logo

DRAFT

 .NET
VICTORIAVILLE TIGRES - QMJHL ENTRY DRAFT
2019ROUND#FROMPOSGPPTS
GUILLAUME RICHARD
1 7
 
D
- -
MAXIME PELLERIN
1 12
VICTORIAVILLE, QC
C
53 12
ZACHAËL TURGEON
4 62
AMOS, QC
C
- -
LOÏCK DAIGLE
5 79
CHÂTEAUGUAY, QC
C
- -
MICHAEL MCQUAID
8 133
MEADOWBANK, PEI
D
- -
ÉMILE GADOURY
9 151
BEDFORD, QC
C
- -
NATHAN DARVEAU
11 187
ROUYN-NORANDA, QC
G
4 -
ZACHARY THIBODEAU
13 223
SHAWINIGAN, QC
C
- -
ANTONY HAINS
14 241
QUÉBEC, QC
G
- -
2018ROUND#FROMPOSGPPTS
CONOR FRENETTE
3 53
GATINEAU, QC
W
139 53
NIKOLAS HURTUBISE
4 55
MIRABEL, QC
G
10 -
JORDAN BRIÈRE
4 69
AMOS, QC
W
103 25
ANTOINE DESROCHERS
5 85
SAINT-CHRISTOPHE-D'ARTHABASKA, QC
D
10 -
SAMUEL PILON
5 87
TERREBONNE, QC
C
- -
TOMMY LUNEAU
6 99
VICTORIAVILLE, QC
C
2 -
MASSIMO SICILIANO
6 101
MASCOUCHE, QC
D
47 1
JOEY FRENETTE
6 103
PETIT-ROCHER, NB
C
- -
TRISTAN LEMYRE
7 121
MIRABEL, QC
C
- -
VINCENT BUJOLD
8 134
TERREBONNE, QC
D
- -
ZACKARY RIEL
9 157
MONTRÉAL, QC
D
65 7
ERIK MACINNIS
10 175
STRATFORD, PEI
G
- -
VINCENT BELLEY
11 193
CHICOUTIMI, QC
D
- -
DYLAN FINLAY
12 211
ÎLE-BIZARD, QC
D
- -
GABRIEL JACKSON
13 229
QUÉBEC, QC
D
48 9
MARC-ANTOINE BROUILLETTE
14 246
MONTRÉAL, QC
W
46 15
2017ROUND#FROMPOSGPPTS
SEAN LAROCHELLE
2 20
VARENNES, QC
D
139 59
VINCENT SÉVIGNY
2 29
QUÉBEC, QC
D
135 39
FABIO IACOBO
3 47
MONTRÉAL, QC
G
62 2
DAVID GOBEIL
6 100
SAINT-FAUSTIN-LAC-CARRÉ, QC
W
- -
ALEC REID
7 119
MERCIER, QC
W
37 5
ANTHONY FERRON
7 126
PLESSISVILLE, QC
D
- -
JEREMIE LEFEBVRE
9 155
L'ANGE-GARDIEN, QC
G
- -
JEREMY PELLERIN
10 173
VICTORIAVILLE, QC
W
3 -
SAMUEL CARTIER
11 191
MONT-SAINT-HILAIRE, QC
W
- -
KALEB BOUDREAU
12 209
YARMOUTH, QC
D
- -
JAKE FLYNN
13 227
BRIDGEWATER, MA
D
- -
FRANKIE LINSO
14 243
WEST ROXBURY, MA
D
- -
2016ROUND#FROMPOSGPPTS
CÉDRIC DESRUISSEAUX
1 17
VICTORIAVILLE, QC
W
209 127
FÉLIX PARÉ
3 38
LÉVIS, QC
W
194 54
TRISTAN CÔTÉ-CAZENAVE
4 63
LONGUEUIL, QC
G
167 3
BENJAMIN THIBEAULT
5 81
SHAWINIGAN-SUD, QC
D
37 4
TOM FORTIN
6 108
SAINT-RENÉ-DE-MATANE, QC
D
- -
EDOUARD OUELLET
7 110
LA POCATIÈRE, QC
W
189 41
DANIEL MOODY
8 130
MIRAMICHI, NB
G
47 2
JACOB FRÉCHETTE
12 207
PLESSISVILLE, QC
W
- -
RAPHAËL LECOMPTE
12 208
WARWICK, QC
W
- -
JOHN COPELAND
13 225
WELLESLEY, MA
W
- -
JAKE VEILLEUX
14 243
SOUTH WINDSOR, CT
D
- -
2015ROUND#FROMPOSGPPTS
MAXIME COMTOIS
1 3
LONGUEUIL, QC
W
243 278
SIMON LEFEBVRE
2 21
LAVAL, QC
W
94 9
JACOB LAPIERRE
3 42
CHÂTEAUGUAY, QC
W
123 23
ANTOINE LESSARD
4 68
OTTERBURN PARK, QC
W
74 10
JACK CAMERON
5 84
HALIFAX, NS
D
- -
FELIX MEUNIER
7 118
SHERBROOKE, QC
W
76 23
ANTOINE BOISLARD
10 166
PLESSISVILLE, QC
G
- -
GIROLAMO MICELI
11 184
MONTRÉAL, QC
C
- -
ZACHARY ROY
11 186
VICTORIAVILLE, QC
D
- -
JEREMY MAYER
12 202
VICTORIAVILLE, QC
D
1 -
DARIO LATESSA
13 220
BROOKLINE, MA
G
- -
BRENDAN CASEY
14 238
GLASTONBURY, CT
D
- -
2014ROUND#FROMPOSGPPTS
GUILLAUME BECK
1 8
LACHENAIE, QC
D
63 6
OLIVIER HUOT
1 20
GATINEAU, QC
D
2 -
FÉLIX LAUZON
2 23
ROXTON POND, QC
C
326 247
JEAN GLEIZES
2 27
EVREUX
C
24 1
JAKE BARTER
5 76
