CHRISTOPHER DIMAKOS
7 94
MONTRÉAL, QC
W
- -
SÉBASTIEN DESCHAMPS
7 96
TERREBONNE, QC
W
- -
MARC TANGUAY
8 112
THETFORD MINES, QC
G
24 -
PIERRE-LUC GRISE
9 117
ST-BRUNO, QC
W
- -
ÉRIC BARRETTE
10 131
ST-JÉRÔME, QC
G
2 -
JEAN-CHRISTIAN BIZIER
11 145
AMOS, QC
D
- -
PATRICE ROY
12 159
STE-MARTINE, QC
W
110 26
ANDRÉ LAMARCHE
13 172
MONTRÉAL, QC
W
2 -
YANNICK LANDRY
14 185
AMQUI, QC
C
158 98
BENOIT ÉTHIER
15 194
HULL, QC
D
3 -
1994ROUND#FROMPOSGPPTS
DAVID BERNIER
1 7
ST-HYACINTHE, QC
W
343 302
FRANÇOIS METHOT
1 10
MONTRÉAL, QC
C
259 313
PHILIPPE ROY
2 20
ST-LÉONARD, QC
D
- -
IAN OLSEN
3 33
GATINEAU, QC
G
3 -
JONATHAN GIRARD
4 50
VALLEYFIELD, QC
D
155 17
MARTIN LACAILLE
5 64
VAL-D'OR, QC
D
303 127
LUC DOSTALER
6 73
STE-AGATHE, QC
C
72 15
HUGO CHAMPAGNE
7 85
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
- -
MAXIME LECLAIR
8 101
GRANBY, QC
C
58 14
CARL ANCTIL
9 112
ALMA, QC
W
- -
JONATHAN LÉVESQUE
10 126
LACHINE, QC
D
216 45
BENOIT POUTRE
11 137
GRANBY, QC
C
- -
ALDO COMITO
12 146
MONTRÉAL, QC
D
- -
DOMINIC PICHÉ
13 154
PRÉVOST, QC
G
- -
1993ROUND#FROMPOSGPPTS
JIMMY DROLET
1 5
VANIER, QC
D
235 188
HUGO BERTRAND
2 18
ST-JÉRÔME, QC
D
290 90
HUGO VEILLEUX
3 31
ST-VICTOR, QC
W
146 53
MARC SIGOUIN
3 36
MONTRÉAL, QC
C
217 75
DAVID-ALEXANDRE BEAUREGARD
4 44
MONTRÉAL, QC
W
227 260
VINCENT BOUCHER
8 93
ST-BENOIT-LABRE, QC
W
- -
YANNICK HUBERT
8 95
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
227 138
FRED CORREIA-DACRUZ
9 109
BROSSARD, QC
D
2 -
MICHEL ÉTHIER
10 122
REPENTIGNY, QC
G
- -
DAVID QUATTROCIOCCHI
11 135
MONTRÉAL, QC
D
- -
SÉBASTIEN CÔTÉ
12 148
ROCK FOREST, QC
W
- -
YANNICK CARON
13 159
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
C
- -
GHISLAIN GENTES
14 170
LAVAL, QC
D
- -
CHRISTIAN JACQUES
15 178
ST-HYACINTHE, QC
D
- -
1992ROUND#FROMPOSGPPTS
FRÉDÉRIK BEAUBIEN
1 7
LAUZON, QC
G
141 -
PAOLO DERUBERTIS
2 19
MONTRÉAL, QC
W
200 50
MARTIN BAILLARGEON
3 31
ST-PROSPÈRE, QC
W
- -
STEEVE LEBLANC
4 43
QUÉBEC, QC
W
69 30
ANDRÉ DESCHÊNES
6 67
KAMOURASKA, QC
W
- -
ÉRIC GAUVIN
7 79
SEPT-ÎLES, QC
W
198 165
NICOLAS MAHEUX
8 91
CHARLESBOURG, QC
