logo

DRAFT

 .NET
DRUMMONDVILLE VOLTIGEURS - QMJHL ENTRY DRAFT
2019ROUND#FROMPOSGPPTS
ELLIOT LAVOIE
2 28
LÉVIS, QC
C
3 2
MIKAEL DIOTTE
2 36
STE-JULIE, QC
D
4 -
DANIEL AGOSTINO
3 52
MONTRÉAL, QC
C
18 3
CONOR SHORTALL
5 78
ST. JOHN'S, TN
D
- -
MATHIS DORCAL-MADORE
5 89
VICTORIAVILLE, QC
G
- -
JACK CAMPBELL
6 99
SOURIS, PEI
C
- -
ALEXIS COURNOYER
6 104
SOREL-TRACY, QC
C
1 -
ETHAN WHEELER
6 107
HAMMONDS PLAINS, NS
W
- -
ADAM MACDONALD
7 111
ST. MARGARETS BAY, NS
D
- -
JONATHAN DELORME
8 143
CANTLEY, QC
C
- -
YANIC DUPLESSIS
9 145
SAINT-ANTOINE, NB
C
- -
JACK DICKIE
9 161
ROTHESAY, NB
D
- -
JÉRÉMY STE-MARIE
10 167
QUÉBEC, QC
C
2 -
JÉRÉMY DUHAMEL
10 179
STE-SABINE, QC
C
- -
ALEXIS MORIN
11 197
QUÉBEC, QC
C
6 1
AARON LANE
12 215
BRIDGEWATER, NS
D
- -
ALEXANDRE LAMARRE
13 233
L'ANCIENNE-LORETTE, QC
C
- -
ÉTIENNE BOULANGER
14 251
LAC MÉGANTIC, QC
D
- -
2018ROUND#FROMPOSGPPTS
CHASE ELLIS
3 50
WHYCOCOMAGH, NS
W
10 1
JACOB DION
4 68
STOKE, QC
D
66 52
ADAM BOWNESS
6 98
QUISPAMSIS, NB
W
- -
KAYLEN GAUTHIER
7 111
DRUMMONDVILLE, QC
D
50 15
CHARLES-ANTOINE ELÉMENT
7 123
CHANDLER, QC
D
36 3
ALEXANDRE GROLEAU
9 145
GATINEAU, QC
G
1 -
NOAH WILSON
10 176
ST. JOHN'S , TN
D
29 2
WILLIAM TRUDEAU
11 194
VARENNES, QC
D
55 15
JUSTIN CHARRETTE
12 200
BLAINVILLE, QC
C
1 -
ZACHARIE BOILY
12 212
OTTERBURN PARK, QC
C
- -
WILLIAM PROUD
13 230
STRATFORD, PEI
D
- -
JACOB LAVALLÉE
14 247
QUÉBEC, QC
C
- -
2017ROUND#FROMPOSGPPTS
DAWSON MERCER
1 8
BAY ROBERTS, TN
W
197 170
XAVIER SIMONEAU
1 9
SAINT-ANDRÉ-AVELLIN, QC
C
200 196
THOMAS PELLETIER
1 19
QUÉBEC, QC
D
180 57
NICHOLAS GIROUARD
2 30
NOTRE-DAME ÎLE-PERROT, QC
W
118 57
JOE BOUCHARD
4 62
HALIFAX, NS
W
- -
ISAK TALBOT
6 93
ROUYN-NORANDA, QC
D
- -
CHARLES-ÉDOUARD DROUIN
7 116
SAINT-GEORGES, QC
C
77 32
BENJAMIN CORBEIL
8 134
GRANBY, QC
W
125 68
JUSTIN DESJARDINS
9 149
VICTORIAVILLE, QC
W
6 -
HENRY WILDER
10 170
NEEDHAM, MA
G
- -
ANTHONY LEBLANC
11 188
DRUMMONDVILLE, QC
W
- -
ZACK BENNETT
13 224
BAY ROBERTS, TN
D
9 1
JACK FERGUSON
14 240
DARIEN, CT
D
- -
2016ROUND#FROMPOSGPPTS
OLIVIER RODRIGUE
1 3
CHICOUTIMI, QC
G
193 7
XAVIER BERNARD
1 12
MERCIER, QC
D
267 98
OLIVIER CHAREST
4 58
LA PRAIRIE, QC
W
- -
JARRETT BAKER
5 84
HALIFAX, NS
D
279 96
RYAN LEONARD
5 90
DUXBURY, MA
D
- -
CARL-OLIVIER DIGNARD
7 112
CANDIAC, QC
W
43 4
BENJAMIN BEAUPRÉ
9 148
SAINT-PAUL, QC
W
- -
MATHIEU CLOUTIER
10 166
GATINEAU, QC
C
- -
ANTOINE PALARDY
11 184
ST-PIE, QC
D
3 1
BRYAN LEMIEUX
12 200
ST-GEORGES, QC
W
- -
JÉRÉMIE PLANTE
13 220
DRUMMONDVILLE, QC
C
- -
HENRY GRAY BETTS
14 238
HINGHAM, MA
C
- -
2015ROUND#FROMPOSGPPTS
WILLIAM POIRIER
1 18
VALLEYFIELD, QC
W
263 83
NICOLAS BEAUDIN
3 39
CHÂTEAUGUAY, QC
D
244 187
SAMUEL GAUMOND
4 63
TERREBONNE, QC
C
98 18
CHARLIE LACOMBE
5 75
BOISBRIAND, QC
D
2 -
TRISTAN BÉRUBÉ
6 93
LA POCATIÈRE, QC
G
169 6
JÉRÉMY CÔTÉ
6 108
ST-FELIX-DE-KINGSEY, QC
W
96 25
EVAN WHITE
7 111
ST. JOHN'S, TN
D
6 -
ANTHONY RICHARD
10 165