HAMMONDS PLAINS, NS
D
192 48
FRANCIS PILON
6 94
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
G
- -
PHILIPPE ARSENAULT
7 119
MONTRÉAL, QC
C
- -
WILLIAM ST-LAURENT
8 133
THETFORD MINES, QC
C
- -
ALEX BRETON
11 191
STE-MARIE-DE-BEAUCE, QC
D
262 119
MIKAEL IMBEAULT
12 209
ST-HUBERT, QC
C
5 -
PETER CHRISTIE
13 227
DURHAM, NH
D
- -
EDOUARD NORMAND
13 235
ST-AUGUSTIN-DE-DESMAURES, QC
C
- -
MCKAY FLANAGAN
14 245
RIDGEFIELD, CT
D
- -
2013ROUND#FROMPOSGPPTS
JORDAN-TY FOURNIER
2 24
MONTRÉAL, QC
W
282 139
MATHIEU NADEAU
2 32
LÉVIS, QC
W
210 179
JAMES POVALL
3 43
POINTE-CLAIRE, QC
G
86 -
JOEY SANSONI
3 45
ST-JÉRÔME, QC
D
95 13
LUC DESCHENES
3 50
FREDERICTON, NB
D
275 103
JACOB VANCE
5 84
OROMOCTO, NB
W
13 2
JULIEN SIMOUNET
6 103
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
C
- -
JEREMY DAVIES
6 110
POINTE-CLAIRE, QC
D
- -
GUILLAUME BRIAND-BRIERE
7 118
LAVAL, QC
G
3 -
SAMUEL BLAIS
8 129
MONTMAGNY, QC
W
169 203
WILLIAM BRETON
8 136
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
C
1 -
MAXIME PELLETIER
9 154
ST-HÉLÈNE, QC
D
4 1
ANTOINE MARCOUX
10 172
VICTORIAVILLE, QC
C
248 84
DANICK CRETE
11 190
VALLEYFIELD, QC
D
40 12
RYAN BLAIS
12 208
WOONSOCKET, RI
D
- -
AUSTIN RICCI
13 226
WINDHAM, NH
C
- -
2012ROUND#FROMPOSGPPTS
MATHIEU AYOTTE
2 23
MONT ST-HILAIRE, QC
W
243 181
LUCAS BATT
2 37
LEWISPORT, TN
C
85 16
FELIX-ANTOINE SAVAGE
3 50
MONTRÉAL, QC
C
67 11
TRISTAN POMERLEAU
4 68
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
D
274 91
FELIX BOUCHER
4 71
CHATEAUGUAY, QC
D
102 11
ALEXANDRE MORIN
5 76
QUÉBEC, QC
D
- -
SAMUEL GUERTIN
5 83
ST-HYACINTHE, QC
C
- -
ANTHONY BEAULIEU
5 84
AMOS, QC
D
194 20
VIMAL SUKUMARAN
7 127
MONTRÉAL, QC
C
- -
PIER-OLIVIER GINGRAS
8 142
GATINEAU, QC
D
- -
JONATHAN WILSON
9 163
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
G
3 -
ANTOINE FRÉCHETTE
11 199
MONTRÉAL, QC
C
- -
JIMMY VESEY
12 210
BOSTON, MA
W
- -
STEVEN VEILLEUX
12 216
ST-ODILON, QC
G
19 1
RYAN CLOONAN
13 234
EAST LONG MEADOW, MA
C
- -
RAPHAEL GUEVIN
14 252
VICTORIAVILLE, QC
D
- -
2011ROUND#FROMPOSGPPTS
TOMMY VEILLEUX
1 14
ST-GEORGE-DE-BEAUCE, QC
W
220 86
JACOB SWEENEY
1 15
QUEBEC, QC
D
289 121
TRISTAN TREMBLAY
5 80
BERTHIERVILLE, QC
W
38 7
GUILLAUME DECELLES
7 122
NOTRE-DAME-DES-PRAIRIES, QC
G
43 1
THOMAS CREVIER
10 171
BROMONT, QC
D
- -
LOUIS-PHILIPPE READMAN
12 192
PONT-ROUGE, QC
D
- -
2010ROUND#FROMPOSGPPTS
ANGELO MICELI
3 46
MONTRÉAL, QC
C
277 293
BRANDON WHITNEY
3 51
KENTVILLE, NS
G
176 9
JONATHAN-ISMAEL DIABY
4 59
BLAINVILLE, QC
D
196 69
MAXIME PROVENCHER
4 69
MONTRÉAL, QC
W
42 4
FRANÇOIS GODIN
6 104
LE GARDEUR, QC
D
240 102
OLIVIER PICARD
6 106
WATERVILLE, QC
D
277 90
JÉRÉMY OUELLET-BEAUDRY
7 123
MONTMAGNY, QC
D
168 102
PHILIPPE HUDON
8 137
MONTRÉAL, QC
W
174 82
CARL-ANTOINE DELISLE
8 141
BLAINVILLE, QC
W
282 146
RANKYN CAMPBELL
9 159
GALLOWAY, NB
W
2 -
SÉBASTIEN TREMBLAY
10 164
CHATEAUGUAY, QC
W
- -
JANICK ASSELIN
11 193
COATICOOK, QC
C
- -
ALEXANDROS CHRISTIAN
12 209
GREENFIELD PARK, QC
W
- -
2009ROUND#FROMPOSGPPTS