C
232 169
MARTIN LEMIEUX
9 103
ST-HYACINTHE, QC
W
- -
TROY WELSH
10 115
HALIFAX, NS
C
39 22
YANNICK DESMARAIS
11 127
STE-SOPHIE, QC
D
24 5
JEAN-FRANÇOIS TREMBLAY
12 139
MONTRÉAL, QC
C
261 159
MARC FORTIN
13 150
JONQUIÈRE, QC
G
24 -
NICOLAS COSSETTE
14 160
AMOS, QC
D
- -
MICHEL BLONDIN
15 169
HULL, QC
D
- -
MICHEL CÔTÉ
16 178
JOLIETTE, QC
C
- -
1991ROUND#FROMPOSGPPTS
SÉBASTIEN BÉRUBÉ
1 6
NOTRE-DAME-DU-LAC, QC
D
243 31
ÉTIENNE THIBAULT
2 18
LÉVIS, QC
D
162 54
MARC DESGAGNÉS
4 42
MARIEVILLE, QC
D
15 2
PATRICK BÉLISLE
5 54
LAVAL, QC
C
75 45
FRANÇOIS GAGNON
8 90
BEAUPORT, QC
W
178 106
STÉPHANE HUARD
9 102
MONTRÉAL, QC
W
55 17
JEAN-PAUL O'CONNOR
10 114
MONTRÉAL, QC
C
- -
ROBERT ASSELIN
11 126
VALLEYFIELD, QC
D
9 3
ERASMO SALTARELLI
12 138
MONTRÉAL, QC
G
- -
HUGO BOUTHILLIER
13 150
GRANBY, QC
W
- -
ALEXANDRE GOSSELIN
14 162
LACHENAIE, QC
D
- -
BENOIT JODOIN
15 174
LONGUEUIL, QC
C
- -
PATRICK BOYER
16 186
ST-HUBERT, QC
G
- -
MARC DROUIN
17 198
REPENTIGNY, QC
C
- -
HUGO BÉDARD
18 210
HULL, QC
W
1 -
BRUNO LAMARCHE
19 222
ST-PAUL D'ABBOTSFORD, QC
W
- -
1990ROUND#FROMPOSGPPTS
MARTIN GENDRON
1 5
VALLEYFIELD, QC
W
253 457
NORMAND PAQUET
2 17
BEAUPORT, QC
C
269 289
HUGUES LALIBERTÉ
3 25
ST-HYACINTHE, QC
C
189 176
DEAN MELANSON
3 29
ANTIGONISH, NS
D
178 100
STÉPHANE MÉNARD
4 41
GATINEAU, QC
G
143 -
DAVID DESNOYERS
5 53
MONTRÉAL, QC
D
268 103
MICHAEL BAZINET
7 77
STE-ROSALIE, QC
C
20 7
STEVE LAPOINTE
8 87
CHAMBLY, QC
W
46 12
MARCELLO FABRIZI
9 101
WAVERLEY, NS
D
31 9
STÉPHANE LANGLOIS
10 119
CHARLESBOURG, QC
G
3 -
ÉRIC MORIN
11 125
TERREBONNE, QC
W
- -
MARTIN BOISSONEAULT
12 137
MONTRÉAL, QC
G
- -
JEAN-LUC GUAY
13 149
M, QC
C
1 -
DOMINIC MEUNIER
14 161
QUÉBEC, QC
D
1 -
STAN MELANSON
15 173
ANTIGONISH, NS
D
181 53
MARC-ANTOINE FRENETTE
16 185
L'ANCIENNE-LORETTE, QC
W
- -
ÉRIC MAROIS
17 197
MAGOG, QC
W
- -
1989ROUND#FROMPOSGPPTS
PATRICK POULIN
1 1
VANIER, QC
W
193 279
CHARLES POULIN
2 12
ST-JEAN, QC
C
219 310
MARC SAVARD
2 21
BLAINVILLE, QC
D
222 77
MARTIN BRODEUR
3 23
MONTRÉAL, QC
G
163 -
SERGE LABELLE
3 31
MANIWAKI, QC
W
201 26
PIERRE ALLARD
4 34
LAVAL, QC