MONTMAGNY, QC
C
- -
MATTHEW NEWBURY
11 183
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
31 8
CHARLES OUELLET
11 196
BOISBRIAND, QC
C
- -
MAX SAUVÉ
13 219
ACUSHNET, MA
C
- -
CASEY CARREAU
14 237
ACUSHNET, MA
C
- -
2014ROUND#FROMPOSGPPTS
BENJAMIN GAGNÉ
1 13
QUÉBEC, QC
D
310 107
MATHIEU SÉVIGNY
1 17
HARTFORD, CT
W
273 150
JUSTIN DOUCET
3 49
SALABERRY-DE-VALLEYFIELD, QC
W
172 17
NICOLAS PATRY-GINGRAS
5 81
GATINEAU, QC
D
76 1
JEREMY WAY-GAGNON
5 88
STE-CATHERINE, QC
C
36 3
ALEXIS BERTRAND
7 112
ST-ANDRÉ-AVELLIN, QC
C
2 1
JEAN PHILIPPE DUMAINE
7 124
ST-THÉODORE-D'ACTON, QC
C
- -
SIMON LECLERC
8 142
LAVAL, QC
D
20 2
NICOLAS ST-ONGE
9 160
DRUMMONDVILLE, QC
C
- -
KEVIN CUSSON
10 168
DUNHAM, QC
D
- -
KEVIN DUMONT
11 196
FLEURIMONT, QC
C
- -
WILLIAM LECLERC
12 214
STE-CATHERINE, QC
C
12 2
SIMON VALLIERE
12 218
CHICOUTIMI, QC
C
- -
WILL D'ORSI
13 232
SUDBURY, MA
C
- -
ERIC MCADAMS
14 250
SALEM, MA
C
- -
2013ROUND#FROMPOSGPPTS
CAMERON ASKEW
1 11
BOSTON, MA
W
394 244
JULIEN CARIGNAN-LABBE
3 39
LÉVIS, QC
D
274 41
FRÉDÉRIC AUBE
3 55
SHERBROOKE, QC
D
277 115
ALEX BARRE-BOULET
6 102
MONTMAGNY, QC
C
306 397
ANTHONY DUMONT-BOUCHARD
7 120
QUÉBEC, QC
G
93 2
PHILIPPE PELLETIER-LEBLANC
8 130
GATINEAU, QC
W
135 33
CHARLES-ALEXANDRE BERNARD
11 192
QUÉBEC, QC
G
- -
ANTOINE KILANOWSKI
12 210
BLAINVILLE, QC
C
- -
SAMUEL BLAIS
13 228
DRUMMONDVILLE, QC
C
- -
JAKE MCCARTHY
14 246
DEBHAM, MA
D
- -
2012ROUND#FROMPOSGPPTS
JOEY RATELLE
2 31
OTTERBURN PARK, QC
W
320 236
JEREMY AUGER
2 36
MONTRÉAL, QC
C
211 49
MATHIEU AMYOT
5 81
GATINEAU, QC
D
3 -
DYLAN MONTCALM
6 103
DRUMMONDVILLE, QC
C
232 167
ALEX BILODEAU
8 136
MONT-LAURIER, QC
D
- -
LOUIS-PHILIPPE GUINDON
9 154
MONTRÉAL, QC
G
218 7
XAVIER LABONTÉ
10 172
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
- -
GABRIEL LABBÉ
11 190
REPENTIGNY, QC
D
45 5
SACHA HARNOIS
12 208
ST-JÉRÔME, QC
C
- -
MARK DUFOUR
13 225
WINTHROP, ME
C
- -
BOBBY HALL
14 243
WESTWOOD, MA
C
- -
2011ROUND#FROMPOSGPPTS
PHILIPPE VENNE
2 26
MIRABEL, QC
W
53 3
JÉRÔME VERRIER
3 44
DRUMMONDVILLE, QC
W
277 226
NIKOLAS BROUILLARD
4 58
ST-HILAIRE, QC
D
373 299
PHILIPPE LÉVESQUE
4 69
LONGUEUIL, QC
C
- -
GABRIEL FORCIER
5 84
DRUMMONDVILLE, QC
G
- -
KEVIN DARVEAU
7 111
ÎLE BIZARD, QC
G
28 1
ALEXANDRE GRENIER
7 126
LAVAL, QC
W
43 2
GABRIEL DUBOIS
8 141
ROUYN-NORANDA, QC
C
- -
PHILIPPE BÉLANGER
9 159
ST-JÉRÔME, QC
C
- -
DOMINIC TALBOT-TASSI
10 173
MASCOUCHE, QC
D
241 134
ELIOTT DERAGON
11 184
STE-THÉRÈSE, QC
D
- -
JEAN-BENOIT BEAUDRY
12 194
BROMONT, QC
W
- -
2010ROUND#FROMPOSGPPTS
CHARLES-DAVID BEAUDOIN
1 17
DRUMMONDVILLE, QC
D
329 103
NICOLAS DIONNE
3 47
AMOS, QC
C
167 28
DOMENIC GRAHAM
4 68
OTTAWA, ON
G
150 5
OLIVIER CAOUETTE
4 71
VICTORIAVILLE, QC
W
285 105
SIMON TARDIF-RICHARD
5 89
HULL, QC
C
171 109
HUGO SAVARY
6 100
ST-TIMOTHÉE, QC
C
- -
JEAN-PHILLIPPE BOUCHER
6 107
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
G
- -
MARC-ANTOINE CHAMBERLAND
