logo

DRAFT

 .NET
CAPE BRETON SCREAMING EAGLES - QMJHL ENTRY DRAFT
2019ROUND#FROMPOSGPPTS
JÉRÉMY LANGLOIS
1 17
STE-BRIGITTE-DE-LAVAL, QC
D
50 7
DAVID DOUCET
2 25
BAIE-STE-ANNE, NB
C
61 6
ZACH WELSH
2 33
HALIFAX, NS
D
- -
MILO ROELENS
3 40
SAINTE-PÉTRONILLE, QC
C
25 2
CONNOR TRENHOLM
3 48
HALIFAX, NS
C
50 6
BODIE NOBES
4 66
STE-THÉRÈSE, QC
D
- -
KENZIE MACPHAIL
6 102
INVERNESS, NS
G
- -
MATHIS DEMERS
7 118
LÉVIS, QC
C
- -
XAVIER DUCHARME
7 120
MIRABEL, QC
C
- -
GUILLAUME NADEAU
8 138
ST-AUGUSTIN-DE-DESMAURES, QC
D
- -
BLAKE DEACON
9 148
PORT WILLIAMS, NS
C
- -
JACOB CHRISTIE
9 156
TIMBERLEA, NS
D
- -
JACOB SANTERRE
10 173
FARNHAM, QC
C
- -
ALEX CORMIER
10 174
DIEPPE, NB
C
- -
MARC-ANTOINE POULIOT
11 192
PORT-CARTIER, QC
D
- -
TANNER GREATOREX
12 210
TRURO, NS
D
- -
KIAN BELL
13 228
FALL RIVER, NS
C
- -
JACK CASHEN
14 246
NEW WATERFORD, NS
G
- -
2018ROUND#FROMPOSGPPTS
ALEX DROVER
1 10
PORT-AUX-BASQUES, TN
C
95 22
BEN ALLISON
2 36
HALIFAX, NS
W
23 4
ALEX FALARDEAU
4 72
LÉVIS, QC
D
56 3
KARL VAILLANCOURT
5 79
SHERBROOKE, QC
D
9 1
NOAH GAUDETTE
6 95
STE-MARTHE-SUR-LE-LAC, QC
C
- -
LOGAN CARRUTHERS
7 115
UPPER TANTALLON, NS
C
- -
JACOB LEBLANC
8 141
DIEPPE, NB
G
9 -
BRADY HUNTER
9 151
ENFIELD, NS
C
- -
MATTHEW POWER
10 169
BEDFORD, NS
D
- -
MARC RICHARD
11 187
KENSINGTON, PEI
W
2 -
SIMON SINGHER
12 205
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
D
- -
MASON BECK
13 223
BRIDGEWATER, NS
W
- -
JOSH LEUDY
14 241
SYDNEY, NS
G
- -
2017ROUND#FROMPOSGPPTS
NOAH LAAOUAN
1 14
HALIFAX, NS
D
183 65
BROOKLYN KALMIKOV
1 15
TERREBONNE, QC
W
193 118
RYAN FRANCIS
2 21
BEAVER BANK, NS
W
193 135
ANTOINE ROCHON
2 27
ST-JÉRÔME, QC
W
114 32
TOMMY DASILVA
2 36
LA PRAIRIE, QC
G
23 -
LUDOVIC LEFRANCOIS
3 54
AMQUI, QC
W
- -
MIKAEL MARTEL
4 68
L'ANGE-GARDIEN, QC
W
55 7
PHILLIPPE CASAULT
5 85
HALIFAX, NS
D
29 -
GABRIEL CHOINIÈRE
8 139
BOISBRIAND, QC
W
- -
NICHOLAS YUILL
9 157
BEDFORD, QC
D
- -
AARON BROWN
11 190
HALIFAX, NS
C
- -
LIAM KIDNEY
11 193
ENFIELD, NS
W
98 33
MICHAEL KENNEDY
12 211
HOLYOKE, MA
D
- -
JEREMY TALBOT
13 229
ROUGEMONT, QC
W
- -
JACOB BANKS
14 245
WESTMINSTER, MA
C
- -
2016ROUND#FROMPOSGPPTS
KEVIN MANDOLESE
1 13
BLAINVILLE , QC
G
167 6
LUKE HENMAN
2 21
DARTMOUTH, NS
C
210 181
LEON DENNY
2 33
ESKASONI, NS
D
189 76
OLIVIER BOURRET
3 43
VERDUN, QC
W
246 70
ADAM MCCORMICK
3 49
WOODSTOCK, NB
D
253 131
ANTOINE CASIMIR
3 52
REPENTIGNY, QC
D
- -
COLTEN ELLIS
4 59
RIVER DENYS, NS
G
146 5
RYAN MACLELLAN
4 67
ANTIGONISH, NS
D
135 21
OLIVER WAHLSTROM
4 68
QUINCY, MA
W
- -
JAKE MARTIN
7 121
NEW GLASGOW, NS
W
- -
GABRIEL PROULX
8 139
BELOEIL, QC
C
196 111
ALEXANDRE ROY
9 157
LAC-ETCHEMIN, QC
C
- -
NICOLAS SAUVÉ
11 193
GATINEAU, QC
W
- -
JÉRÉMIE MAJOR
13 229
ST-HYACINTHE, QC
D
14 2
THOMAS LYONS
14 247
WESTWOOD, MA
C
- -
2015ROUND#FROMPOSGPPTS
SHANE BOWERS
1 4
HALIFAX, NS
C
- -
PEYTON HOYT
1 6
LINCOLN, NB
W
281 127
KYLE JESSIMAN
2 22
CHÂTEAUGUAY, QC
G
147 6
SACHA ROY
3 40
COOKSHIRE, QC
D
187 30
ALEXIS SANSFAÇON
3 50
SHAWINIGAN, QC
D
178 29
VINCENT DUBUC
5 88
ST-VALÉRIEN-DE-MILTON, QC
G
1 -
DRAKE BATHERSON
6 97
FORT WAYNE, IN
W
155 182
LOGAN O'NEIL
8 133
COXHEATH, NS
C
20 6
CONNOR MACLEOAD
10 164
EAST HANTS, NS
D
- -
ALEX ZAFONTE
10 171
CONCORD, MA
G
- -
MICHAEL MARLEAU
12 205
VERDUN, QC
C
- -
JAKE GRESH
13 223
AVON, CT
D
- -
AVERY WARNER
14 241
MULGRAVE, NS
C
3 -
2014ROUND#FROMPOSGPPTS
PIERRE-LUC DUBOIS
1 5
STE-AGATHE-DES-MONTS, QC
C
202 238
MICHAEL O'LEARY
1 14
HALIFAX, NS
C
- -
PASCAL CORBEIL
2 30
LONGUEUIL, QC
D
249 170
JEREMIE BEAUDIN
2 31
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
D
262 96
SAMUEL L'ITALIEN
2 35
RIMOUSKI, QC
C
308 160
PHELIX MARTINEAU
5 83
LAVAL, QC
C
293 192
COLBY MUISE
7 121
YARMOUTH, NS
G
- -
DAVID CAZA
8 146
STE-THÉRÈSE, QC
C
3 -