PHILLIP DANAULT
1 9
VICTORIAVILLE, QC
C
272 270
MICHAEL ORTIKA
3 44
LAVAL, QC
C
70 9
MAXIM LAMARCHE
3 45
LAVAL, QC
D
279 128
JEAN-FRANCOIS DI IORIO
5 73
ST-CONSTANT, QC
W
- -
YANICK DUBÉ
5 74
VAL-D'OR, QC
W
247 163
PHILIPPE MAILLET
7 117
LACHENAIE, QC
C
289 273
FRÉDÉRIC TANGUAY
8 135
STE-JUSTINE, QC
W
133 38
MATHIEU GAUTHIER
8 139
FARNHAM, QC
D
- -
MATHIEU GAGNON
10 172
MONTRÉAL, QC
D
130 21
2008ROUND#FROMPOSGPPTS
BRANDON HYNES
1 3
NORRIS POINT, TN
W
358 356
JÉRÉMIE BLAIN
2 27
LONGUEUIL, QC
D
229 144
PATRICK DORÉ
4 57
BLAINVILLE, QC
D
133 12
ALEXANDRE TARDIF
5 78
DAVELUYVILLE, QC
D
14 -
VINCENT TESSIER
7 111
GRANBY, QC
W
- -
VINCENT THÉRIAULT
8 127
TERREBONNE, QC
W
- -
DREW MCLAUGHLIN
8 129
ROTHESAY, NB
D
- -
NICOLAS DESLONGCHAMPS
9 147
MASCOUCHE, QC
G
2 -
MATTHEW MURPHY
11 183
ROTHESAY, NB
G
- -
BRIAN DUMOULIN
12 201
BIDDEFORD, ME
D
- -
2007ROUND#FROMPOSGPPTS
JONATHAN BONNEAU
1 4
SHERBROOKE, QC
W
278 143
JACQUES CORMIER
4 68
BOUCTOUCHE, NB
C
46 5
MATHIEU TREMBLAY
5 86
CHICOUTIMI, QC
W
3 -
JOHN ESPOSITO
5 88
MONTRÉAL, QC
C
- -
TRAVIS MCISAAC
6 104
UIGG, PEI
W
291 136
ERIC BOUDREAU
8 136
SYDNEY, NS
D
3 -
ALEXANDRE BÉDARD
8 139
QUÉBEC, QC
D
- -
SAMUEL TURMEL
9 158
ARTHABASKA, QC
C
- -
JEFF FALCON
11 194
ST-EUSTACHE, QC
C
- -
YANICK BEAUCHEMIN
12 211
DRUMMONDVILLE, QC
W
10 -
2006ROUND#FROMPOSGPPTS
KEVIN POULIN
1 3
MONTRÉAL, QC
G
197 5
PHILIP-MICHAËL DEVOS
2 21
SOREL-TRACY, QC
C
375 352
ANTOINE LAPERRIÈRE
2 36
ROUYN-NORANDA, QC
D
211 49
MAXIME ROBICHAUD
3 51
ST-GEORGES-DE-CHAMPLAIN, QC
D
243 73
MAXIME GRAVEL
3 54
CHÂTEAU-RICHER, QC
W
233 86
JOËL CHOUINARD
4 57
SHERBROOKE, QC
D
253 161
NICK DESJARDINS
4 58
LAVAL, QC
W
- -
DANY ROCH
6 92
JOLIETTE, QC
D
77 10
OLIVIER TOURANGEAU
7 114
LAVAL, QC
G
- -
SANSDRICK LAVOIE
9 147
LORETTEVILLE, QC
W
22 4
MAXIME LACHARITÉ-CÔTÉ
9 161
LASALLE, QC
D
- -
PATRICK LACHANCE
11 183
DOSQUET, QC
C
- -
DAVID HOUDE
12 201
CHICOUTIMI, QC
C
1 -
DAVID CLICHE
13 218
BELLECOMBE, QC
W
192 64
DAVID FONTAINE-POLCARI
14 234
MONTRÉAL, QC
C
- -
DAVE GARDNER
15 247
BOIS-FRANC, QC
C
- -
2005ROUND#FROMPOSGPPTS
KEVEN GUÉRETTE-CHARLRAND
1 7
VICTORIAVILLE, QC
W
321 177
CHAD LOCKE
2 25
ST. JOHN'S, TN
W
166 69
KEVEN VEILLEUX
2 35
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
C
226 215
DAVID FOUCHER
2 36
SHERBROOKE, QC
D
105 7
JONATHAN ROY
3 43
MONTRÉAL, QC
G
48 1
MAXIME MAROIS
4 61
QUÉBEC, QC
C
- -
KYLE KELLY
5 83
POINTE-CLAIRE, QC
C
80 9
CARL CHAMBERLAND
7 115
SHERBROOKE, QC
D
151 25
MATTHEW DAVID
7 126
MONTRÉAL, QC
W
70 8
ALEXANDRE GAGNON
9 151
VICTORIAVILLE, QC
D
7 -
NICOLAS THERRIEN
11 187
VICTORIAVILLE, QC
W
2 -
ÉTIENNE BERGERON
12 205
QUÉBEC, QC
D
- -
SCOTT MCCLINTOCK
13 223
ORMSTOWN, QC
W
- -
CARL BRISSON
14 240
SALABERRY-DE-VALLEYFIELD, QC
D
- -
2004ROUND#FROMPOSGPPTS
JASON LEGAULT
1 3
MONTRÉAL, QC
D
314 120
MAXIM NOREAU
1 15
MONTRÉAL, QC
D
221 157
SAM HOUNSELL
3 35
POUND COVE, TN
D
29 1
TONY LECLERC
5 67
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
C
6 -
SHOUMA GEOFFROY-FOREST