7 125
LA POCATIÈRE, QC
D
- -
TRENT SAMUELS-THOMAS
9 161
HARTFORD, CT
W
37 7
BOBBY CADORETTE
10 179
ST-JOSEPH-DE-COLERAINE, QC
C
- -
KEVEN JALBERT
11 195
QUÉBEC, QC
W
- -
JONATHAN DELORME
12 211
GRANBY, QC
D
106 17
2009ROUND#FROMPOSGPPTS
MARC-OLIVIER BROUILLARD
4 55
ST-HILAIRE, QC
W
232 206
FRANCIS LAMBERT-LEMAY
4 60
LONGUEUIL, QC
D
280 44
CHARLES MAROTTE
5 85
MERCIER, QC
W
- -
ANTOINE NADEAU
6 99
ST-FRANCOIS-XAVIER-DE-BROMPTON, QC
D
3 1
MATHIEU GUERTIN
7 123
REPENTIGNY, QC
W
180 72
JONATHAN OLIGNY
7 126
ST-MATHIEU, QC
D
266 74
WILLIAM KANE
9 148
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
SAMUEL GILBERT
9 162
BAIE ST-PAUL, QC
W
- -
NATHAN HARDIMAN
11 196
STOUGHTON, MA
W
- -
JAMIE HESELTON
12 212
LACHINE, QC
D
- -
2008ROUND#FROMPOSGPPTS
SEAN COUTURIER
1 2
PHOENIX, AZ
C
227 260
JÉRÔME LEDUC
1 18
QUÉBEC, QC
D
286 223
SIMON GIROUX
3 37
LAVAL, QC
G
58 -
ALEXANDRE COMTOIS
5 84
SHERBROOKE, QC
C
301 226
SÉBASTIEN PAYETTE
6 94
LASALLE, QC
D
191 62
JONATHAN BRUNELLE
7 124
BOISBRIAND, QC
C
290 221
BENJAMIN LARABIE
11 181
ST-CONSTANT, QC
W
60 16
CHRISTOPHER LAURIN
11 188
ST-EUSTACHE, QC
W
- -
TRISTAN VALIQUETTE-LECLERC
12 202
ACTON VALE, QC
D
- -
BENJAMIN MILETTE
12 203
TROIS-RIVIÈRES, QC
G
1 -
2007ROUND#FROMPOSGPPTS
PHILIPPE LEFEBVRE
1 2
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
299 196
CHARLES LANDRY
2 20
NAPIERVILLE, QC
D
277 109
MICHAËL TRUDEL
2 33
BEAUPORT, QC
D
182 31
JONATHAN LESSARD
3 38
ST-EUSTACHE, QC
W
276 218
MATHIEU GINGRAS
3 53
ÎLE BIZARD, QC
C
84 26
MICHEL KOWALEW
6 98
LAVAL, QC
G
- -
MAXIME FRENETTE
7 110
BOISBRIAND, QC
W
77 29
SIMON FERLAND-CHAPDELEINE
9 156
STE-CATHERINE, QC
W
3 -
ADAM MOLLOW
10 174
ST. JOHN'S, TN
C
- -
CHUCKIE SCHEMBRI
11 192
BRAMPTON, ON
W
18 4
SÉBASTIEN JUPIN-LANGLOIS
12 209
NEW WESTMINSTER, BC
G
- -
2006ROUND#FROMPOSGPPTS
MARC-OLIVIER VACHON
2 28
THETFORD MINES, QC
C
370 266
CHARLES VOULIGNY
3 37
LA VISITATION, QC
D
86 15
OLIVIER JANNARD
3 53
MCMASTERVILLE, QC
D
249 56
GABRIEL DUMONT
4 70
DÉGÉLIS, QC
C
219 211
JEFF MARCOUX
4 72
SEPT-ÎLES, QC
D
108 11
BOBY FUGÈRE
6 103
SHAWINIGAN, QC
W
12 1
DOMINIC JEAN-HIGGINS
7 122
TERREBONNE, QC
D
- -
GUILLAUME ROUX
8 136
VERCHÈRES, QC
G
- -
MAXIME LABELLE
9 154
LACHENAIE, QC
W
23 -
ÉRIC CAMPEAU-CHARRON
10 172
GATINEAU, QC
D
98 16
JAMES IMPERIOLI
11 190
MONTRÉAL, QC
G
- -
DAVE LEPAGE
12 208
DRUMMONDVILLE, QC
D
- -
MAXIME LEDUC
13 225
FERME-NEUVE, QC
D
- -
ALEXANDRE LEDUC
14 240
VALLEYFIELD, QC
C
- -
JEAN-FRANÇOIS BOISVERT
15 249
MIRABEL, QC
W
- -
2005ROUND#FROMPOSGPPTS
NICOLAS SIGOUIN
1 8
LACHUTE, QC
D
264 67
OLIVIER FORTIER
2 26
L'ANCIENNE-LORETTE, QC
C
221 171
SIMON BOUCHARD
3 44
ALMA, QC
W
57 8
PHILIPPE GARNIER
4 62
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
D
188 51
MAXIME MALLETTE
4 69
STE-MARTINE, QC
D
225 126
MATHIEU CÔTÉ
6 104
ST-EUSTACHE, QC
G
11 -
VINCENT BEAULIEU
6 105
STE-AGATHE, QC
W
63 12
MICHAEL WITHROW
7 113
HALIFAX, NS