PARKER RONOHAN
10 172
CHARLOTTETOWN, PEI
D
- -
EVAN MILLMAN
10 175
ALBERTON, PEI
D
- -
ALEX MACDONALD
11 193
WINDSOR JUNCTION, NS
C
3 -
EMMANUEL PROULX
12 211
MIRABEL, QC
C
- -
BILLY SWEEZEY
13 229
HANSON, MA
D
- -
MIKE LEE
14 247
HAMDEN, CT
D
- -
2013ROUND#FROMPOSGPPTS
NICOLAS ROY
1 1
AMOS, QC
C
279 296
JASON BELL
1 12
MONTRÉAL, QC
D
200 66
BRADLEY LALONDE
2 35
STE-ANNE-DE-BELLEVUE, QC
D
312 179
KEVEN LAROUCHE
4 61
LA SARRE, QC
D
58 2
COLBY TOWER
5 88
TROY, NS
C
123 29
MATT PAUL
6 93
HALIFAX, NS
D
19 2
OLIVIER LANTAGNE
6 97
LA CORNE, QC
D
- -
DILLON BOUCHER
7 111
HEAD CHEZZETCOOK, NS
W
191 44
MAXIME BAILLARGEON
8 140
GREENFIELD PARK, QC
D
131 17
LOGAN SAUNDERS
11 183
QUISPAMSIS, NB
C
- -
JAMES WINKLER
12 201
YORK, ME
C
- -
MATTHEW BRAZEL
13 219
HINGHAM, MA
C
- -
LEE DOWER
13 220
CONCEPTION BAY SOUTH, MB
D
23 6
XAVIER BEAUPRÉ
14 237
LÉVIS, QC
C
- -
2012ROUND#FROMPOSGPPTS
CLARK BISHOP
1 3
ST. JOHNS, TN
C
216 141
ALEX BUREAU
2 21
TROIS-RIVIÈRES, QC
G
121 5
ZACHERY MOODY
2 32
MARGARETSVILLE, NS
C
265 66
LOUIS-PHILIPPE PAGÉ
2 35
ROSEMÈRE, QC
D
- -
JULIEN PELLETIER
3 39
GATINEAU, QC
W
267 194
SEBASTIEN LEMIEUX
3 40
MONTRÉAL, QC
W
2 -
GARETH NICHOLSON
6 107
KENTVILLE, NS
D
94 9
BRENT BEAUDOIN
8 132
LONDONDERRY, NH
C
- -
DANICK GAUDREAU
8 134
BERTHIER-SUR-MER, QC
W
4 1
TYLER BROWN
9 150
MIDDLETON, NS
W
4 -
CHASE MARCHAND
10 168
UPPER TANTALLON, NS
G
121 4
ALEXANDER SNOW
11 186
BAIE VERTE, TN
C
6 -
ZACH BEATON
12 204
STRATTFORD, PEI
W
64 3
BRENDAN ROBBINS
13 221
NASHUA, NH
C
- -
2011ROUND#FROMPOSGPPTS
JEAN-SIMON DESLAURIERS
1 12
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
152 49
JACOB ARSENAULT
2 21
BATHURST, NB
D
7 -
CHARLES GUÈVREMONT
3 39
ÎLES DES SOEURS, QC
W
142 50
JACOB FANCY
3 51
HALIFAX, NS
G
1 -
COLE MURPHY
4 57
HALIFAX, NS
W
130 18
FRANCIS LEONARD-MAYER
5 83
GATINEAU, QC
G
1 -
CONNOR ROGERS
8 129
SYDNEY, NS
D
45 8
TOMMY BOUVRETTE
9 147
ST-NICOLAS, QC
D
3 -
SEAN FRASER
9 155
KINGSTON, NS
C
- -
CAMERON DARCY
10 164
BOSTON, MA
C
131 153
FELIX JARRY
11 178
LONGUEUIL, QC
W
28 -
JOHN-MICHAEL WALSH
12 189
SYDNEY, NS
D
46 4
2010ROUND#FROMPOSGPPTS
LOIC LEDUC
2 23
MONTRÉAL, QC
D
219 34
KYLE FARRELL
3 39
HOWIE CENTER, NS
C
264 221
WILLIAM CARRIER
4 61
LASALLE, QC
W
239 199
WILLIAM COCHRANE
6 99
BLAINVILLE, QC
W
137 45
JORDAN MCINNIS
6 102
SOURIS, PEI
W
2 2
BRANDON BOUTILIER
8 138
HALIFAX, NS
W
- -
ALEXANDRE CARRIER
9 145
LASALLE, QC
C
35 6
JEAN-PHILIPPE MARCOUX-TORTILLET
9 156
LÉVIS, QC
D
- -
MATTHEW SYMES
11 191
TRURO, NS
D
- -
DYLAN MCQUAID
12 207
CHARLOTTETOWN, PEI
G
- -
2009ROUND#FROMPOSGPPTS
OLIVIER JODOIN
2 32
OTTERBURN PARK, QC
W
166 27
IAN SAAB
4 59
HALIFAX, NS
D
183 30
BRAD CUZNER
4 66
GLACE BAY, NS
W
205 64
ALEXANDRE VÉRONNEAU
5 84
LAVAL, QC
G
67 1
NICK PARKER
5 86
NEWPORT, NS
C
68 10
VINCENT BOUDREAU-PLOUFFE
6 98
MONTRÉAL, QC
W
68 14
FÉLIX BERGERON
7 122
VICTORIAVILLE, QC
W
126 30
CHRISTOPHER RIGUSE
8 130
HALIFAX, NS
W
5 2
WES HERRETT
9 158
SPRINGHILL, NS
D
133 16
CORY MACINTOSH
10 176
NORTH SYDNEY, NS
W
188 93
TRAVIS WILKINS
11 185
GAMBO, TN
G
- -
THIERRY PICHÉ
11 193
L'ÉPIPHANIE, QC
W
- -
2008ROUND#FROMPOSGPPTS
LOGAN SHAW
1 12
GLACE BAY, NS
W
350 207
MORGAN ELLIS
3 49
ELLERSLIE, PEI
D
267 136
MAXIMILIEN LE SIEUR
4 70
WESTMOUNT, QC
D
248 108
SPENCER MACDONALD
5 85
CHARLOTTETOWN, PEI
D
70 14
ALEX NEWMAN
6 102
HALIFAX, NS
G
- -
JASON MARTIN
7 122
ST-ANNE-DE-MADAWASKA, NB
C
- -
OLIVIER BIBEAU
8 138
EAST ANGUS, QC
D
- -
NEIL COOMBS
8 143
MIRAMICHI, NB
W
- -
JEAN-SÉBASTIEN FOURNIER
9 156
STE-CLAIRE, QC
D
148 43
STEVEN BRAZIL
10 174
ST. JOHN'S, TN
W
- -
PATRICK LAPOSTOLLE
10 177
REPENTIGNY, QC
W
63 10
ALEXANDRE MICHAUD
11 192
AMQUI, QC
G
- -
MATHIEU BOUDREAU
12 209
CHETICAMP, NS
D
- -
2007ROUND#FROMPOSGPPTS
SAMUEL FINN
1 17
QUÉBEC, QC
D
325 60
