logo

DRAFT

 .NET
VAL D'OR FOREURS - QMJHL ENTRY DRAFT
2019ROUND#FROMPOSGPPTS
JUSTIN ROBIDAS
1 2
SHERBROOKE, QC
C
53 39
EVAN NAUSE
1 6
RIVERVIEW, NB
D
- -
FÉLIX PAQUET
2 24
BEDFORD, QC
D
3 -
ZACKARY MICHAUD
3 38
SHERBROOKE, QC
C
5 -
WILLIAM BLACKBURN
3 42
HÉBERTVILLE, QC
G
- -
MATHIS CLOUTIER
4 60
MIRABEL, QC
C
13 4
PHILIPPE CLOUTIER
5 76
ST-EUSTACHE, QC
G
- -
ANTOINE TREMBLAY
6 96
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
ÉDOUARD CARRIER
7 115
LÉVIS, QC
D
- -
THOMAS CÔTÉ
9 146
L'ANGE-GARDIEN, QC
C
- -
PAUL-EDWARD VOLLANT
11 186
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
2 -
ANTOINE BÉLANGER
12 205
VICTORIAVILLE, QC
D
- -
SHELDON SAVARD
13 222
QUÉBEC, QC
C
- -
LUDOVIC DUFORT
14 240
LAVAL, QC
C
- -
2018ROUND#FROMPOSGPPTS
WILLIAM PROVOST
1 13
VAL D'OR, QC
C
108 24
MARSHALL LESSARD
1 16
HATLEY, QC
W
81 43
JÉRÉMIE BIAKABUTUKA
1 17
LONGUEUIL, QC
D
115 32
LUCAS MERCURI
2 19
LASALLE, QC
W
- -
MAVRICK GAUTHIER
2 31
BOUCHERVILLE, QC
D
66 11
WILLIAM MINVILLE
3 49
SAINT-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
D
20 4
FRANCESCO LAPENNA
4 57
LAVAL, QC
G
25 1
OLIVIER PICARD
5 74
WINDSOR, QC
W
48 10
ALEXANDRE DOUCET
6 93
ST-DENIS-BROMPTON, QC
C
62 35
FÉLIX TRUDEAU
8 129
TERREBONNE, QC
W
- -
ANTHONY MARCIL
9 147
CHÂTEAUGUAY, QC
D
- -
VICTOR BROUILLETTE
11 183
 
C
- -
THOMAS DENIS
12 201
CANDIAC, QC
C
- -
PIERRE-OLIVIER RICHARD
13 219
 
D
- -
VINCENT FORTIN
14 237
SAINT-BRUNO-DE-MONTARVILLE, QC
C
- -
2017ROUND#FROMPOSGPPTS
MAXENCE GUÉNETTE
1 5
SAINTE-FOY, QC
D
198 85
JÉRÉMY MICHEL
1 17
LÉVIS, QC
W
198 109
JACOB GAUCHER
2 26
RICHELIEU, QC
C
143 63
ANTHONY ALLEPOT
2 37
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
171 19
JONATHAN LEMIEUX
3 42
ST-HYACINTHE, QC
G
119 5
ÉMILE LAUZON
4 61
VAL-D'OR, QC
C
68 14
BENJAMIN DION
5 78
GENTILLY, QC
W
98 9
BENJAMIN LAJOIE
5 81
TROIS-RIVIÈRES, QC
G
- -
ZACHARY CADORETTE
6 96
SHERBROOKE, QC
C
3 -
MICHAEL OLIVER
7 112
ST. JOHN'S, TN
D
- -
TOMMY DUMONT
8 129
SAINTE-MARIE, QC
W
- -
ZACHARY LEFEBVRE
10 168
TÉMISCAMING, QC
W
- -
THOMAS SAVARD
11 186
CHICOUTIMI, QC
D
- -
CHARLES-ANTOINE GIRARD
12 204
AMOS, QC
W
- -
JACK GARLAND
13 222
MANSFIELD, MA
W
- -
SEAN FARRELL
14 238
ST. MARK'S, ME
W
- -
2016ROUND#FROMPOSGPPTS
AZZARO TINLING
2 37
POINTE-CLAIRE, QC
W
- -
YOHAN PLAMONDON
3 54
LAVAL, QC
W
96 32
SHANE MCGRATH
4 71
BEACONSFIELD, QC
D
- -
PHILIPPE FORTIN
5 85
QUÉBEC, QC
D
24 2
ALEXANDRE COUTURE
5 87
QUÉBEC, QC
W
218 64
JULIEN GAUREAU-LÉPINE
6 98
ST-HUBERT, QC
D
- -
LINDEN NAMAGOOSE
7 126
WEMINDJI, QC
D
4 -
JACOB DELORME
8 144