W
- -
JUSTIN SMITH
7 114
HAMPTON PLAINS, NS
C
- -
ADAM VERRETTE
8 134
HAMMOND'S PLAINS, NS
C
- -
OLIVIER DONOVAN
9 152
GATINEAU, QC
W
42 2
LUCAS DUBUC
10 170
MARIEVILLE, QC
G
1 -
WILLIAM LESSARD
11 188
ROUYN-NORANDA, QC
D
- -
JOËL DESRUISSEAUX
12 206
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
1 -
BRENDAN DOOLEY
13 224
ST. JOHN'S, NB
C
- -
MAXIME BOULAY
14 241
ST-JÉRÔME, QC
D
- -
2004ROUND#FROMPOSGPPTS
HENRICK LAVOIE
1 6
MATANE, QC
W
283 79
MAXIME FRÉCHETTE
2 22
SOREL, QC
D
183 16
DAVID CHABOT-MALTAIS
3 48
ST-JEAN-CHRYSOSTOME, QC
D
- -
WAHSONTIIO STACEY
5 73
MONTRÉAL, QC
C
- -
STEVEN CACCIOTTI
6 85
RIVIÈRE-DES-PRAIRIES, QC
W
252 145
MATHIEU GOSSELIN
7 106
CAP-DE-LA-MADELEINE, QC
C
- -
PIERRE-ALEXANDRE MARION
8 118
GATINEAU, QC
G
91 2
SAMUEL GUAY
9 134
DRUMMONDVILLE, QC
W
- -
SÉBASTIEN LETENDRE
10 150
ST-HYACINTHE, QC
C
1 -
MATHIEU CYR
11 166
MAGOG, QC
D
- -
RAPHAËL OUELLET
12 182
MONTRÉAL, QC
C
3 -
JEAN-SÉBASTIEN CHASSÉ
13 197
PIERREFONDS, QC
G
3 -
MARC DELORME
14 211
DRUMMONDVILLE, QC
C
- -
STEPHAN HAINS-AUDET
15 225
LAVAL, QC
D
- -
2003ROUND#FROMPOSGPPTS
GUILLAUME LATENDRESSE
1 2
STE-CATHERINE, QC
W
180 225
DERICK BRASSARD
2 18
HULL, QC
C
183 257
PIER-OLIVIER PELLETIER
3 34
ST-LOUIS DU HA!HA!, QC
G
184 4
DAVE BOUCHARD
4 50
JONQUIÈRE, QC
W
251 104
CÉDRIC ARCHAMBAULT
5 66
LAVAL, QC
D
195 11
MAXIME CHAMBERLAND
6 82
LASALLE, QC
W
174 62
JONATHAN LANIEL
7 98
MONTRÉAL, QC
G
1 -
SIMON ARCHAMBAULT
10 146
LAVAL, QC
D
29 -
DAVID BRETON
10 157
MAGOG, QC
D
- -
GABRIEL HOUDE-BRISSON
11 162
GATINEAU, QC
D
125 5
2002ROUND#FROMPOSGPPTS
KEVIN MAILHIOT
1 6
ST-HYACINTHE, QC
W
140 90
FRÉDÉRIC ST-DENIS
2 22
GREENFIELD PARK, QC
D
315 173
JULES MELANSON
3 38
MEMRAMCOOK, NB
D
283 58
ALEXANDRE DEMERS
3 46
LAURIER-STATION, QC
C
317 284
KEVIN LACOMBE
5 70
AMOS, QC
D
83 6
DAVID BESNER
6 84
VALLEYFIELD, QC
W
10 4
SAMUEL VILLENEUVE
6 86
CHICOUTIMI, QC
C
62 12
JASON SMITH
9 134
ST-LAMBERT, QC
G
- -
JEAN-PHILIPPE D'AOUST
10 150
GATINEAU, QC
C
- -
JEAN-FRANCOIS PARENT
11 166
ST-JEAN, QC
C
88 31
PASCAL BEAUCHEMIN
12 182
SOREL, QC
D
- -
GARY MCDONALD
13 197
LAVAL, QC
D
- -
JEAN-SÉBASTIEN WATIER
14 211
GREENFIELD PARK, QC
D
- -
2001ROUND#FROMPOSGPPTS
ANDRÉ JOANISSE
2 23
OTTAWA, ON
D
284 72
PATRICK TESSIER
3 37
QUÉBEC, QC
W
155 13
SYLVAIN MICHAUD
3 41
LE GARDEUR, QC
G
224 7
KEVIN RAINVILLE
6 88
LONGUEUIL, QC
W
90 16
NICOLAS TROTTIER
6 89
HULL, QC
D
2 -
THOMAS BELLEMARE
9 137
SHAWINIGAN, QC
W
134 15
ANDRÉ VINCENT
10 153
LONGUEUIL, QC
C
270 123
YANNICK RIENDEAU
11 169
MONTRÉAL, QC
W
239 183
SÉBASTIEN LAMARCHE
12 185
GATINEAU, QC
D
- -
CARL ZACHARIE
13 199
MONTRÉAL, QC
W
27 3
KEVIN DION
14 217
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
D
- -
2000ROUND#FROMPOSGPPTS
STEVE VILLENEUVE
1 10
ST-JÉRÔME, QC
D
315 131
PATRICK TURBIDE
2 26
MATANE, QC
D
57 3
BERNARD LAHAIE
3 42
GRAND-MÈRE, QC
W
15 1
MARTIN CHABOT
3 45
THETFORD MINES, QC
D
246 59
LAURENT LANOIE