OLIVIER ROY
3 44
CAUSAPSCAL, QC
G
230 6
MATHIEU BRODEUR
4 71
MONTRÉAL, QC
D
222 55
PHILIPPE FONTAINE
5 76
QUÉBEC, QC
W
224 64
WILLIAM FRADETTE
6 107
BEAUPORT, QC
D
- -
LEE-CHUCK DENNY
7 120
ESKASONI, NS
W
2 -
RYAN TAYLOR
8 143
CHARLOTTETOWN, PEI
D
- -
FRANCIS MEILLEUR
9 161
LONGUEUIL, QC
D
301 156
JUSTIN COLLIER
10 179
HALIFAX, NS
G
- -
NEIL SHERREN
11 197
CHARLOTTETOWN, PEI
C
- -
PIER-OLIVIER COTNOIR
12 214
ROUYN-NORANDA, QC
C
- -
2006ROUND#FROMPOSGPPTS
MARK BARBERIO
1 12
MONTRÉAL, QC
D
299 196
MATTHEW STODDARD
2 35
PORTER'S LAKE, NS
W
189 30
JEREMY GOUCHIE
4 60
GREENFIELD PARK, QC
W
295 193
EVAN WATTS
5 84
INVERNESS, NS
D
6 -
NICHOLAS CHOUINARD
5 89
MATANE, QC
W
298 201
CHRIS STEELE
6 102
REVERE, MA
D
- -
ALEXANDRE QUESNEL
7 120
POINTE-CLAIRE, QC
W
247 190
KYLE DOWNER
8 138
ST. JOHN'S, TN
G
1 -
JEAN-CHRISTOPHE GAUTHIER
9 156
ROCK FOREST, QC
C
164 53
CURTIS MACDONALD
10 174
NORTH SYDNEY, NS
D
- -
NICHOLAS PROCKOW
11 192
MONTRÉAL, QC
C
- -
MICHAEL BEST
12 210
CAMBRIDGE, NS
C
- -
MATTHEW OATES
13 227
ST. JOHN'S, NS
C
- -
2005ROUND#FROMPOSGPPTS
SCOTT BRANNON
1 6
NEW GLASGOW, NS
W
355 192
MAXIME GERVAIS
3 46
ST-HYACINTHE, QC
D
8 1
NICK MACNEIL
5 79
CREIGNISH, NS
C
292 199
GUILLAUME VASSEUR
5 82
CANDIAC, QC
C
- -
MARC-ANDRÉ PERRON
6 100
VARENNES, QC
G
42 -
ROBERT SLANEY
6 107
UPPER ISLAND COVE, TN
W
279 199
TRAVIS TURNER
8 133
GLACE BAY, NS
C
- -
CHRISTOPHER BOURQUE
8 136
ROCK FOREST, QC
D
- -
MICHAEL FORD
9 154
GLACE BAY, NS
D
- -
BLAKE GALLAGHER
10 172
COLE HARBOR, NS
C
- -
SPENCER CORCORAN
11 190
SUMMERSIDE, PEI
D
125 20
SAMUEL BLANCHARD
13 226
LACHENAIE, QC
D
- -
KYLE SCOTT
14 243
BRIDGEWATER, NS
G
- -
SHAWN O'DONNELL
15 257
HALIFAX, NS
W
31 3
2004ROUND#FROMPOSGPPTS
JAMES SHEPPARD
1 1
LOWER SACKVILLE, NS
C
217 256
DEAN OUELLET
2 31
EDMUNDSTON, NB
C
291 300
SÉBASTIEN DUBÉ
3 47
GASPÉ, QC
G
9 -
KYLE STANLEY
4 54
GATINEAU, QC
D
218 25
FRANÇOIS GAUTHIER
4 63
MATANE, QC
W
258 144
CHRIS CULLIGAN
5 68
SYDNEY, NS
C
353 322
ÉTIENNE BRETON
5 79
ST-PATRICE, QC
D
126 9
HUGO MARTIN
6 90
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
C
1 -
BRENDON MACDONALD
7 103
SYDNEY, NS
W
222 45
MATHEW MÉNARD
7 111
GRANBY, QC
D
101 9
MARC CHEVERIE
8 127
COLE HARBOUR, NS
G
- -
DAVID CROSSMAN
9 143
MONCTON, NB
D
6 1
ALEXANDRE CHÉNIER
10 159
AMOS, QC
C
- -
MICHAEL LARUE
11 175
JONQUIÈRE, QC
C
- -
ADAM BEAUCHAMP
12 191
DARTMOUTH, NS
D
- -
TYSON CAMERON
13 206
ANTIGONISH, NS
C
- -
STEVEN LEWIS
14 220
MILLVILLE, NS
D
- -
2003ROUND#FROMPOSGPPTS
FRANÇOIS THÉRIAULT
2 19
LA POCATIÈRE, QC
W
140 23
LUKE GALLANT
3 42
BEDFORD, NS
D
192 113
LANCE GILLIES
4 51
PORT HOOD, NS
C
- -
FRANÇOIS OUIMET
5 67
LORRAINE, QC
C
- -
FRANÇOIS PROTEAU
6 83
ST-JÉRÔME, QC
G
47 -
PHILIPPE DEVAULT
6 92
ST-EUSTACHE, QC
D
- -
GUILLAUME RAYMOND
8 115
STE-AGATHE-DES-MONTS, QC
C
- -
PHILIPPE BERTRAND
9 131
VANIER, QC
C
204 56
TYLER WHITEHEAD
11 163
BEDFORD, NS
W
215 110
SIMON BÉLANGER
12 178
MONTRÉAL, QC
D
- -
KYLE LAGACÉ
13 193
MONTRÉAL, QC
C
- -
JEREMY KAVANAGH
14 208
LOGY BAY, TN
D
- -
2002ROUND#FROMPOSGPPTS
JARED VOKEY
1 12
GLACE BAY, NS
W
116 25
VINCENT ZAORÉ-VANIER
2 28
STE-FOY, QC
D
318 59
SAMUEL BÉLAND
4 57
ROCK FOREST, QC
W
287 101
PHILIPPE LAUZIÈRE-BRONSARD
4 61
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
9 -
MATHIEU SIMONEAU
6 93
DRUMMONDVILLE, QC
D
12 -
MATTHEW WOLFE
6 95
DOLLARD-DES-ORMEAUX, QC
D
1 -
ANDREW GORDON
7 109
HALIFAX, NS
W
- -
DAVID POULIN
8 125
ST-LIN, QC
C
9 1
JEFF KITCHEN
9 141
ST. JOHN'S, NB
W
- -
PHIL FARROW
10 157
AMHERST, NS
W
- -
PIERRE-MARC BEAULIEU
11 173
ST-LAURENT, QC
G
- -
PATRICK GUAY
12 188
MONTRÉAL, QC
D
- -
STEPHEN QUINN
13 203
CHARLOTTETOWN, PEI
W
- -
NEIL JEFFREY
14 215
ST. JOHN'S, NB
C
- -
NICK ST-PIERRE
14 216
ST-ÉTIENNE-DE-LAUZON, QC
W
- -
SEAN DONOVAN