6 95
MONTRÉAL, QC
G
- -
BRUCE NOIVO
7 99
MONTRÉAL, QC
W
52 5
FRANCIS MARCHAND
7 101
VICTORIAVILLE, QC
C
27 8
MAXIME LANGELIER-PARENT
8 115
MONTRÉAL, QC
W
53 11
TOBY LAFRANCE
9 131
GRANBY, QC
C
254 249
DAVID LAZENBY
10 147
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
D
3 -
MARC-ANTOINE BOUCHER
11 163
MONTRÉAL, QC
C
- -
BENOIT MASSICOTTE
12 179
ROUYN-NORANDA, QC
D
61 4
PIERRE-LOUIS NADEAU
12 181
ST-FRÉDÉRIC, QC
G
- -
FRANÇOIS HAMEL
13 194
LÉVIS, QC
D
- -
BEN KETCHUM
14 209
GREENWICH, CT
C
- -
MIGUEL THAUVETTE
15 223
GATINEAU, QC
C
- -
2003ROUND#FROMPOSGPPTS
FRANCIS GUÉRETTE-CHARLAND
1 9
VICTORIAVILLE, QC
W
211 133
BENOÎT DOUCET
2 25
LONGUEUIL, QC
C
270 289
GABRIEL BOIES
6 86
MONTRÉAL, QC
C
203 62
DANNY HOLLETT
6 89
HALIFAX, NS
W
22 4
CALE DELOREY
8 121
NEW GLASGOW, NS
D
- -
SHAWN MONETTE
9 130
ST-LUC, QC
G
- -
JÉRÉMIE MAGEAU-DAVID
9 134
GATINEAU, QC
C
- -
SYLVAIN MESSIER
9 142
ST-HYACINTHE, QC
D
- -
ROB BELLAMY
10 153
WESTFIELD, MA
W
- -
MATT NICKERSON
11 169
OLD LYME, CT
D
54 13
KIM DUMONT
12 184
MAGOG, QC
D
- -
PIERRE-OLIVER DUPERRÉ
13 199
MONTRÉAL, QC
D
142 15
SIMON ST-JEAN
14 214
GATINEAU, QC
G
- -
2002ROUND#FROMPOSGPPTS
JONATHAN LARIVIÈRE
1 11
DELSON, QC
W
4 -
RYAN JENNER
2 32
HALIFAX, NS
D
209 25
JUSTIN BÉLANGER
3 34
BEAUCE, QC
W
193 62
JÉRÉMY DUCHESNE
3 45
SILVER SPRING, MD
G
183 5
JEAN-FRANÇOIS GOUIN
5 76
PLESSISVILLE, QC
D
2 -
ERIN KING
6 92
HALIFAX, NS
C
- -
JOSH TORDJMAN
7 108
MONTRÉAL, QC
G
163 3
RYAN LAPIERRE
8 123
OAKLAND, RI
W
- -
OLIVIER PLOUFFE
9 140
MONTRÉAL, QC
D
28 4
MAXIME BILODEAU
10 156
VICTORIAVILLE, QC
W
8 2
SIMON BISSON
11 172
GATINEAU, QC
W
- -
JONATHAN RYAN
12 187
DARTMOUTH, NS
C
56 2
PIERRE-LUC CHALIFOUR
13 202
MONTRÉAL, QC
D
- -
MATHIEU NOËL
13 205
STE-FOY, QC
D
- -
2001ROUND#FROMPOSGPPTS
MATHEW OKE
2 28
ST-LAMBERT, QC
D
1 -
CHRISTIAN LAROCHE
3 44
VICTORIAVILLE, QC
W
220 84
KEVIN HAMEL
5 71
THETFORD MINES, QC
W
137 36
JEFF SMITH
5 77
HAUT COUNTY, NS
D
163 45
JEAN-MICHEL FILIATRAULT
6 81
LAVAL, QC
G
100 3
BENOIT FOURNIER
7 97
GATINEAU, QC
W
203 82
MARIO SCALZO
8 113
ST-HUBERT, QC
D
221 211
PHILIPPE EVANGHELO
8 117
SHERBROOKE, QC
G
- -
MATHIEU BEAUCHAMP
8 126
VAUDREUIL, QC
C
37 9
SAMUEL DUGUAY
9 129
SOREL, QC
D
4 -
PIERRE-LUC SÉGUIN
10 149
ST-LIN, QC
D
- -
TOMMY LAFONTAINE
11 174
CHESTERVILLE, QC
D
285 70
DAMIAN MASTROMONACO
12 190
DOLLARD-DES-ORMEAUX, QC
D
- -
WILLIAM BEAUDOIN
13 204
CANDIAC, QC
W
- -
STEVE HOLLAND
14 222
PANNFIELD, NB
D
28 4
MICHAEL BEAUCHAMP
15 238
HALIFAX, NS
W
- -
2000ROUND#FROMPOSGPPTS
JAMES SANFORD
1 11
MONCTON, NB
D
298 212
MATHIEU BRUNELLE
2 30
WARWICK, QC
W
262 275
DANIEL GERVAIS-HOULE
3 37
ST-CONSTANT, QC
D
53 -
SÉBASTIEN MORISSETTE
6 83
DONNACONA, QC
W
228 88
MICHAEL GERBEAU
6 85
ST-EDOUARD, QC
W
- -
BENOIT DUHAMEL
6 94
DRUMMONDVILLE, QC
C
67 50
ADAM WOJCIK
10 147
OTTAWA, ON
W
69 15
MARC-ANDRÉ ROCHELEAU
11 165
STE-THÉRÈSE, QC
W
- -
RÉMY LABERGE
12 181
BOUCHERVILLE, QC
D
- -
TOMMY VACHON
13 197
STE-MARIE-DE-BEAUCE, QC
D
- -
BLAIR JR. MACKASEY
14 212