4 56
MONTRÉAL, QC
W
105 23
SÉBASTIEN LAPIERRE
4 59
LASALLE, QC
C
98 19
JÉRÔME BRIÈRE
5 74
MONTRÉAL, QC
W
18 2
MATHIEU AUDET
8 122
LAVAL, QC
G
9 -
NICHOLAS MAYRAND
9 138
SEPT-ÎLES, QC
W
- -
JEAN-FRANÇOIS ST-AMAND
10 154
RIMOUSKI, QC
D
- -
LOUIS CHABOT
11 170
CHARLESBOURG, QC
G
- -
JEAN-FRANÇOIS HUGHES
12 186
LASALLE, QC
G
- -
JOEY BUCCI
13 202
MONTRÉAL, QC
C
- -
JEAN-FRANÇOIS BEAULIEU
14 217
SILLERY, QC
W
- -
SIMON TRUDEL
15 232
MASCOUCHE, QC
D
- -
1999ROUND#FROMPOSGPPTS
DIDIER BOCHATAY
2 19
ST-THÉODORE-D'ACTON, QC
D
235 81
FRANÇOIS SENEZ
4 51
LAVAL, QC
D
42 5
DAVID LESSARD
4 64
DRUMMONDVILLE, QC
D
69 2
PIERRE-LUC ÉMOND
7 101
VALLEYFIELD, QC
C
282 172
OLIVIER GIRARD
8 115
ST-CONSTANT, QC
W
- -
DAVID JACOB-TANCRÈDE
9 131
CAP-DE-LA-MADELEINE, QC
C
46 18
MATT TOMASETTA
10 147
KIRKLAND, QC
D
- -
SIMON TARDIF
11 163
QUÉBEC, QC
W
- -
JEAN-CHARLES PARENTEAU
12 179
DRUMMONDVILLE, QC
W
3 -
SÉBASTIEN URBAIN
13 195
MONTRÉAL, QC
W
- -
YEN-I CHEN
14 211
RIGAUD, QC
G
- -
ISRAEL VANDETTE
15 227
VICTORIAVILLE, QC
D
- -
1998ROUND#FROMPOSGPPTS
SIMON LAGACÉ-DAIGLE
1 2
LACHINE, QC
W
113 35
PHILIPPE GÉLINAS
2 20
SHAWINIGAN, QC
W
109 30
JEAN-PHILIPPE GLAUDE
4 47
LORRAINE, QC
D
239 136
JEAN-MICHEL MARTIN
5 61
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
W
80 15
DANIEL HUDGIN
5 62
MONTRÉAL, QC
C
338 141
PASCAL POIRIER
7 100
ROBERVAL, QC
G
1 -
JOCELYN POTVIN
8 115
CHIBOUGAMAU, QC
W
2 -
OLIVIER TIBERI
9 122
MONTRÉAL, QC
C
- -
KARL CHASSÉ
10 137
LA PRAIRIE, QC
D
- -
SÉBASTIEN BRIÈRE
11 152
STE-ANNE-DES-PLAINES, QC
C
1 -
DANY DUCHESNE
12 167
CHARLESBOURG, QC
D
- -
ORIEL MCHUGH
13 182
ST-LAURENT, QC
D
- -
JAY GOSSELIN
14 197
BEACONSFIELD, QC
W
- -
ALEXANDRE GRAVEL
15 212
SOREL, QC
C
- -
1997ROUND#FROMPOSGPPTS
YANNICK NOISEUX
2 23
ROXTON FALLS, QC
W
324 150
DANICK JOMPHE
3 38
JONQUIÈRE, QC
W
67 5
DANY DALLAIRE
4 56
ST-NARCISSE, QC
G
230 7
DAVID GIRARD
6 89
ROBERVAL, QC
W
162 106
SÉBASTIEN MONGEAU
7 97
ST-HYACINTHE, QC
G
1 -
JONATHAN ROY
8 118
ST-JEAN-CHRYSOSTÔME, QC
C
226 265
JASMIN ROY
9 126
ST-EUSTACHE, QC
W
10 -
SIMON COUSINEAU
9 128
HULL, QC
W
39 2
JONATHAN BEAUCHEMIN
10 143
GRANBY, QC
D
- -
DANIEL ST-AMANT
11 158
GRAND-MÈRE, QC
C
9 -
JUSTIN MONGEON
12 173
OTTAWA, ON
C
99 22
PIERRE-HUGHES PICHÉ
13 188
ST-ANTOINE, QC
W
- -
1996ROUND#FROMPOSGPPTS
PHILIPPE OUELLETTE
2 21
MONTRÉAL, QC
D
215 50
PHILIPPE GERVAIS
3 35
DELSON, QC
W
110 33
YANNICK GIRARD
3 37
ST-FÉLICIEN, QC
D
12 2
FRANCIS MONGRAIN
5 70
GRAND-MÈRE, QC
W
62 10
KEVIN CAMERON
7 91
RIVERVIEW, NB
W
16 3
ÉRIC BÉLANGER
8 110
LA BAIE, QC
W
- -
ALEXANDRE CHARRON
10 132
DRUMMONDVILLE, QC
D
100 9
MARTIN CÔTÉ
11 145
ST-THOMAS-DE-JOLIETTE, QC
W
47 13
JONATHAN BERNIER
12 156
GRANBY, QC
W
- -
MARC PATRY
13 167
FORT COULONGE, QC
W
- -
FRANÇOIS GUINDON
14 177
HULL, QC
G
- -
1995ROUND#FROMPOSGPPTS
JASMIN GÉLINAS
1 6
DRUMMONDVILLE, QC
D
350 218
JEAN-PHILIPPE DOYON
3 38
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