15 224
GLACE BAY, NS
D
- -
2001ROUND#FROMPOSGPPTS
STEPHEN DIXON
1 6
HALIFAX, NS
C
261 233
KEVIN ASSELIN
2 22
ST-HYACINTHE, QC
W
337 256
MARTIN HOULE
4 50
ST-HUBERT, QC
G
144 3
SIMON DUCHESNE
4 57
ALMA, QC
D
- -
VINCENT LAMBERT
4 62
LAVAL, QC
W
208 112
GUILLAUME DEMERS
6 87
BAIE-COMEAU, QC
C
219 138
GARY MATHESON
7 104
PICTOU, NS
D
13 -
JASON AWALT
9 136
HALIFAX, NS
G
6 -
NICOLAS HÉBERT
10 152
MONCTON, NB
W
- -
DANNY TALBOT
11 168
CHIBOUGAMAU, QC
W
- -
JIMMY NOLAN
12 184
HALIFAX, NS
W
- -
ADAM HINDY
13 198
ST. JOHN'S, TN
W
- -
MATHIEU LEBRETON
14 216
FREDERICTON, NB
G
- -
EVAN SHAW
15 232
NARRAGANSETT, RI
D
188 41
2000ROUND#FROMPOSGPPTS
MARC-ANDRE FLEURY
1 16
SOREL, QC
G
177 8
COLIN NICHOLSON
2 20
DARTMOUTH, NS
C
- -
JEAN-FRANÇOIS BEAUDET
2 23
MONTRÉAL, QC
D
151 8
MARC-OLIVIER VARY
4 61
GREENFIELD PARK, QC
D
116 14
MATT BURTO
5 68
HARTFORD, CT
W
- -
GEORGE DAVIS
7 101
NORTH SYDNEY, NS
W
250 40
ERIC LUNDBERG
9 132
VERNON, CT
D
- -
GABY BEAUDET
11 164
PLESSISVILLE, QC
W
48 2
RYAN NISSEN
12 180
FREDERICTON, NB
W
- -
JASON WILSON
13 196
MISSISSAUGA, ON
D
- -
SIMON LAMBERT
14 211
STE-THÉRÈSE, QC
C
- -
KEVIN LALONDE
15 226
VAL D'OR, QC
D
- -
1999ROUND#FROMPOSGPPTS
CHARLES GAUTHIER
1 5
QUÉBEC, QC
W
342 213
MATHIEU DUMAS
2 22
MAGOG, QC
D
392 253
RODRIGUE BOUCHER
3 38
TRACY, QC
D
250 30
AARON RICE
3 45
SYDNEY, NS
W
3 -
DANIEL BOISCLAIR
5 72
ST-AUGUSTIN, QC
G
125 2
MAXIME LESSARD
5 77
MONTRÉAL, QC
W
331 158
JEAN-FRANÇOIS DEMERS
6 86
LAVAL, QC
W
196 44
ANTONIN ROUX
7 102
DANVILLE, QC
C
- -
CHAD WARREN
8 118
GLACE BAY, NS
W
- -
MICHAEL JOHNSTON
9 134
SYDNEY, NS
D
- -
ROB DUNPHY
10 150
HALIFAX, NS
C
7 -
ÉRIC CÔTÉ
11 166
QUÉBEC, QC
W
- -
FRÉDÉRIC BÉDARD
12 182
MACAMIC, QC
D
181 57
RICHARD TUBRETT
13 198
SYDNEY, NS
C
2 -
1998ROUND#FROMPOSGPPTS
OLIVIER PROULX
1 4
BELLEFEUILLE, QC
C
379 446
ROBBIE SUTHERLAND
2 19
HALIFAX, NS
W
258 164
PIERRE-LUC LAPRISE
2 25
CHICOUTIMI, QC
W
382 305
YANNICK SEARLES
5 64
MONTRÉAL, QC
W
294 196
DONALD JOHNSTONE
5 69
SYDNEY, NS
D
97 6
MARC-ANDRÉ LECLERC
7 94
MONTRÉAL, QC
G
10 -
LUC PERRON
7 96
GATINEAU, QC
D
- -
JIM WALSH
8 109
ST. JOHN'S, TN
W
- -
JONATHAN CARTER
10 139
ST. JOHN'S, TN
W
- -
JESSE WAYE
11 154
SYDNEY, NS
W
- -
DOMINIC LÉVEILLÉ
12 169
ST-JÉRÔME, QC
W
- -
JEFF CAMERON
13 184
MONCTON, NB
D
- -
DEAN BURTON
14 196
ST. JOHN'S, TN
C
- -
MATHIEU THAUVETTE
14 199
ST-TIMOTHÉE, QC
D
- -
KEVEN POULIN
15 211
THETFORD-MINES, QC
W
27 -
STEVE WHYNOT
15 214
KENTVILLE, NS
D
- -
1997ROUND#FROMPOSGPPTS
TREVOR ETTINGER
1 14
TRURO, NS
D
284 35
JEAN MALLETTE
2 29
CHÂTEAUGUAY, QC
D
276 60
ÉRIC NAUDI
3 44
MONTRÉAL, QC
W
22 2
JONATHAN WILHELMY
4 59
LAVAL, QC
G
47 1
DENIS AUCOIN
5 61
CHARLOTTETOWN, PEI
C
- -
NICOLAS DOUCET
7 104
MONTRÉAL, QC
W
- -
DION BURHOE
8 119
CHARLOTTETOWN, PEI
C
- -
ROBBIE BENNETT
10 141
ST. JOHN'S, NB
D
90 14
GRAEME POWER
11 156
DARTMOUTH, NS
W
8 -
ALAIN TURCOTTE
11 164
LAVAL, QC
W
193 60
DERECK FIELD
12 171
TRURO, NS
C
- -
ANDREW NEAVE
12 179
LOWER SACKVILLE, NS
D
39 1
PIERRE-LUC BOIVIN
13 193
ST-AUGUSTIN, QC
D
- -
ANDERS FREES
13 194
EEL RIVER CROSSING, NB
C
- -
JOHN ROUSSEAU
14 205
MOUNT VERNON, PEI
D
- -
SCOTT RAMSAY
15 214
CHARLOTTETOWN, PEI
D
- -
1996ROUND#FROMPOSGPPTS
RANDY COPLEY
2 28
INVERNESS, NS
W
281 250
ALEXANDRE PAGÉ
3 42
HULL, QC
D
245 67
TRAVIS ZACHARY
4 56
MONTRÉAL, QC
W
171 51
MICHAEL GENDRON
5 61
LAVAL, QC
W
20 3
GRANT CUTLER
6 80
STEPHENVILLE, TN
C
- -
BENOIT VEZINA
7 98
ST-JÉRÔME, QC
D
136 14
PIERRE-LUC GOBEIL
8 101
CHICOUTIMI, QC
D
- -
PHILIPPE CLOUTIER
8 112
ST-ODILON-DE-BEAUCE, QC
D
2 -
SÉBASTIEN GAGNON
9 126
MONTRÉAL, QC
D
187 55
PETER DALTON
10 139
ST. JOHN'S, NB
W
- -
BENOIT LACASSE
11 152
ST-EUSTACHE, QC
W
- -
DAVID LEMIRE
12 163
DRUMMONDVILLE, QC
G
- -
JEAN-FRANÇOIS LABARRE
13 174