C
299 234
FRANÇOIS PAQUETTE
5 45
VALCOURT, QC
D
318 177
RICHARD BOISVERT
7 67
MONTRÉAL, QC
D
- -
JEAN-PASCAL LEMELIN
8 78
QUÉBEC, QC
G
77 -
DANY RIOPEL
10 101
MONTRÉAL, QC
D
7 -
CHRISTIAN LONGTIN
11 111
HEMMINGFORD, QC
W
3 -
SONY ROBERGE
11 119
LA SARRE, QC
D
- -
KEVIN JOHNSTONE
12 122
WOBURN, MA
D
2 -
LINO SALVO
13 133
MONTRÉAL, QC
W
76 61
1988ROUND#FROMPOSGPPTS
PIERRE SÉVIGNY
1 1
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
206 290
TREVOR BOLAND
2 19
KITCHENER, ON
C
119 64
PAT TURCOTTE
3 23
TERREBONNE, QC
W
- -
RONALD KAY
3 27
MONTRÉAL, QC
D
186 34
MIL SUKOVIC
4 34
CHICAGO, IL
C
239 150
RONNIE BIANCHI
5 45
MONTRÉAL, QC
W
56 22
JOE CROWLEY
5 54
CONCORD, MA
W
41 24
JASMIN BÉRUBÉ
6 56
CHIBOUGAMAU, QC
W
55 7
JON POWIS
7 67
MONTRÉAL, QC
D
- -
JIM BERMINGHAM
8 78
MONTRÉAL, QC
C
306 243
MARTIN MANTHA
8 82
GATINEAU, QC
W
- -
JOHN BOYLE
10 100
FREDERICTON, NB
W
- -
ANDY ERNST
11 111
CRANSTON, RI
W
- -
PHIL THIBODEAU
12 122
RUTLAND, VT
W
- -
DOMINIQUE DESMARAIS
13 133
MONTRÉAL, QC
G
- -
STEFAN GIBERSON
14 144
BATHURST, NB
D
- -
SCOTT WORDEN
15 155
PORT HURON, MI
W
- -
TOM HUNTER
16 166
SACKVILLE, NB
D
- -
MARK CHIAPELLI
17 177
WATERFORD, MI
C
- -
BRYAN HERRING
18 188
ANCHORAGE, AK
D
- -
1987ROUND#FROMPOSGPPTS
MARTIN ST-AMOUR
1 1
MONTRÉAL, QC
W
186 290
MARTIN CHARROIS
3 21
LEBEL-SUR-QUÉVILLON, QC
D
261 98
TODD GILLINGHAM
4 31
LABRADOR CITY, TN
W
277 285
MICHEL JOMPHE
5 41
JONQUIÈRE, QC
W
51 7
RICHARD AYOTTE
6 51
CHÂTEAUGUAY, QC
W
119 56
ROB CHILTON
7 61
MASSENA, NY
D
- -
ADRIEN PLAVSIC
7 70
MONTRÉAL, QC
D
- -
COLIN ABBOTT
9 81
ST. JOHN'S, NB
C
- -
IAN BENNETT
10 91
ST. JOHN'S, NB
D
- -
DAVE LERICHE
11 101
LAVAL, QC
G
- -
ROBBIE BURROWS
12 111
PICTOU, NS
W
- -
DANIEL PAYANT
13 121
MONTRÉAL, QC
D
38 2
JOE CLEARY
14 131
BOXBOROUGH, MA
D
- -
JIM MOORE
15 141
WEST CHESTER, PA
D
122 23
JOHN LECLAIR
16 151
ST-ALBANS, VT
W
- -
SHAWN MCEACHERN
17 161
WALTHAM, MA
W
- -
DENIS GÉNÉREUX
18 171
MILLE-ÎLES, QC
G
- -
DAVID GAREAU
19 181
VERDUN, QC
D
- -
MARK RICHARDS
20 191
ABINGTON, PA
G
- -
1986ROUND#FROMPOSGPPTS
MARC PICARD
1 8
QUÉBEC, QC
D
242 191