BEACONSFIELD, QC
D
- -
NICOLAS LETENDRE
15 227
MONTRÉAL, QC
G
- -
1999ROUND#FROMPOSGPPTS
TEDDY KYRES
1 10
MONTRÉAL, QC
W
195 64
GUILLAUME LAVOIE
2 27
QUÉBEC, QC
D
49 1
MATHIEU WATHIER
3 36
LES CÔTEAUX, QC
D
348 88
SIMON ST-PIERRE
3 43
LAURIERVILLE, QC
C
267 174
PATRICE CADIEUX
5 78
BLAINVILLE, QC
G
4 -
PIERRE-LUC SLEIGHER
6 94
LA PRAIRIE, QC
C
316 270
WILLIAM BOUFFARD
6 97
MONT-JOLI, QC
D
- -
DAVID BOURGET
7 107
VARENNES, QC
W
- -
GUILLAUME BEAUDOIN
8 123
STE-MADELAINE, QC
W
32 2
PATRICE POISSANT
9 139
ST-RÉMI, QC
G
40 1
CARL GAGNON
10 155
ROCK FOREST, QC
C
179 70
PIERRE-LUC DANEAU
11 171
NICOLET, QC
D
302 54
MARC ST-LOUIS
12 187
GATINEAU, QC
D
10 -
1998ROUND#FROMPOSGPPTS
JEAN-FRANÇOIS NOGUES
1 13
ACTON VALE, QC
G
151 4
MATTHEW LOMBARDI
3 43
MONTRÉAL, QC
C
296 310
PATRICK CHOUINARD
4 46
STE-FLAVIE, QC
D
130 7
JEAN-FRANÇOIS TOUCHETTE
4 51
ST-EUSTACHE, QC
W
17 3
CHARLES FABER
5 73
QUÉBEC, QC
G
5 -
DAVID BOUCHARD
6 90
VICTORIAVILLE, QC
W
54 8
RICHARD PAUL
7 101
COLE HARBOUR, NS
D
132 6
STÉPHANE VEILLEUX
8 118
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
W
232 218
BRUNO BOILEAU
10 148
COATICOOK, QC
D
- -
JEAN-FRANÇOIS AUMONT
11 163
AYLMER, QC
W
13 -
JONATHAN PELLETIER-OUELLET
12 178
QUÉBEC, QC
G
- -
LOUIS-PIER ASSELIN
13 193
BERTHIERVILLE, QC
W
5 -
JONATHAN POUDRIER
14 208
VICTORIAVILLE, QC
W
- -
MARTIN MEILLEUR
15 223
BLAINVILLE, QC
C
2 -
1997ROUND#FROMPOSGPPTS
CARL MALLETTE
1 13
PIERREFONDS, QC
C
371 483
MARC-ANDRÉ THINEL
2 28
ST-JÉRÔME, QC
W
297 449
PHILIPPE MOREAU
5 63
ROUYN-NORANDA, QC
D
- -
WESLEY SCANZANO
7 98
MONTRÉAL, QC
W
223 302
SHAWN SCANZANO
7 103
BELLEVILLE, ON
D
131 62
FRANCIS NAULT
9 133
TRACY, QC
D
- -
SIMON MAILHOT
10 148
VICTORIAVILLE, QC
D
34 -
CHRISTOPHER GREEN
11 163
BROSSARD, QC
W
- -
JOSH MCNEIL
12 178
HALIFAX, NS
D
- -
1996ROUND#FROMPOSGPPTS
SAMUEL ST-PIERRE
1 2
LAURIERVILLE, QC
W
204 160
JEAN-PHILIPPE MORIN
2 19
GASPÉ, QC
D
324 125
JONATHAN PELLETIER
3 33
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
G
200 8
HUGO MARCHAND
4 43
MONTRÉAL, QC
D
199 32
MATHIEU CHICOINE
8 111
QUÉBEC, QC
D
51 2
CHRISTOPHER PAGÉ
9 117
DRUMMONDVILLE, QC
C
138 105
ÉRIC CÔTÉ
9 119
VICTORIAVILLE, QC
C
195 136
MATHIEU COUTURE
11 143
VICTORIAVILLE, QC
D
63 10
MICHAEL STALK
12 154
KANAWAKE, QC
C
11 1
ALLEN MORRIS
13 165
POINTE-CLAIRE, QC
W
- -
1995ROUND#FROMPOSGPPTS
MATHIEU GARON
1 3
CHANDLER, QC
G
175 4
ÉRIC DEMERS
2 17
STE-CROIX-DE-LOTBINIÈRE, QC
C
288 182
ÉRIC DESJARDINS
3 31
ST-ANTOINE, QC
G
97 3
PATRICK GRANDMAÎTRE
3 40
HULL, QC
C
378 462
JONATHAN PICARD
4 45
VICTORIAVILLE, QC
W
6 3
GILBERT FLÜELER
4 49
GRANBY, QC
W
95 22
KENNY ELLIOTT
5 59
VALLEYFIELD, QC
W
2 -
DAVID COMEAU
5 64
DENVER, CO
C
280 214
MARC SIMARD
6 73
JONQUIÈRE, QC
D
76 7
JONATHAN BARIL
7 87
GRAND-MÈRE, QC
W
20 8
PAT FARINELLI
8 101
MONTRÉAL, QC
C
- -
KEVIN FOURNIER
9 115
LAVAL, QC
D
- -
GUILLAUME FONTAINE
10 129
QUÉBEC, QC
W
- -
MARTIN GALLANT
11 143
LACHINE, QC
W
1 -
DENIS PERRON
12 157
JONQUIÈRE, QC
D
- -
1994ROUND#FROMPOSGPPTS
RÉMI ROYER