ST-ADOLPHE D'HOWARD, QC
W
- -
JASON BRAKE
14 183
CORNER BROOK, TN
W
- -
RYAN WALSH
15 190
CONCEPTION, TN
C
206 253
YANNICK CARPENTIER
16 194
GREENFIELD PARK, QC
W
208 169
PATRICK DUQUETTE
17 198
LASALLE, QC
W
- -
1995ROUND#FROMPOSGPPTS
PHILIPPE GRONDIN
1 7
HULL, QC
W
285 119
JONATHAN DESROCHES
2 21
GRANBY, QC
D
338 139
NICOLAS CAMPBELL
3 35
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
C
68 15
PHILIPPE COURTEMANCHE
5 63
LONGUEUIL, QC
W
3 -
HARRY NOILES
6 77
AMHERST, NS
D
24 1
FRÉDÉRIC BOURGOIN
8 105
MONTRÉAL, QC
W
52 8
MARC SIMONEAU
9 119
TINGWICK, QC
W
- -
SÉBASTIEN ROUSSEAU-VIENS
10 133
GRANBY, QC
W
- -
JOCELYN NADEAU-LAPENSÉE
11 147
ST-HYACINTHE, QC
G
1 -
MARIO TURCOTTE
12 161
ST-JÉRÔME, QC
W
- -
OLIVIER LEFEBVRE
13 174
MONTRÉAL, QC
W
- -
MICHEL FORTIN
14 187
GRANBY, QC
G
- -
PASCAL BOUCHER
15 195
MONTRÉAL, QC
W
- -
1994ROUND#FROMPOSGPPTS
CHRISTIAN LEFEBVRE
1 4
MONTRÉAL, QC
D
92 16
KEVIN BOURQUE
2 17
ST-JEAN, NB
W
165 26
YAN COULOMBE
3 30
MONTRÉAL, QC
W
54 4
MARC BENOÎT
4 44
SHERBROOKE, QC
W
145 70
JEAN-PHILIPPE SOUCY
5 62
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
D
266 89
FRÉDÉRIC HENRY
8 97
CAP-ROUGE, QC
G
123 3
IAN MANZANO
9 109
DORVAL, QC
D
- -
CHRISTIAN DUVAL
9 114
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
- -
MICHEL MASSIE
9 116
MONTRÉAL, QC
W
224 154
PHILIPPE L'HEUREUX
10 123
ST-HYACINTHE, QC
D
- -
MARTIN BROSSEAU
10 132
GRANBY, QC
D
121 14
1993ROUND#FROMPOSGPPTS
XAVIER DELISLE
1 4
QUÉBEC, QC
C
289 354
FRÉDÉRIC DESCHÊNES
2 17
QUÉBEC, QC
G
159 3
LOUIS-PHILIPPE SÉVIGNY
3 27
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
380 268
PHILIPPE AUDET
5 58
OTTAWA, ON
W
234 269
FRÉDÉRIC GADBOIS
7 82
GRANBY, QC
G
- -
YANNICK PERRON
9 108
JONQUIÈRE, QC
W
47 11
FRÉDÉRIC BOUCHARD
10 121
BEAUPORT, QC
D
290 319
MARTIN DUPRAS
11 134
MONTRÉAL, QC
W
- -
YANNICK BRASSEUR
12 147
GRANBY, QC
W
4 -
MARIO CARON
13 158
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
C
- -
STEVE THIBAULT
14 169
ST-EUSTACHE, QC
W
8 1
1992ROUND#FROMPOSGPPTS
MARTIN BÉLANGER
1 3
LASALLE, QC
D
253 105
MAXIME BLOUIN
2 15
ST-HENRI, QC
C
243 196
STEVE PLOUFFE
2 21
MONTRÉAL, QC
G
131 -
DAVE SAVARD
3 27
QUÉBEC, QC
D
147 27
FRANÇOIS PILON
4 39
BAIE-COMEAU, QC
D
295 73
CHRISTIAN MATTE
5 51
HULL, QC
W
213 294
MATHIEU THÉRIZOLS
5 52
PARIS
W
3 -
DANNY DUPONT
6 61
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
138 16
STEVE DULAC
6 63
MONTRÉAL, QC
W
233 145
PATRICK POIRIER
8 87
LAVAL, QC
W
1 -
ÉRIC BERTRAND
9 99
ST-EPHREM, QC
W
198 100
CARL BEAUDOIN
11 123
ROCK FOREST, QC
D
176 94
PASCAL VINCENT
12 135
NOTRE-DAME-DES-PRAIRIES, QC
G
- -
ÉRIC PERRIN
13 146
LAVAL, QC
C
- -
DANIEL DEGUIRE
14 156
ANJOU, QC
G
- -
SYLVAIN MURRAY
15 166
ROUYN-NORANDA, QC
W
- -
ÉRIC LANDRY
16 175
HULL, QC
C
156 169
MARTIN MARINEAU
17 182
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
1991ROUND#FROMPOSGPPTS
PATRICK LAMOUREUX
1 5
MONTRÉAL, QC
W
183 92
CHRISTIAN LABONTÉ
2 17
ASBESTOS, QC
C
137 112
SYLVAIN BRISSON
4 41
GATINEAU, QC
D
216 47
MARC ARCHAMBAULT
5 53
HULL, QC
D
9 1
SÉBASTIEN DUPUIS
7 77
QUÉBEC, QC
G
46 -
KNOLLY SMITH
8 89
BLAINVILLE, QC
W
- -
JÉRÉMIE RAINVILLE
10 113
SOREL-TRACY, QC
D
- -
JEFF CONNOLLY
11 125
MEDWAY, MA
W
- -
DAVID MARCELLUS
12 137
CHESTERVILLE, QC
W
- -
ANDRÉ TOURIGNY
13 149
TROIS-RIVIÈRES, QC
G
- -
JEAN-IAN FILIATRAULT
14 161
MONTRÉAL, QC
G
- -
PATRICK DRAPEAU
15 173
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
W
- -
MARC-ANDRÉ SARRAZIN
16 185
MONTRÉAL, QC
G
- -
MICHEL GILBERT
17 197
QUÉBEC, QC
W
- -
DOMINIC GAGNÉ
18 209
MONTRÉAL, QC
C
- -
1990ROUND#FROMPOSGPPTS
PHILIPPE BOUCHER
1 2
ST-APOLLINAIRE, QC
D
173 203
MARTIN BROCHU
2 14
POINTE-AUX-TREMBLES, QC
G
99 -
SÉBASTIEN FORTIER
3 26
GREENFIELD PARK, QC
W
176 98
ROBIN BOUCHARD
4 38
JONQUIÈRE, QC