MICHEL BÉDARD
2 18
CHICOUTIMI, QC
W
186 92
ALAIN LÉVEILLÉ
3 28
CHARLEMAGNE, QC
W
89 24
ANDREW MCKIM
4 38
ST. JOHN'S, NB
C
281 401
PAUL DOUGLAS
5 48
EDMONTON, AB
D
117 13
ALAIN HARVEY
6 58
LES ESCOUMINS, QC
G
81 2
DAVE TAYLOR
7 68
MONTRÉAL, QC
D
- -
CRAIG KITTERINGHAM
7 69
LETHBRIDGE, AB
D
59 16
MARTIN CÔTÉ
8 78
LAVAL, QC
D
228 99
MICHEL VOYER
9 88
MONTRÉAL, QC
W
62 18
ALAIN GRENIER
11 108
CHANDLER, QC
D
- -
DANY DUCLOS
12 118
GRANBY, QC
C
223 192
ROBERT PRYSTASZ
13 128
MONTRÉAL, QC
W
- -
SYLVAIN SÉVIGNY
14 138
LONGUEUIL, QC
W
81 97
SHAWN NEWHOOK
15 148
ST. JOHN'S, TN
W
- -
GARY BROWN
16 158
ST. JOHN'S, TN
D
7 2
LANCE MARCIANO
17 168
RYE, NY
D
- -
SEAN MAGEE
18 178
WINTRHOP, MA
W
- -
CHRIS WILEY
19 188
MASSENA, NY
W
- -
TOM SAGISSOR
20 198
HASTINGS, MN
C
- -
1985ROUND#FROMPOSGPPTS
DANIEL MAROIS
1 8
MONTRÉAL, QC
W
186 240
ÉRIC BÉDARD
2 19
HAWKESBURY, ON
W
105 48
MARIO MILANI
4 41
JONQUIÈRE, QC
W
204 130
ÉRIC PEDNEAULT
5 52
MONTRÉAL, QC
G
18 -
JACQUES PINET
7 74
CARAQUET, NB
W
140 40
MARTIN LAUZON
8 85
LAVAL, QC
D
155 50
JOCELYN JOLY
10 107
LACHUTE, QC
W
124 53
BILL WHITE
14 151
SOUTHGATE, MI
G
2 -
GARY TALIS
15 162
DETROIT, MI
D
44 5
JAMIES BLANCHARD
20 217
CHARLOTTETOWN, PEI
G
106 7
1984ROUND#FROMPOSGPPTS
JIMMY CARSON
1 10
OAKLAND, CA
C
156 304
EVERETT SANIPASS
2 22
ROXTON KENT, NB
W
165 214
BENOIT POTVIN
5 58
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
W
61 40
SERGE JR. SAVARD
6 63
MONTRÉAL, QC
D
124 19
TOM GIBBONS
9 106
CHICAGO, IL
D
184 41
JEFF SMITH
11 130
DETROIT, MI
W
65 29
SCOTT MACTAVISH
13 154
FREDERICTON, NB
D
132 53
BILL MCKITRICK
14 166
OAKLAND, MI
D
60 29
MIKE GOBER
16 190
ST-LOUIS, MO
W
211 220
1983ROUND#FROMPOSGPPTS
RICHARD LITTLE
1 9
HAWKESBURY, NS
W
205 143
JIM NESICH
2 20
DEARBORN, MI
C
297 272
SHANE MACEACHERN
3 23
CHARLOTTETOWN, PEI
C
307 290
SYLVAIN VENNE
4 41
MONTRÉAL, QC
W
161 136
VINCENT RIENDEAU
5 53
ST-HYACINTHE, QC
G
128 5
FRANCO DE SANTIS
6 58
MONTRÉAL, QC
D
220 96
DENIS PAQUET
7 75
MONTRÉAL, QC
W
80 33
ALAIN BÉDARD
11 119
VAL D'OR, QC
D
181 40
GERRY FLEMING
14 152
MONTRÉAL, QC
W
164 105
GUY COUPAL
18 196
 