209 55
PIERRE-LUC THERRIEN
5 66
TERREBONNE, QC
G
171 1
JASMIN VALLIÈRES
7 97
PALMAROLLE, QC
D
- -
BENOIT MASTROBERARDINO
8 107
MONTRÉAL, QC
W
22 1
FRÉDÉRIC LESSARD
9 118
THETFORD MINES, QC
D
- -
ÉRIC PERRICONE
10 132
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
W
263 186
OLIVIER GAGNON
11 146
KIRKLAND, QC
W
- -
FRANÇOIS LEQUIN
12 160
WATERLOO, QC
W
- -
DAVID LIZOTTE
13 173
DRUMMONDVILLE, QC
D
3 1
JEAN BOUDRIAS
14 186
MONTRÉAL, QC
D
5 1
1994ROUND#FROMPOSGPPTS
DANIEL BRIÈRE
1 6
GATINEAU, QC
C
216 453
SÉBASTIEN SIMARD
2 19
JONQUIÈRE, QC
C
91 43
CHRISTIAN DROLET
2 24
DRUMMONDVILLE, QC
C
298 258
MARC-OLIVIER ROY
3 32
JOLIETTE, QC
D
209 86
DAVID THIBEAULT
4 46
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
345 395
SÉBASTIEN LEFRANÇOIS
7 86
NEUFCHÂTEL, QC
W
108 38
LUC ST-GERMAIN
9 111
TERREBONNE, QC
D
18 1
NORBERT ROY
10 125
POHÉNÉGAMOOK, QC
W
154 53
CLAUDE TREMBLAY
11 136
QUÉBEC, QC
G
- -
DAVID MORIN
12 145
ST-ÉTIENNE-DES-GRÈS, QC
W
- -
1993ROUND#FROMPOSGPPTS
MATHIEU SUNDERLAND
1 9
QUÉBEC, QC
W
237 192
NICOLAS SAVAGE
2 22
GASPÉ, QC
W
102 4
STEVE TARDIF
2 23
ST-ANGES, QC
C
280 193
FRANÇOIS SASSEVILLE
3 35
ST-BRUNO, QC
C
302 173
EMMANUEL LABRANCHE
4 48
MONTRÉAL, QC
D
244 35
CHRISTIAN MARCOUX
5 54
STE-MARIE-DE-BEAUCE, QC
W
84 21
MARTIN BERNARD
6 77
ROCK FOREST, QC
W
- -
YANNICK DUBUC
7 87
ST-ISIDORE, QC
W
- -
SÉBASTIEN LÉVESQUE
8 97
ST-AUGUSTIN, QC
G
2 -
MARC-ANDRÉ ROULEAU
10 126
REPENTIGNY, QC
C
- -
HUGO TREMBLAY
10 130
CAP HAÏTIEN
D
36 8
FRÉDÉRIC BOISCLAIR
11 139
MONTRÉAL, QC
C
- -
1992ROUND#FROMPOSGPPTS
SÉBASTIEN BÊTY
1 5
ST-BERNARD, QC
D
382 138
DENIS GAUTHIER
2 17
MONTRÉAL, QC
D
267 149
STÉPHANE ROUTHIER
2 20
ST-PRIME, QC
G
181 -
SERGE AUBIN
3 29
VAL D'OR, QC
C
214 263
STEVE DEMERS
3 36
LAURIER-STATION, QC
W
10 -
PATRICE CHARBONNEAU
5 53
MONT ST-MICHEL, QC
D
249 62
PIERRE GAUTHIER
6 65
VAL D'OR, QC
W
17 -
PATRICK LIVERNOCHE
7 77
CAP-DE-LA-MADELEINE, QC
W
107 25
ÉRIC HÉBERT
7 80
VARENNES, QC
W
13 3
KEVIN PAPATIE
7 82
ST-SAUVEUR, QC
W
22 1
MARTIN LATULIPPE
9 101
EAST-ANGUS, QC
D
218 109
DANNY BROUSSEAU
10 113
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
- -
CHARLES HOULE
11 125
VICTORIAVILLE, QC
D
- -
MARC-ANDRÉ TOUSIGNANT
12 137
MONTRÉAL, QC
W
44 5
ANDRÉ MALO
13 148
LAVAL, QC
W
- -
PAUL VOLLANT
14 158
PESSAMIT, QC
G
- -
1991ROUND#FROMPOSGPPTS
JÉRÉMY CAISSIE
1 10
MONCTON, NB
W
145 72
ALAIN NASREDDINE
3 34
MONTRÉAL, QC
D
304 111
DAVID LESSARD
4 46
BEAUCEVILLE, QC
C
352 308
MAXIME PETITCLERC
5 58
L'ANCIENNE-LORETTE, QC
W
63 8
ALEXANDRE DUCHESNE
6 66
VAL D'OR, QC
W
233 178
PATRICK MILIER
6 67
ST-EUSTACHE, QC
G
7 -
PASCAL GRENIER
7 80
MAGOG, QC
D
19 2
PHILIPPE STE-MARIE
8 94
MONTRÉAL, QC
D
- -
FRANÇOIS TALBOT
9 106
MONTRÉAL, QC
G
- -
DOMINIC CÔTÉ
10 118
MONTRÉAL, QC
C
- -
JONATHAN DUBOIS
11 130
DRUMMONDVILLE, QC
C
38 8
ALEXANDRE GAUMOND
12 142
ST-POLYCARPE, QC
W
45 7
ÉRIC GIRARD
13 154
BLAINVILLE, QC
D
- -