W
258 264
PATRICK GRISÉ
6 71
ST-BRUNO, QC
C
279 199
MARTIN TRUDEL
7 74
LA SARRE, QC
D
272 49
JOCELYN LANGLOIS
8 93
VARENNES, QC
W
282 293
JEAN-SÉBASTIEN BOITEAU
9 98
LORRAINE , QC
W
48 3
FRÉDÉRIC BOCK
9 100
GATINEAU, QC
D
- -
STEVE HUARD
10 110
QUÉBEC, QC
W
- -
GUY PROVENCHER
11 122
LA BAIE, QC
W
- -
FRÉDÉRICK LABELLE
12 134
LABELLE, QC
D
6 1
JAN CÔTÉ
13 146
HULL, QC
W
- -
FRANÇOIS BOUCHARD
14 158
BROSSARD, QC
D
- -
DOMINIC FONTAINE
15 170
GRANBY, QC
C
- -
MARC-FRANÇOIS PERREAULT
16 182
MONTRÉAL, QC
G
- -
MARK TUMMILLO
17 194
PALATINE, IL
G
- -
1989ROUND#FROMPOSGPPTS
JEAN-FRANÇOIS GRÉGOIRE
1 5
SHERBROOKE, QC
W
255 267
CARL MÉNARD
2 16
OTTAWA, ON
W
198 96
MARIO THERRIEN
3 27
STE-ANNE-DES-PLAINES, QC
W
250 180
MARTIN BALLEUX
4 40
DRUMMONDVILLE, QC
W
268 229
STEVE SEARLES
5 49
MONTRÉAL, QC
W
265 115
ÉRIC JOBIN
6 60
QUÉBEC, QC
D
- -
STÉPHANE RICARD
6 66
MAGOG, QC
D
6 -
STÉPHANE RICHARD
8 82
ROUYN-NORANDA, QC
G
- -
ÉRIC COOL
9 90
REPENTIGNY, QC
C
250 270
PATRICE LABROSSE
9 93
LACHUTE, QC
D
37 3
ÉRIC MALETTE
10 104
ST-COLOMBAN, QC
W
- -
SIMON CLOUTIER
11 115
L'ISLET-SUR-MER, QC
D
- -
RYAN HUGHES
12 126
MONTRÉAL, QC
C
- -
PATRICK TESSIER
13 137
DRUMMONDVILLE, QC
C
116 23
SERGE DESCHESNES
14 148
SEPT-ÎLES, QC
G
- -
MARIO BOUCHER
15 159
QUÉBEC, QC
D
- -
ALEXANDRE CLEMENT
16 170
ST-JÉRÔME, QC
G
- -
1988ROUND#FROMPOSGPPTS
CARL LEBLANC
1 3
DRUMMONDVILLE, QC
D
253 151
PATRICE FILIATRAULT
2 14
ST-JÉRÔME, QC
D
186 51
SÉBASTIEN TREMBLAY
2 21
LA BAIE, QC
W
182 69
MARC RODGERS
3 25
SHAWVILLE, QC
W
277 302
RÉMI BELLIVEAU
4 36
SEPT-ÎLES, QC
D
157 43
CHRISTIAN TARDIF
5 47
ROUYN-NORANDA, QC
C
279 105
ROCK CHATEL
6 58
MANIWAKI, QC
G
57 -
MARIO NOBILI
7 69
MONTRÉAL, QC
W
283 252
SYLVAIN GOURDE
9 91
LASALLE, QC
D
104 22
FRANCIS ROBIDOUX
10 102
ST-VÉRONIQUE, QC
W
- -
FRANÇOIS CARRIER
12 124
QUÉBEC, QC
W
- -
PATRICK TAYLOR
13 135
GRANBY, QC
G
21 -
MARCO GAGNON
14 146
LA SARRE, QC
W
- -
ANTOINE DUFOUR
15 157
MONT-LAURIER, QC
W
- -
1987ROUND#FROMPOSGPPTS
CARL MANTHA
1 10
HAWKESBURY, ON
D
313 151
SYLVAIN THIBAULT
2 20
ST-JÉRÔME, QC
D
113 34
DANNY BROCHU
3 30
MONTRÉAL, QC
W
- -
STEVE PURDY
4 40
BUCKINGHAM, QC
D
12 -
DENIS CLOUTIER
6 56
DRUMMONDVILLE, QC
D
207 130
DAVID CHERNIS
6 60
CHARLESBOURG, QC
W
185 69
GUY PATENAUDE
8 80
GRANBY, QC
C
104 15
SYLVAIN BÉLAND
9 90
MONTRÉAL, QC
D
161 24
JOCELYN VILLENEUVE
10 100
LONGUEUIL, QC
D
39 3
JEAN-FRANÇOIS LANOUX
11 110
ST-HUBERT, QC
G
- -
PIERRE CARON
12 120
MONTRÉAL, QC
W
- -
MARTIN VINET
13 130
MONTRÉAL, QC
C
- -
STEVE BÉDARD
14 140
VICTORIAVILLE, QC
D
- -
PATRICK LAVOIE
15 150
MILLE-ÎLES, QC
D
- -
MARC LIMOGES
16 160
GATINEAU, QC
C
- -
STÉPHANE TRAVERSE
17 170
MONTRÉAL, QC
D
- -
1986ROUND#FROMPOSGPPTS
ÉRIC DESJARDINS
1 2
ROUYN-NORANDA, QC
D
141 113
STÉPHANE DUBOIS
2 12
CHARLESBOURG, QC
W
165 69
PIERRE-PAUL LANDRY
3 22
MONTRÉAL, QC
D
276 89
DANIEL LACROIX
4 39
MONTRÉAL, QC
W
199 202
STEFAN CAMRIE
6 59
BOIS-FRANC, QC
W
- -
FRÉDÉRIC SIMARD
7 61
JONQUIÈRE, QC
W
10 7
STÉPHANE FAVREAU
7 62
LAVAL, QC
G
- -
ÉRIC RICARD
7 63
ST-CÉSAIRE, QC
D
185 58
FRANÇOIS POMERLEAU
9 82
MONTRÉAL, QC
W
- -
PATRICK LEMAY
10 97
STE-FOY, QC
W
235 111
GEORGE PELAWA
10 98
BEMIDJI, MN
C
- -
AUBERT SAMSON
11 102
RIMOUSKI, QC
W
- -
STÉPHANE DUSSAULT
12 112
ASBESTOS, QC
W
- -
STEVE BOIVIN
13 122
LAC MÉGANTIC, QC
D
17 2
DEAN DALTERIO
14 132
MONTRÉAL, QC
D
- -
DAN BEAUREGARD
15 142
MAGOG, QC
W
- -
1985ROUND#FROMPOSGPPTS
PIERRE TURGEON
1 1
ROUYN-NORANDA, QC
C
134 283
DANIEL BOCK
2 12
NOTRE-DAME-DE-LA-PAIX, QC
D
308 325
STÉPHANE QUINTAL
3 23
BOUCHERVILLE, QC
D
199 137
NORMAN JR. DESJARDINS
3 32
MONTRÉAL, QC
W
267 280
BENOIT GROULX
4 37
HULL, QC
C
187 268
DANIEL CHARBONNEAU
6 56
MONT-LAURIER, QC
D
206 46
MARTIN OLIVIER
6 57
MONTRÉAL, QC
W
164 68
STÉPHANE BELLEY
7 67
 