D
3 -
TROY CROSBY
20 218
HALIFAX, NS
G
86 1
1982ROUND#FROMPOSGPPTS
JEAN-PIERRE LESSARD
1 7
THETFORD MINES, QC
D
67 13
JEAN-PIERRE POUPART
2 18
MONTRÉAL, QC
W
97 65
STEVE GIRARD
4 40
JONQUIÈRE, QC
W
48 26
PAT BRISSON
5 50
VALLEYFIELD, QC
W
286 314
JÉRÔME CARRIER
6 62
BEAUMONT, QC
D
230 163
STÉPHANE PAIEMENT
8 84
 
G
- -
PAT LAFONTAINE
9 95
ST-LOUIS, MO
C
85 269
JOE CERONE
10 106
MONTRÉAL, QC
W
69 40
RON ANNEAR
11 117
MONTAGUE, PEI
D
109 79
CLAUDE LANDRY
12 128
THETFORD MINES, QC
G
22 -
RANDY MUTTART
13 139
SUMMERSIDE, PEI
C
143 139
MARIO RICHER
16 172
THURSO, QC
C
19 4
ADAM GLICKMAN
17 183
CHICAGO, IL
D
81 39
CHRISTIAN MARCOTTE
20 216
 
D
1 1
1981ROUND#FROMPOSGPPTS
PATRICK MURRAY
1 4
GRANBY, QC
D
245 115
MARC CHAMARD
2 15
ST-JEAN-PORT-JOLI, QC
C
202 197
DAVID PURCELL
3 22
ANTIGONISH, NS
C
67 91
FRANÇOIS TREMBLAY
5 40
QUÉBEC, QC
W
181 153
DENIS LAPOINTE
6 51
MONTRÉAL, QC
W
162 84
FRANCO IAMMATEO
10 87
MONTRÉAL, QC
C
156 141
BENOIT LAFLEUR
12 105
MONTRÉAL, QC
W
197 170
ROBERT BRINE
13 112
MONCTON, NB
D
62 17
ALAIN PAQUETTE
14 123
MONTRÉAL, QC
D
69 41
ALAIN TOUSIGNANT
17 148
SEPT-ÎLES, QC
W
284 209
1980ROUND#FROMPOSGPPTS
BILLY CAMPBELL
1 5
MONTRÉAL, QC
D
309 355
JOE BERTUCCI
2 17
MONTRÉAL, QC
W
155 58
ROBERT LEBRUN
3 25
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
W
225 258
ROBERT CARON
6 54
 