YANNICK PETIT
14 166
MONTRÉAL, QC
C
- -
MICHEL TURGEON
15 178
MALARTIC, QC
D
- -
ROMAN HAMRLIK
16 190
ZILN
D
- -
1990ROUND#FROMPOSGPPTS
RENÉ CORBET
1 1
ST-HYACINTHE, QC
W
192 349
IAN LAPERRIÈRE
2 13
MONTRÉAL, QC
C
294 422
HUGO PROULX
4 37
DRUMMONDVILLE, QC
C
265 446
LOUIS BERNARD
5 56
VICTORIAVILLE, QC
D
229 128
YVES LOUBIER
6 61
THETFORD MINES, QC
G
29 -
MARTIN BOLDUC
9 97
QUÉBEC, QC
W
- -
KARL TANGUAY
10 109
QUÉBEC, QC
D
1 -
MARK HAMOND
11 121
LONGUEUIL, QC
D
- -
FRANÇOIS LEROUX
12 133
LA PRAIRE, QC
W
86 98
STÉPHANE DUGAL
13 145
SHERBROOKE, QC
D
105 42
PASCAL BEAUCHAMP
14 157
LAVAL, QC
D
- -
JONATHAN GERVAIS
15 169
LACHINE, QC
G
- -
1989ROUND#FROMPOSGPPTS
DANIEL THIBEAULT
1 7
LÉVIS, QC
C
163 98
ÉRIC PLANTE
2 18
DRUMMONDVILLE, QC
C
353 371
CLAUDE JUTRAS
3 29
ASBESTOS, QC
W
369 299
STÉPHANE DESJARDINS
5 47
MONTRÉAL, QC
D
271 103
ÉRIC CARDINAL
5 51
OTTAWA, ON
D
122 14
JOSEPH NAPOLITANO
6 62
POINTE-CLAIRE, QC
W
266 108
STEVE LUPIEN
7 73
DRUMMONDVILLE, QC
G
20 -
FRÉDÉRIC BRAIS
9 95
CHARLESBOURG, QC
D
- -
DANIEL LANDRY
10 106
MONTRÉAL, QC
D
62 29
SYLVAIN DANCOUSE
11 117
QUÉBEC, QC
W
- -
VINCE MARCOTTE
12 128
QUÉBEC, QC
W
- -
DARREN BOUDREAU
13 139
CHÂTEAUGUAY, QC
D
- -
JEAN-FRANÇOIS LETARTE
14 150
ACTON VALE, QC
C
- -
NICOLAS SAVARD
15 161
QUÉBEC, QC
G
- -
STÉPHANE SAVARIA
16 172
BOUCHERVILLE, QC
D
- -
MARTIN CASTILLOUX
17 183
BONAVENTURE, QC
D
- -
FRÉDÉRIC CÔTÉ
18 194
SAGUENAY, QC
W
- -
RENÉ CAMIRÉ
19 205
STE-GENEVIÈVE, QC
D
62 3
1988ROUND#FROMPOSGPPTS
DANIEL MONTMARQUETTE
1 6
CHICAGO, IL
W
119 25
ALAIN CÔTÉ
3 28
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
264 68
DAVE PAQUET
4 39
BAIE-COMEAU, QC
W
285 175
PAT HEARSON
4 42
MONTRÉAL, QC
D
- -
NICOLAS PERREAULT
5 50
LORETTEVILLE, QC
D
- -
CLAUDE GALIPEAU
8 83
MONTRÉAL, QC
W
3 -
ÉRIC BROUSSEAU
8 85
QUÉBEC, QC
C
7 1
JOCELYN PROVOST
9 89
MONTRÉAL, QC
G
61 -
BERNARD LEMAY
9 94
QUÉBEC, QC
C
- -
FRÉDÉRIC MARION
10 105
SHERBROOKE, QC
W
55 4
GILLES MASSÉ
12 127
VAL D'OR, QC
D
1 -
FRANCIS DUFOUR
13 138
HULL, QC
W
- -
TEPPO NUMMINEN
14 149
TAMPERE
D
- -
JULIEN DUFRESNE
15 160
QUÉBEC, QC
D
- -
1987ROUND#FROMPOSGPPTS
SERGE ANGLEHART
1 5
HULL, QC
D
161 61
ALEXANDRE LEGAULT
2 11
STE-FOY, QC
D
56 37
SYLVAIN NAUD
2 15
LASALLE, QC
W
322 307
CLAUDE BOIVIN
3 25
STE-FOY, QC
W
219 210
FRANÇOIS DÉRY
5 45
CHARLESBOURG, QC
W
61 29
DENIS LEBLANC
6 55
MONTRÉAL, QC
C
288 245
CARL-HENRI EXANTUS
8 75
MONTRÉAL, QC
D
128 10
SANDY GASSEAU
9 85
STE-FOY, QC
C
- -
JULIEN CAMERON
9 86
BUCKIMGHAM, QC
G
74 1
MATHIEU BIBEAU
10 95
LACHINE, QC
C
133 21
ROCK PHILIBERT
11 105
LAVAL, QC
D
- -
FRANÇOIS CADORET
12 115
ST-ROMUALD, QC
C
- -
CHRISTIAN NADEAU
13 125
QUÉBEC, QC
C
- -
ALAIN BÉDARD
14 135
PIERREFONDS, QC
G
- -
JEAN-PIERRE LANDRY
15 145
DRUMMONDVILLE, QC
G
1 -
MICHEL BERGERON
16 155
ST-LÉONARD, QC
W
110 32
1986ROUND#FROMPOSGPPTS
CHRISTIAN RATTHÉ
1 9
JONQUIÈRE, QC
D
291 116
DANIEL DORÉ
2 19
ST-JÉRÔME, QC
W
253 274
ALAIN BRUNO