1 3
DONNACONA, QC
D
236 158
ÉRIC NAUD
2 16
LASALLE, QC
W
188 76
DANIEL CORSO
2 23
ST-HUBERT, QC
C
238 383
SÉBASTIEN DECAENS
3 29
 
C
17 -
MARC-ANDRÉ GAUDET
4 43
STE-GERTRUDE, QC
D
369 59
FRANÇOIS PAGÉ
5 56
SEPT-ÎLES, QC
W
268 125
DEAN STOCK
6 69
MONTRÉAL, QC
C
262 129
MARC DIAMOND
6 75
MONTRÉAL, QC
W
1 -
MARIO DUMAIS
7 82
HULL, QC
W
69 12
KARL CASTONGUAY
8 96
SHERBROOKE, QC
D
121 8
BRYAN FAUCHER
8 99
ARTHABASKA, QC
W
7 2
BENOÎT THIBERT
9 108
LASALLE, QC
G
1 -
YVES TRACHY
10 122
MONTRÉAL, QC
W
- -
ALEXANDRE COUTURE
11 134
HAM-NORD, QC
D
205 70
1993ROUND#FROMPOSGPPTS
BENOIT LAROSE
1 11
STE-ANNE-DES-PLAINES, QC
D
248 25
DOMINIC MARLEAU
2 24
LASALLE, QC
D
276 63
PHILIPPE VÉZINA
4 43
LA POCATIÈRE, QC
W
152 48
SÉBASTIEN DEMERS
4 50
STE-ÉTIENNE-DE-LAUZON, QC
W
211 83
PASCAL LÉVESQUE
5 61
QUÉBEC, QC
W
91 21
SÉBASTIEN VALLÉE
5 63
THETFORD MINES, QC
W
209 133
BOBBY ROCHON
6 67
CAP-ROUGE, QC
G
84 -
PATRICK BÉRUBÉ
6 78
MONTRÉAL, QC
C
5 1
YANN LANDRY
8 101
SHERBROOKE, QC
W
- -
PATRICE SANVIDO
9 115
GRANBY, QC
D
- -
YANN LEFEBVRE
10 128
KIRKLAND, QC
D
- -
MATHIEU GUÉVIN
11 141
PRINCEVILLE, QC
C
- -
CHARLES BELZILE
12 153
JONQUIÈRE, QC
D
- -
DANY FROST
13 164
COWANSVILLE, QC
D
3 1
1992ROUND#FROMPOSGPPTS
COSMO DUPAUL
1 1
POINTE-CLAIRE, QC
W
219 218
STEVE VÉZINA
2 13
MONTRÉAL, QC
G
119 -
JEAN-FRANÇOIS HOULE
3 25
CHARLESBOURG, QC
W
- -
BRUNO GLADU
3 26
SOREL, QC
W
166 105
KEITH BURNETT
4 37
MONTRÉAL, QC
W
- -
MAXIME ROUX
4 46
DANVILLE, QC
C
236 171
PASCAL HAMEL
6 72
MAGOG, QC
D
- -
FRÉDÉRIC FILTEAU
7 73
ST-RÉDEMPTEUR, QC
D
- -
MATHIEU RABY
7 83
HULL, QC
D
197 35
MARC PRUD'HOMME
8 85
ST-TIMOTHÉE, QC
D
- -
FRÉDÉRIC CASSIVI
8 89
SOREL, QC
G
84 -
SERGE LEBLANC
9 97
MONCTON, NB
W
39 4
PHILIPPE GÉLINEAU
10 109
SHERBROOKE, QC
C
225 127
PIERRE MORIN
11 121
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
103 14
ED LOWE
12 133
MONTRÉAL, QC
W
- -
ÉRIC BILODEAU
12 141
FLEURIMONT, QC
D
- -
DEREK GOSSELIN
13 145
ASBESTOS, QC
D
238 119
1991ROUND#FROMPOSGPPTS
ALEXANDRE DAIGLE
1 1
MONTRÉAL, QC
W
143 292
PATRICK CHARBONNEAU
2 13
ST-JEAN, QC
G
210 -
MARTIN WOODS
2 22
HULL, QC
D
234 138
ALEXANDRE LAPORTE
3 25
COWANSVILLE, QC
D
231 37
PASCAL CHIASSON
3 29
VALLEYFIELD, QC
D
258 127
IAN LATERREUR
3 30
ST-BRUNO, QC
W
204 108
PASCAL BERNIER
4 37
RICHMOND, QC
W
277 125
CARL POIRIER
5 49
WOTTON, QC
W
197 92
DOMINIC FAFARD
6 61
LONGUEUIL, QC
D
77 37
STÉPHANE LAROCQUE
6 70
HULL, QC
W
282 297
DANIEL GERMAIN
7 73
STE-FOY, QC
D
217 92
ÉRIC PELLETIER
7 83
LAVAL, QC
W
- -
MICHAEL GRADY
8 85
SHERBROOKE, QC
W
- -
STÉPHANE BERTRAND
9 97
AYLMER, QC
D
- -
SÉBASTIEN FRÉCHETTE
10 109
TROIS-RIVIÈRES, QC
G
- -
ÉRIC PAYANT
11 121
LACHINE, QC
D
- -
MATHIEU BRUNET
12 133
LAVAL, QC
W
- -
JEAN-FRANÇOIS LAREAU
13 145
CARIGNAN, QC
G
- -
DANY VEILLETTE
14 157
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
- -
1990ROUND#FROMPOSGPPTS
DANIEL GUÉRARD
1 11
LASALLE, QC
W
151 149
ALAIN SERAFINI
4 44
VAUDREUIL-DORION, QC
D
- -
YAN VIGNEAULT
4 47
ELLIOT LAKE, ON
W
84 22