DRUMMONDVILLE, QC
G
- -
DARICK LOUIS-JEAN
9 149
MONTRÉAL, QC
D
130 22
CHARLES FARMER
10 168
BLAINVILLE, QC
W
12 3
FRÉDÉRIC ABRAHAM
10 180
LONGUEUIL, QC
W
116 23
LOGAN TIMMONS
11 198
CHETICAMP, NS
W
8 -
PIERRE-OLIVIER BOURQUE
12 216
VAL D'OR, QC
W
7 -
JORDAN HARRIS
13 234
HAVERHILL, MA
D
- -
TRISTAN AMONTE
14 252
NORWELL, MA
W
- -
2015ROUND#FROMPOSGPPTS
DERECK BARIBEAU
1 5
QUÉBEC, QC
G
117 6
COLE RAFUSE
2 20
KINGSTON, NS
W
284 58
ADAM CHEEZO
3 43
VAL D'OR, QC
W
154 77
MÉDÉRICK RACICOT
4 67
BOISBRIAND, QC
D
197 34
ALEXI PAYANT
5 77
CANDIAC, QC
D
- -
SIMON LAFRANCE
6 102
ST-EUSTACHE, QC
C
237 184
SAMUEL GAGNON
7 122
MIRABEL, QC
G
2 -
FREDERICK DENICOURT-FOURNIER
8 138
ST-JÉRÔME, QC
D
55 2
NICOLAS OUELLET
9 147
MASCOUCHE, QC
W
235 155
MIKAEL EMOND
10 176
PONT-ROUGE, QC
C
4 -
THOMAS BOILY
11 194
LORRAINE, QC
D
- -
REILLY WALSH
13 230
ANDOVER, NH
D
- -
ERIC ESPOSITO
14 248
WEST HAVEN, CT
C
- -
2014ROUND#FROMPOSGPPTS
GABRIEL BILODEAU
1 19
LAVAL, QC
D
305 130
TYLER HIGGINS
3 53
MONTRÉAL, QC
D
200 29
NATHAN TREMBLAY
3 54
ST-CHARLES-BORROMÉE, QC
C
129 36
JEREMY PROULX
4 75
GATINEAU, QC
G
- -
JEREMY DUMOULIN
5 90
ST-EUSTACHE, QC
C
2 1
OLIVIER DESJARDINS
6 96
DRUMMONDVILLE, QC
D
313 70
YAN DION
7 126
VAL-D'OR, QC
W
272 78
PHILIPPE CHARTIER
8 144
STE-THÉRÈSE, QC
C
- -
CHRISTOPHER COCHRANE
9 162
LORRAINE, QC
C
18 2
HUGO GAMACHE
10 180
VAL D'OR, QC
D
- -
JOHN LAYTON
11 198
PEABODY, MA
D
- -
MATTHEW COUSINO
12 216
BURLINGTON, VT
D
- -
SAMUEL HOULD
13 234
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
121 30
ETIENNE BARRETTE
14 252
VAL D'OR, QC
C
- -
2013ROUND#FROMPOSGPPTS
JULIEN GAUTHIER
1 6
POINTE-AUX-TREMBLES, QC
W
290 250
DAVID HENLEY
1 8
VAL-D'OR, QC
D
328 81
OLIVIER GALIPEAU
1 16
MONTRÉAL, QC
D
391 232
WILLIAM COTE
4 65
ST-HUBERT, QC
D
2 -
LUCAS MICHAUD
7 119
SOUTH PORTLAND, ME
C
- -
ETIENNE MONTPETIT
8 137
SALLABERRY-DE-VALLEYFIELD, QC
G
227 10
BRANDON KOSIK
9 155
KIRKLAND, QC
C
2 -
GUILLAUME ARCHAMBAULT
10 173
STE-JULIE, QC
W
99 14
SAM MICHAUD
11 191
SOUTH PORTLAND, ME
C
- -
SHAWN ST-AMANT
12 209
LE GARDEUR, QC
W
240 127
MATHIEU BÉLANGER-HUDON
13 227
VAL D'OR, QC
G
2 -
ANTONI NADEAU
14 245
CHAMBLY, QC
W
2 1
2012ROUND#FROMPOSGPPTS
NICOLAS AUBE-KUBEL
1 7
SOREL, QC
W
308 276
CARL NEILL
1 9
LACHUTE, QC
D
348 226
ANTHONY RICHARD
1 16
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
285 281
KEVEN BOUCHARD
3 46
MÉTABETCHOUAN, QC
G
137 3
TIMOTHE SIMARD
4 64
IBERVILLE, QC
C
263 71
BENOIT VILLENEUVE
5 82
GATINEAU, QC
D
24 2
JASON RIOUX
5 87
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
G
30 1