D
22 13
EDWARD COURTENAY
8 78
MONTRÉAL, QC
W
190 230
FRANÇOIS TOUPIN
11 111
 
G
1 1
MATHIEU BÉLIVEAU
15 166
MONTRÉAL, QC
C
68 75
1984ROUND#FROMPOSGPPTS
CLAUDE DUMAS
1 4
THETFORD MINES, QC
C
201 290
ÉRIC AUBERTIN
2 16
LAVAL, QC
W
208 226
LOUIS LÉGER
3 28
MONTRÉAL, QC
D
21 1
STEVE BÉGIN
4 37
QUÉBEC, QC
D
47 3
DENIS DESBIENS
5 52
QUÉBEC, QC
G
155 11
ROBERT PLANTE
6 68
MONTRÉAL, QC
W
113 31
BOBBY LEMAY
8 88
ST-FÉLICIEN, QC
C
57 3
RICHARD AUDETTE
8 93
MONTRÉAL, QC
D
49 16
MARTIN CÔTÉ
9 100
LAVAL, QC
D
1 -
STÉPHANE PLOURDE
10 112
 
D
1 -
YVES PLOURDE
11 124
MONTRÉAL, QC
D
33 2
MARTIN LAMOUREUX
12 136
LONGUEUIL, QC
W
65 21
SYLVAIN HURTEAU
15 172
VALLEYFIELD, QC
W
261 316
STÉPHANE GAUCHER
16 184
GRANBY, QC
G
55 2
JEAN-FRANCOIS NAULT
17 196
PLESSISVILLE, QC
W
100 125
1983ROUND#FROMPOSGPPTS
STÉPHANE RICHER
1 2
RIPON, QC
W
139 225
DENIS GAUDREAU
2 13
BERTHIER-SUR-MER, QC
D
238 136
SYLVAIN CÔTÉ
4 35
MONTRÉAL, QC
C
82 47
CLAUDE LAJOIE
4 42
LASALLE, QC
D
148 36
PIERRE RUYSSEN
9 90
 
G
15 -
STEEVE MASSÉ
10 101
SEPT-ÎLES, QC
W
200 67
BRUNO GUILLEMETTE
12 123
SHERBROOKE, QC
G
52 -
1982ROUND#FROMPOSGPPTS
MARTIN BOULIANE
1 2
AMQUI, QC
C
205 328
CARL VERMETTE
2 13
QUÉBEC, QC
W
185 180
STÉPHANE THIVIERGE
2 17
THETFORD MINES, QC
W
137 118
PATRICK ROY
2 21
QUÉBEC, QC
G
163 8
BERNARD CARRIER
3 24
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
D
143 47
SYLVAIN HARVEY
4 35
MONTRÉAL, QC
D
271 104
RENÉ PAQUIN
5 47
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
55 5
MARIO CANUEL
6 58
GATINEAU, QC
D
183 72
GUY CROTEAU
7 68
MONTRÉAL, QC
D
29 4
STÉPHANE LEPAGE
12 123
MONTRÉAL, QC
C
76 48
1981ROUND#FROMPOSGPPTS
BOBBY DOLLAS
1 6
MONTRÉAL, QC
D
143 125
MICHEL LAROSE
2 13
MASSON, QC
W
181 81
SANTINO PELLEGRINO
3 24
MONTRÉAL, QC
C
242 329
RENÉ BRETON
5 42
PRINCEVILLE, QC
W
201 202
FRANÇOIS SILLS
6 49
AMOS, QC
C
228 290
ROBERT LESSARD
7 60
 