MARTIN LAÎTRE
6 66
COLD LAKE, AB
W
169 28
RICHARD AIMONETTO
7 83
CHAMONIX
C
177 113
DOMINIC GRANDMAISON
8 89
ST-EUSTACHE, QC
D
229 59
STEVE LAROUCHE
8 95
SAGUENAY, QC
D
- -
BRUNO DUCHARME
9 107
JOLIETTE, QC
G
44 -
MICHEL ROY
11 131
ST-JOSEPH-DE-BEAUCE, QC
D
- -
BRUNO MORIN
12 143
ST-ISIDORE, QC
C
- -
MARTIN RIOUX
13 155
BOIS-FRANC, QC
W
- -
SYLVAIN CORMIER
14 167
MONCTON, NB
D
56 3
YVES AMYOT
15 179
MONTRÉAL, QC
G
- -
PAUL-ÉMILE EXANTUS
16 191
MONTRÉAL, QC
C
114 60
JOCELYN LACHAPELLE
17 203
MAGOG, QC
W
- -
MARK WHEATON
18 215
MONCTON, NB
D
- -
ALAIN JOURNET
19 227
MONT-TREMBLANT, QC
D
- -
JACQUES MARTIN
20 239
ST-GEORGES, QC
C
- -
1989ROUND#FROMPOSGPPTS
YVES SARAULT
1 8
VALLEYFIELD, QC
W
225 205
CLAUDE SAVOIE
2 19
MONTRÉAL, QC
W
280 273
DENIS BEAUCHAMP
3 30
ST-JEAN, QC
D
311 141
GUY RAGAULT
4 41
ST-JÉRÔME, QC
C
- -
YAN ROCHON
5 52
GATINEAU, QC
D
- -
ENRICO SCARDOCCHIO
6 63
MONTRÉAL, QC
W
44 10
SIMON TOUPIN
7 74
STE-FOY, QC
W
206 229
STEVE MARTINS
8 85
GATINEAU, QC
C
- -
DAVID SCOTT
9 96
GRANBY, QC
G
4 -
PATRICK CÔTÉ
10 107
CAP-DE-LA-MADELEINE, QC
W
113 13
MARTIN WENER
11 118
LASALLE, QC
D
1 -
SYLVAIN GAUTHIER
12 129
CHARLEMAGNE, QC
W
42 4
MARCO BUSSIÈRES
13 140
SUDBURY, ON
W
28 4
JOCELYN MARTEL
14 151
LORETTEVILLE, QC
D
38 5
PATRICK GIGUÈRE
15 162
VICTORIAVILLE, QC
G
- -
ANDRÉ DUROCHER
16 173
LEBEL-SUR-QUÉVILLON, QC
D
26 1
1988ROUND#FROMPOSGPPTS
JACQUES AUGER
1 5
LÉVIS, QC
D
54 11
MARTIN TANGUAY
2 12
MONTRÉAL, QC
C
129 40
TODD MEEHAN
2 16
SHERBROOKE, QC
W
73 9
SYLVAIN BOURGEOIS
4 38
BLAINVILLE, QC
D
66 17
PIERRE MARTIN
5 53
MILLE-ÎLES, QC
D
- -
PIERRE GAGNON
7 71
ST-ADÈLE, QC
G
214 -
TREVOR DUHAIME
7 76
TORONTO, ON
W
297 176
SERGE THIBAUDEAU
9 93
THURSO, QC
W
80 13
STEVE CÔTÉ
10 104
QUÉBEC, QC
D
- -
MARK DONNING
11 115
MONTRÉAL, QC
W
- -
DANIEL LALANDE
12 126
ST-EUSTACHE, QC
D
96 14
MICHEL GILBERT
13 137
SEPT-ÎLES, QC
W
- -
PATRICE CÔTÉ
14 148
MONTRÉAL, QC
W
- -
KEVIN SENECAL
15 159
ST-SAUVEUR, QC
W
- -
BRUNO GUAY
16 171
LÉVIS, QC
C
- -
ANDY LAROSE
17 181
MONTRÉAL, QC
W
- -
RICHARD CARTIER
19 203
MONTRÉAL, QC
D
25 2
1987ROUND#FROMPOSGPPTS
STÉPHANE FISET
1 9
MONTRÉAL, QC
G
138 3
CHRISTIAN CAMPEAU
3 27
VERDUN, QC
W
320 204
MARK MCLANE
4 36
CHARLOTTETOWN, PEI
D
95 12
FRANÇOIS MICHAUD
5 48
MONTRÉAL, QC
W
27 12
ALAIN TARDIF
5 49
ROUYN-NORANDA, QC
W
277 314
JEAN-FRANÇOIS BOUCHER
6 59
LAVAL, QC
D
- -
MATHIEU GAGNON
7 64
JONQUIÈRE, QC
D
78 1
DANNY CLOUTIER
7 69
MONTRÉAL, QC
W
- -
DENIS GOULARD
8 79
MONTRÉAL, QC
W
- -
FRANÇOIS GAGNON
9 89
MONTRÉAL, QC
D
- -
CHRISTOPHER-PAUL BARTOLONE
10 99
DETROIT, MI
D
225 219
ROB ATKINSON
11 109
MONCTON, NB
W
- -
KEIFER HOUSE
12 119
STEPHENVILLE, TN
W
89 22
TODD KOCHLER
13 129
DETROIT, MI
D
2 1
MARK CARLSON
14 139
LAWRENCE, NJ
D
- -
BRUCE COOKE
15 149
MONTRÉAL, QC
W
- -
DAN LACHAPELLE
16 159
GRANBY, QC
D
- -
1986ROUND#FROMPOSGPPTS
YVES RACINE
1 1
MATANE, QC
D
264 299
DANIEL GAUTHIER
2 11
CHARLEMAGNE, QC
C
312 433
ANDRÉ RACICOT
3 24
ROUYN-NORANDA, QC
G
92 6
CSABA KAZAMER
4 31
NEW CASTLE, NB
D
6 1