ANTHONY BEAUREGARD
6 102
ST-HYACINTHE, QC
W
254 254
GUILLAUME RIOUX-LEGAULT
9 152
LONGUEUIL, QC
D
231 37
MAXIME PRESSEAULT
10 174
VAL D'OR, QC
C
128 33
ADAM GILMOUR
11 192
HANOVER , MA
C
- -
JIMMY PARADIS
12 209
ST-JÉRÔME, QC
C
5 1
JOANICK MYRAND
13 227
ST-AGAPIT, QC
D
10 -
CONNOR BRASSARD
14 245
FITCHBURG, MA
D
- -
2011ROUND#FROMPOSGPPTS
MATT MURPHY
1 5
FREDERICTON, NB
D
397 199
VINCENT DUNN
1 16
HULL, QC
W
227 161
ALEXANDRE CARON-ROY
4 59
MONTRÉAL, QC
W
48 8
MASON GRAY
4 70
CAMPBELLTON, NB
W
88 16
HUGO CAMPEAU
7 109
BLAINVILLE, QC
G
26 1
DWAYNE BRADLEY-TESSIER
7 113
ROUYN-NORANDA, QC
C
- -
JORDAN BOUCHER-GOULD
7 116
STE-THÉRÈSE, QC
C
- -
MAXIME LEFEBVRE-DRAPEAU
8 131
ST-HUBERT, QC
D
- -
NICOLAS LAPOINTE
9 149
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
C
- -
YAN DUMONTIER
9 154
CHATEAUGUAY, QC
D
88 5
PHILIPPE MINEAU
10 166
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
2010ROUND#FROMPOSGPPTS
FRANÇOIS TREMBLAY
1 4
BAIE-COMEAU, QC
G
197 4
JULIEN LEDUC
2 22
CHATEAUGUAY, QC
D
262 86
FÉLIX CHAMBERLAND
4 72
QUÉBEC, QC
W
- -
ANTHONY MANTHA
5 76
LONGUEUIL, QC
W
226 314
THIERRY COMTOIS
6 94
SHERBROOKE, QC
C
213 51
ALEXANDRE LALIBERTÉ
7 112
LÉVIS, QC
D
5 -
JULIEN HOULE
8 130
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
- -
SAMUEL GAUTHIER
9 148
ARTHABASKA, QC
W
34 4
JEFFREY GAGNÉ
12 200
VAL D'OR, QC
W
5 -
2009ROUND#FROMPOSGPPTS
OLIVIER ARCHAMBAULT
1 1
LE GARDEUR, QC
W
292 247
JEAN-FRANCOIS LEBLANC
1 4
ST-HYACINTHE, QC
C
290 110
ALEX FILIATRAULT
3 42
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
236 30
JACOB GERVAIS-CHOUINARD
4 56
SHERBROOKE, QC
G
211 9
CARL-PHILIPPE OUIMET
5 80
POINTE-CLAIRE, QC
D
- -
DEREK FORTIER
5 81
VAL D'OR, QC
G
- -
GUILLAUME GÉLINAS
5 82
QUÉBEC, QC
D
313 231
GUILLAUME NAUD
6 96
AUGSBURG
W
79 28
PHILIPPE DOUVILLE
7 115
QUÉBEC, QC
W
11 1
JEAN-MICHEL LESAGE
10 167
ST-RAYMOND, QC
C
- -
DENIS PARADIS
10 178
LAURIERVILLE, QC
G
- -
PHILIPPE BOIVIN
11 182
VAL D'OR, QC
G
- -
CARL TATONETTI
12 198
POINTE-CLAIRE, QC
D
54 3
KARIC DE CHAMPLAIN
12 211
QUÉBEC, QC
W
11 -
2008ROUND#FROMPOSGPPTS
CÉDRICK HENLEY
1 4
VAL-D'OR, QC
W
268 162
ALEX NOËL
1 15
DIEPPE, NB
W
250 110
GABRIEL BEAUPRÉ
2 22
LÉVIS, QC
D
254 52
DYLAN CAPSTICK
4 55
VERDUN, QC
D
155 34
JEAN-SÉBASTIEN BOUCHER
5 73
AMOS, QC
G
26 1
ALEXANDRE CARRIER
6 98
ST-ELZÉAR-DE-BEAUCE, QC
W
145 32
DELMER MOSES
7 112
WASKAGANISH, QC
W
4 -
ALEXANDRE POMERLEAU
7 121
DOLBEAU, QC
D
- -
MARC-ANDRÉ CARRÉ
8 136
BAIE-COMEAU, QC
W
16 -
CHISTOPHER MACDONALD
9 148
MALARTIC, QC
G
- -
OLIVIER DALLAIRE
10 168
ST-BASILE-LE-GRAND, QC