3 29
VERDUN, QC
D
20 1
SARTO LEGAULT
5 49
BLAINVILLE, QC
W
18 3
YVES MARCOTTE
8 79
VAL D'OR, QC
W
- -
STÉPHANE THERRIEN
8 80
POINTE-AUX-TREMBLES, QC
C
126 31
MARTIN ST-PIERRE
9 89
MONTRÉAL, QC
D
- -
CHRISTIAN LALUMIÈRE
10 99
GRANBY, QC
D
129 35
BRYAN PARADIS
11 109
VAL D'OR, QC
G
37 4
STEVE CHARTRAND
12 119
VERDUN, QC
C
281 508
MARC MOREAU
13 129
KEDGWICK, NB
C
- -
STÉPHANE DUBUC
14 139
MONTRÉAL, QC
D
- -
JAMIE BOURGOIN
15 149
ST. DOMINIC, NB
D
- -
PIERRE HAMEL
16 159
QUÉBEC, QC
C
- -
ÉRIC TURPIN
17 169
GATINEAU, QC
D
- -
DOMINIC JOLY
18 179
DRUMMONDVILLE, QC
W
1 -
1985ROUND#FROMPOSGPPTS
MARIO DOYON
1 9
QUÉBEC, QC
D
252 191
GIOVANI IASENZA
2 20
MONTRÉAL, QC
C
147 89
PIERRE-YVES CLÉMENT
3 31
MONTRÉAL, QC
W
92 59
NICOLAS BEAULIEU
5 53
RIMOUSKI, QC
W
248 197
ÉRIC LATREILLE
6 64
LACHINE, QC
W
133 45
JEAN-ÉRIC LANDRY
7 75
ST-FÉLICIEN, QC
W
152 22
STÉPHAN DIONNE
8 86
 
D
6 -
STÉPHANE LÉPINE
9 97
VERDUN, QC
G
10 -
MARTIN BERGERON
11 119
VERDUN, QC
C
326 433
FRANÇOIS GAUTHIER
12 130
REPENTIGNY, QC
G
20 2
1984ROUND#FROMPOSGPPTS
ÉRIC TREMBLAY
1 6
CHICOUTIMI, QC
D
354 259
DANIEL VINCELETTE
2 18
VERDUN, QC
W
225 224
DONALD GAGNON
3 30
AMOS, QC
W
185 75
ÉRIC GRAVEL
4 42
JONQUIÈRE, QC
D
219 94
ALAIN CHARLAND
6 66
VERDUN, QC
W
328 410
YVES PÉPIN
12 138
MONTRÉAL, QC
D
3 -
ALAIN JOBIN
16 186
LONGUEUIL, QC
D
145 39
PIERRE GODIN
19 222
ALMA, QC
C
67 13
1983ROUND#FROMPOSGPPTS
JOSÉ CHARBONNEAU
1 1
FERME-NEUVE, QC
W
213 314
JAMES GASSEAU
2 12
MARIA, QC
D
223 157
DENIS GOSSELIN
4 43
BEAUPORT, QC
W
216 182
DANIEL BERTHIAUME
5 45
LONGUEUIL, QC
G
179 7
DOUGLAS BAILEY
8 78
ROCHESTER, MI
D
96 15
SYLVAIN LE DÛ
10 100
VERDUN, QC
D
133 75
JEAN FORTIN
16 166
QUÉBEC, QC
D
107 7
1982ROUND#FROMPOSGPPTS
MARIO CARRIER
1 10
MURDOCHVILLE, QC
D
221 102
LUC MARENGÈRE
2 22
GATINEAU, QC
C
189 267
SYLVAIN FALARDEAU
3 32
QUÉBEC, QC
C
127 62
ÉRIC LÉVEILLÉ
4 44
MONTRÉAL, QC
C
142 135
MARIO LÉVESQUE
6 66
 
G
1 -
YVES NEAULT
7 76
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
70 37
MICHEL COUVRETTE
8 88
VERDUN, QC
C
230 255
CHRISTIAN POITRAS
9 98
 
D
13 3
MARIO LAPOINTE
11 120
QUÉBEC, QC
W
65 37
STEVE DUCHESNE
12 132
SEPT-ÎLES, QC
D
214 158
DENIS CODERRE
21 230
DRUMMONDVILLE, QC
C
26 5
QMJHL ENTRY DRAFT
logo
1971197219731974197519761977
1978197919801981198219831984
1985198619871988198919901991
1992199319941995199619971998
1999200020012002200320042005
2006200720082009201020112012
2013201420152016201720182019
DRUMMONDVILLE · PER POSITION
POSITIONQTY
DEFENSEMEN 162
WINGERS 142
CENTERS 120
GOALIES 54
DRUMMONDVILLE · PER COUNTRY
COUNTRIESQTY
CANADA 457
UNITED STATES 18
CZECH REPUBLIC 1
FINLAND 1
HAITI 1
MORE WEBSITES FREE MANAGEMENT SOCIAL NETWORKS
MARKERZONE.COM
SUPERBASEBALLPOOL.COM
SUPERBASKETBALLPOOL.COM
SUPERFOOTBALLPOOL.COM
SUPERHOCKEYPOOL.COM
BASEBALL POOL
FOOTBALL POOL
HOCKEY POOL
BASEBALL LEAGUE
FOOTBALL LEAGUE
HOCKEY LEAGUE
SOCCER LEAGUE
FACEBOOK
TWITTER
Markerzone.com