REGINALD SAVAGE
4 37
MONTRÉAL, QC
W
223 385
PETER WHITE
4 40
MONTRÉAL, QC
C
- -
ALEXANDRE FORTIN
6 54
ST-BRUNO, QC
D
144 46
DANIEL ROWAN
8 71
MILLE-ÎLES, QC
G
- -
LOUIS PELLIN
9 81
MONTRÉAL, QC
W
- -
DAVID BAIRD
10 91
MONTRÉAL, QC
W
99 19
RÉAL GODIN
11 101
MONTRÉAL, QC
C
237 205
MARC SAURIOL
12 111
LAVAL, QC
D
- -
MARTIN ROBITAILLE
13 121
LÉVIS, QC
C
- -
STÉPHANE MALO
14 131
MONTRÉAL, QC
G
- -
SYLVAIN LAPOLICE
15 141
MONTRÉAL, QC
W
- -
1985ROUND#FROMPOSGPPTS
ÉRIC COUVRETTE
1 2
PIERREFONDS, QC
W
259 323
STÉPHANE CARRIER
2 13
QUÉBEC, QC
D
310 117
ÉRIC COURCHESNE
3 24
LONGUEUIL, QC
D
194 114
GAÉTAN SARAULT
4 35
VALLEYFIELD, QC
W
170 112
GUY DARVEAU
5 55
MONTRÉAL, QC
D
221 96
YVES GAUCHER
7 68
VALLEYFIELD, QC
W
280 293
MARC POIRIER
8 79
MONTRÉAL, QC
W
79 33
PATRICK MALOUIN
10 101
 
D
4 -
1984ROUND#FROMPOSGPPTS
DANIEL SHANK
1 8
MONTRÉAL, QC
W
231 306
MARC-ANDRÉ DUCLOS
2 20
HULL, QC
W
96 47
RICHARD CHARETTE
3 32
MONTRÉAL, QC
W
190 154
RENÉ CORRIVEAU
3 34
ST-MICHEL-DE-BELLECHASSE, QC
D
206 93
JOHN DRAKE STOPAL
4 40
MONTRÉAL, QC
D
47 3
RONNIE STERN
4 44
STE-AGATHE-DES-MONTS, QC
W
213 183
MARIO LANTHIER
5 56
ST-EUSTACHE, QC
C
216 119
ANDRÉ RIVARD
7 80
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
G
4 -
PAUL MARSHALL
10 116
 
D
6 2
TROY LEON
11 128
SYDNEY, NS
D
12 2
DANNY SÉGUIN
13 152
MONTRÉAL, QC
G
16 -
STUART LEE MARSTON
14 164
MONTRÉAL, QC
D
122 61
NIGEL SMITH
16 188
 
D
9 -
1983ROUND#FROMPOSGPPTS
DERRICK IVALL
1 8
BUCKHINGHAM, QC
W
167 133
MICHEL CARBONNEAU
2 19
QUÉBEC, QC
W
170 124
RICHARD LAPLANTE
2 21
BOUCHERVILLE, QC
C
70 69
LUC CHÉNIER
3 30
GATINEAU, QC
D
178 86
CHRISTOPHER SMITH
5 52
LASALLE, QC
W
116 25
DENIS LAUZON
7 74
 
D
16 1
DONALD SOUCY
8 85
 
D
3 -
DIMITRI KRITIKOS
12 129
 
D
3 -
MARIO DE BENEDICTIS
14 151
MONTRÉAL, QC
C
212 274
TYRONE FOSTER
15 162
MONTRÉAL, QC
D
3 -
1982ROUND#FROMPOSGPPTS
GUY ROULEAU
1 11
BELOEIL, QC
C
307 622
PETER KASPER
3 33
ST-LAMBERT, QC
W
196 153
GILBERT POULIN
4 43
LONGUEUIL, QC
D
243 67
MARIO BÉLANGER
5 55
ST-JÉRÔME, QC
C
173 224
LOUIS TURCOTTE
7 77
 
D
5 -
MARTIN PLANTE
10 109
BROSSARD, QC
G
161 4
DENIS ARBOUR
11 121
ST-BASILE-LE-GRAND, QC
D
20 1
PATRICK WARE
12 131
LONGUEUIL, QC
C
22 1
ALAIN FRÉCHETTE
16 175
 
D
12 3
DANIEL BRAZEAU
17 187
LAVAL, QC
G
17 -
GRAHAM HERRING
18 197
MONTRÉAL, QC
D
114 88
QMJHL ENTRY DRAFT
logo
1971197219731974197519761977
1978197919801981198219831984
1985198619871988198919901991
1992199319941995199619971998
1999200020012002200320042005
2006200720082009201020112012
2013201420152016201720182019
VICTORIAVILLE · PER POSITION
POSITIONQTY
DEFENSEMEN 190
WINGERS 161
CENTERS 94
GOALIES 59
VICTORIAVILLE · PER COUNTRY
COUNTRIESQTY
CANADA 479
UNITED STATES 22
FRANCE 2
HAITI 1
MORE WEBSITES FREE MANAGEMENT SOCIAL NETWORKS
MARKERZONE.COM
SUPERBASEBALLPOOL.COM
SUPERBASKETBALLPOOL.COM
SUPERFOOTBALLPOOL.COM
SUPERHOCKEYPOOL.COM
BASEBALL POOL
FOOTBALL POOL
HOCKEY POOL
BASEBALL LEAGUE
FOOTBALL LEAGUE
HOCKEY LEAGUE
SOCCER LEAGUE
FACEBOOK
TWITTER
Markerzone.com