D
4 1
MARCEL BOULIANE
7 55
 
D
34 13
MARIO LEBLANC
8 64
GASPÉ, QC
C
63 40
CLAUDE VIENNEAU
10 85
 
W
66 17
JALI WAHLSTEN
12 102
TURKU
C
63 69
MICHEL BACON
14 122
QUÉBEC, QC
D
14 3
ANDRÉ MARTIN
17 153
ACTON VALE, QC
D
110 38
1979ROUND#FROMPOSGPPTS
PIERRE MARTIN
1 7
MONTRÉAL, QC
C
62 6
MARIO PATRY
2 13
MONTRÉAL, QC
D
61 10
FABIAN PAULIN
2 15
 
D
2 -
DENIS CHAMPAGNE
4 29
MONTRÉAL, QC
W
142 11
JEFF BARRATT
5 40
LACHINE, QC
G
153 7
GAETANO ORLANDO
6 53
MONTRÉAL, QC
C
79 84
DENIS NOËL
7 56
MONCTON, NB
D
5 -
ANDRÉ BÉGIN
8 65
MONTRÉAL, QC
W
45 6
GHYSLAIN CYR
9 80
 
G
2 -
SYLVAIN GAGNÉ
16 139
 
D
71 13
DANIEL HILLS
17 150
ST-LAMBERT, QC
C
4 1
HEIKKI LEIME
18 154
TURKU
D
5 -
FRANÇOIS LAXTON
20 174
 
D
13 3
ROBERT GOULET
22 195
 
D
38 2
MARK BEALE
24 208
 
D
5 -
1978ROUND#FROMPOSGPPTS
SEAN MCKENNA
1 2
ASBESTOS, QC
C
317 337
TARAS ZYTYNSKY
3 27
MONTRÉAL, QC
D
282 155
MIKE KRUSHELNYSKI
4 28
MONTRÉAL, QC
C
135 156
GAÉTAN MANITTA
9 73
MONTRÉAL, QC
D
50 4
JEAN-JACQUES VÉZINA
10 90
MONTRÉAL, QC
D
154 45
PATRICE PARÉ
13 116
RICHELIEU, QC
G
109 2
1977ROUND#FROMPOSGPPTS
SYLVAIN JARRY
1 6
MONTRÉAL, QC
W
296 205
MARIO BIGRAS
1 6
LAVAL, QC
W
14 -
LOUIS HAMAN
2 13
MONTRÉAL, QC
C
165 156
ALAIN LEMIEUX
3 24
MONTRÉAL, QC
C
247 436
ALAIN TÉTREAULT
3 24
GRANBY, QC
D
57 32
BERNARD GALLANT
4 28
MONTRÉAL, QC
C
150 237
DENIS CYR
4 33
VERDUN, QC
W
312 524
DENIS SAVARD
5 40
POINTE GATINEAU, QC
C
248 509
DENIS TREMBLAY
6 50
MONTRÉAL, QC
W
282 315
ROBERT DUBUC
7 60
MONTRÉAL, QC
W
22 14
ROBERT RENAUD
8 72
LAVAL, QC
C
70 51
DARREN PICKREM
12 106
HALIFAX, NS
C
36 11
MARIO CÔTÉ
19 171
EAST ANGUS, QC
D
1 -
1976ROUND#FROMPOSGPPTS
GILLES BRAZEAU
1 1
VAL D'OR, QC
W
179 64
GÉRARD CHAMPAGNE
1 8
CHÂTEAUGUAY, QC
C
264 168
JEAN-PIERRE DUBOIS
2 11
MONTRÉAL, QC
W
226 243
MARCEL TOURIGNY
3 23
MONTRÉAL, QC
W
220 141
JULIEN COSSETTE
3 25
 
W
15 4
PIERRE GUIMOND
4 31
 
C
64 10
GUY JACOB
5 42
TIMMINS, ON
D
290 118
SERGE BOISVERT
6 51
DRUMMONDVILLE, QC
C
235 361
FRANÇOIS AUBIN
6 52
 
D
74 5
DANIEL ST-JEAN
12 104
MONTRÉAL, QC
D
7 6
ROBERT DUGAS
13 113
DIGBY, NS
D
8 1
DAVE STYMIEST
15 130
MONCTON, NB
W
12 7
1975ROUND#FROMPOSGPPTS
RICHARD SUWEK
1 1
LACHINE, QC
W
257 293
CHRISTIAN DROLET
1 9
MONTRÉAL, QC
C
195 135
KEVIN KELLY
2 10
CHATHAM, ON
D
143 68
YVES TREMBLAY
3 22
 
D
18 7
LARRY MCCOMBER
4 33
SHERBROOKE, QC
D
62 4
MICHEL DEMERS
6 49
LAVAL, QC
D
7 -
SYLVAIN BOUCHARD
13 109
 
W
68 40
1974ROUND#FROMPOSGPPTS
GARY PLATT
1 7
MONTRÉAL, QC
D
199 183
KEVIN MURPHY
1 7
TORONTO, ON
C
68 21
1973ROUND#FROMPOSGPPTS
ROBERT PICARD
1 3
MONTRÉAL, QC
D
318 348
ROBERT SAUVÉ
1 6
MONTRÉAL, QC
C
157 87
1972ROUND#FROMPOSGPPTS
MARIO TREMBLAY
1 1
ALMA, QC
W
113 185
MICHEL HAMEL
1 3
MONT-BÉARD, QC
C
159 117
QMJHL ENTRY DRAFT
logo
1971197219731974197519761977
1978197919801981198219831984
1985198619871988198919901991
1992199319941995199619971998
1999200020012002200320042005
2006200720082009201020112012
2013201420152016201720182019
ROUYN-NORANDA · PER POSITION
POSITIONQTY
DEFENSEMEN 206
WINGERS 203
CENTERS 152
GOALIES 65
ROUYN-NORANDA · PER COUNTRY
COUNTRIESQTY
CANADA 582
UNITED STATES 41
FINLAND 2
FRANCE 1
MORE WEBSITES FREE MANAGEMENT SOCIAL NETWORKS
MARKERZONE.COM
SUPERBASEBALLPOOL.COM
SUPERBASKETBALLPOOL.COM
SUPERFOOTBALLPOOL.COM
SUPERHOCKEYPOOL.COM
BASEBALL POOL
FOOTBALL POOL
HOCKEY POOL
BASEBALL LEAGUE
FOOTBALL LEAGUE
HOCKEY LEAGUE
SOCCER LEAGUE
FACEBOOK
TWITTER
Markerzone.com