D
36 14
SERGE TESSIER
8 67
STE-PIE, QC
W
106 69
RON MONTARULI
9 78
 
G
6 -
FRANCIS LAPOINTE
15 132
MONTRÉAL, QC
C
171 212
RICHARD BÉLANGER
18 157
SHERRINGTON, QC
D
118 31
1980ROUND#FROMPOSGPPTS
VICTOR CORMIER
1 1
SHÉDIAC, NB
D
223 78
DAVID CHARBONNEAU
2 12
GRANBY, QC
C
157 33
RICHARD GAGNÉ
4 32
QUÉBEC, QC
D
195 87
JACQUES SYLVESTRE
4 34
SHERBROOKE, QC
C
237 311
MARC BRISEBOIS
5 39
MONTRÉAL, QC
W
220 207
LOUIS LARIVIÈRE
7 61
 
D
6 -
BRENT BAXTER
9 78
MONTRÉAL, QC
W
78 14
1979ROUND#FROMPOSGPPTS
DANIEL CAMPBELL
1 9
MONTRÉAL, QC
W
220 156
DANIEL NAUD
2 10
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
219 203
ANDRÉ CHARTRAIN
3 27
BEACONSFIELD, QC
C
189 210
MARIO BÉLANGER
4 34
HULL, QC
G
132 9
ANDRÉ MERCIER
5 39
VERDUN, QC
W
54 14
ALAIN ASSELIN
7 62
ST-HYACINTHE, QC
D
64 3
TONY GUERRIERO
9 77
MONTRÉAL, QC
G
2 -
MICHEL DUFOUR
10 85
VAL D'OR, QC
G
201 4
DOUG BARAN
15 134
WINNIPEG, MB
D
224 150
1978ROUND#FROMPOSGPPTS
MICHEL LANOUETTE
1 4
SUDBURY, ON
W
309 193
RANDY VELISCHEK
1 5
MONTREAL, QC
D
4 1
CAROL GAUTHIER
2 14
JONQUIÈRE, QC
D
142 17
LOUIS PÉPIN
2 15
 
D
22 1
RAYMOND PLASSE
3 21
MONTRÉAL, QC
G
1 -
DARREN YANKOVSKY
9 74
MONTRÉAL, QC
D
31 2
ALAIN LANTHIER
11 92
MONTRÉAL, QC
D
15 1
JACQUES AUBÉ
14 126
VERDUN, QC
W
127 34
1977ROUND#FROMPOSGPPTS
BRIAN JOHNSON
1 3
MONTRÉAL, QC
W
219 245
PATRICK BILODEAU
1 3
SHERBROOKE, QC
W
156 30
GILLES LEDUC
2 14
GATINEAU, QC
C
211 125
MARC PRÉVOST
2 18
 
W
225 123
STEVE KASPER
3 19
MONTRÉAL, QC
C
217 323
ALAIN BOUCHARD
3 23
VERDUN, QC
C
185 262
BERNARD LERHE
4 34
 
D
1 -
JAMES BUNKE
4 36
 
G
2 -
CHRIS VALENTINE
5 39
BELLEVILLE, ON
C
151 280
MICHEL PREBINSKI
6 53
CHICOUTIMI, QC
D
27 1
RÉJEAN LEMIEUX
10 89
ST-LAMBERT, QC
W
28 28
MARIO LAJEUNESSE
11 92
 
D
29 -
MICHEL DUCHESNEAU
12 100
PASPÉBIAC, QC
W
- -
YVAN BEAUCHEMIN
13 117
 
D
13 4
1976ROUND#FROMPOSGPPTS
NORMAND AUBIN
1 2
ST-LÉONARD, QC
C
283 574
MICHEL PHANEUF
1 3
REPENTIGNY, QC
D
95 15
ALAIN CHAYER
1 5
MONTRÉAL, QC
W
4 -
MARTIN PARENT
1 7
LORRETEVILLE, QC
D
1 1
MICHEL GAGNON
1 9
JOLIETTE, QC
W
28 13
RICHARD LAROCQUE
2 10
HAWKSBURY, ON
D
242 101
ANDRÉ LEMIEUX
4 33
 
G
1 -
MICHEL RODRIGUE
13 116
MONTRÉAL, QC
W
66 13
DENIS DESCHÊNES
14 119
JOLIETTE, QC
G
3 -
1975ROUND#FROMPOSGPPTS
MAURICE CAYOUETTE
1 2
MONTRÉAL, QC
W
160 119
DANIEL ST-LAURENT
1 6
ST-JOACHIN DE TOURE, QC
W
232 145
CHRISTIAN LEGAULT
1 7
MONTRÉAL, QC
W
97 18
HARVEY TOLL
4 32
GATINEAU, QC
D
59 26
NORMAND GAGNÉ
5 44
ASBESTOS, QC
D
5 2
DANIEL JODOIN
6 47
MONTRÉAL, QC
D
203 64
ALAIN DERAGON
7 57
 
G
111 4
1974ROUND#FROMPOSGPPTS
ANTOINE JOURDAIN
1 1
SEPT-ÎLES, QC
D
27 1
DENIS LEDUC
1 2
JOLIETTE, QC
D
257 111
1973ROUND#FROMPOSGPPTS
LUCIEN DEBLOIS
1 1
JOLIETTE, QC
W
288 422
1972ROUND#FROMPOSGPPTS
BARRY MCCORMICK
1 7
CHIBOUGAMAU, QC
G
1 -
ANDRÉ CHAREST
1 7
THETFORD MINES, QC
C
- -
1971ROUND#FROMPOSGPPTS
JACQUES COSSETTE
1 1
ROUYN-NORANDA, QC
W
151 365
PIERRE OLSCAMP
1 5
ROUYN-NORANDA, QC
C
66 30
QMJHL ENTRY DRAFT
logo
1971197219731974197519761977
1978197919801981198219831984
1985198619871988198919901991
1992199319941995199619971998
1999200020012002200320042005
2006200720082009201020112012
2013201420152016201720182019
CAPE BRETON · PER POSITION
POSITIONQTY
DEFENSEMEN 202
WINGERS 194
CENTERS 126
GOALIES 75
CAPE BRETON · PER COUNTRY
COUNTRIESQTY
CANADA 575
UNITED STATES 21
FRANCE 1
MORE WEBSITES FREE MANAGEMENT SOCIAL NETWORKS
MARKERZONE.COM
SUPERBASEBALLPOOL.COM
SUPERBASKETBALLPOOL.COM
SUPERFOOTBALLPOOL.COM
SUPERHOCKEYPOOL.COM
BASEBALL POOL
FOOTBALL POOL
HOCKEY POOL
BASEBALL LEAGUE
FOOTBALL LEAGUE
HOCKEY LEAGUE
SOCCER LEAGUE
FACEBOOK
TWITTER
Markerzone.com