D
182 37
PIERRE-MARC CHAMPAGNE
11 193
ST-GILLES, QC
W
1 -
2007ROUND#FROMPOSGPPTS
LOUIS LEBLANC
1 18
POINTE-CLAIRE, QC
C
61 67
JONATHAN HAZEN
2 26
VAL-BÉLAIR, QC
W
253 233
ALEX CHIASSON
3 52
MONTRÉAL, QC
W
- -
MICHAËL NOLET
4 69
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
D
32 3
EVAN BRANNON
4 72
NEW GLASGOW, NS
W
- -
OLIVIER HINSE
5 84
SHERBROOKE, QC
W
251 110
SÉBASTIEN SAVOIE
6 95
LAVAL, QC
C
33 7
MARCO SCANDELLA
6 105
MONTRÉAL, QC
D
164 89
CHARLES-ALBERT CORSI
7 122
ROSEMÈRE, QC
G
- -
MAXIM GUÉRIN
9 160
LASALLE, QC
W
104 18
KYLE LYSSAN-BELISLE
10 178
ROUYN-NORANDA, QC
W
5 -
TERRY VIGNEAULT
11 196
SEPT-ÎLES, QC
C
5 -
JONATHAN PAQUET
12 213
TERREBONNE, QC
W
88 18
2006ROUND#FROMPOSGPPTS
SHAWN MORTON-BOUTIN
1 16
VAL-DOR, QC
D
302 85
ALEXANDRE LEDUC
3 38
VERDUN, QC
C
174 88
ALEXANDRE MOISAN
4 59
DOLBEAU, QC
D
26 -
CHRISTIAN MORIN
4 64
DARTMOUTH, NS
D
178 32
ALEXANDRE GAGNON
6 95
ALMA, QC
W
- -
VINCENT ROLLAND
7 118
MONTRÉAL, QC
D
- -
DENIS NADEAU
7 124
SAINT-FRÉDÉRIC, QC
C
- -
ALEXANDRE SZABADKAI
7 126
VAL D'OR, QC
G
- -
FRANCIS DESROSIERS
8 132
LAVAL, QC
C
98 14
MAXIME PINARD
9 149
VALCOURT, QC
D
- -
JEAN-FRANÇOIS CARON
9 151
LÉVIS, QC
D
202 44
LUC-OLIVIER BLAIN
10 167
LEMOYNE, QC
C
166 58
MARC-ANTOINE GÉLINAS
11 185
ST-ÉTIENNE-DE-LAUZON, QC
G
134 7
PIERRE-LUC LACOMBE
12 203
HULL, QC
C
14 3
YANN-JULIEN CHOUINARD
13 220
MONTRÉAL, QC
D
- -
JONATHAN LAPOINTE
14 236
ROUYN-NORANDA, QC
D
- -
2005ROUND#FROMPOSGPPTS
MAXIME LÉVESQUE
2 22
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
W
203 71
BRUNO DESJARDINS
3 40
ST-JÉRÔME, QC
W
104 31
DMITRI LEVIN
4 58
NOVOSIBIRSK
D
41 1
PATRICE DANEAU
4 64
DRUMMONDVILLE, QC
D
33 8
RAFFAËLE D'ORSO
5 76
MONTRÉAL, QC
G
194 13
JIMMY WYATT
6 93
LASALLE, QC
D
- -
JEAN-SÉBASTIEN MARTEL
7 121
ST-EUSTACHE, QC
D
- -
PATRICK GAUTHIER
8 130
REPENTIGNY, QC
C
- -
VINCENT GERMAIN
9 148
VAL D'OR, QC
C
54 9
JULIEN CAMPEAU
10 166
LE GARDEUR, QC
D
- -
MATHIEU GAUVREAU
11 184
MONTRÉAL, QC
G
- -
CHRISTIAN MORISSETTE
12 202
MONTRÉAL, QC
C
- -
VINCENT POIRIER
12 208
ST-LÉONARD, QC
W
- -
ANTOINE PINARD
13 220
LA SARRE, QC
C
- -
MATHIEU GAGNON
14 238
LAC ST-JEAN, QC
D
- -
HUBERT POULIN
15 254
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
W
15 1
2004ROUND#FROMPOSGPPTS
PETER-JAMES CORSI
1 7
MONTRÉAL, QC
C
285 196
DANY MASSÉ
2 23
LA POCATIERE, QC
W
380 334
MAXIME PELLETIER
3 39
STE-JULIENNE, QC
W
45 2
NICOLAS D'AOUST
4 55
LAVAL, QC
W
104 22
GUILLAUME MONAST
5 69
LONGUEUIL, QC
D
309 125
JEAN-CHRISTOPHE ROBITAILLE
6 87
DES RUISSEAUX, QC
C
- -
SAMUEL RICHARD
7 112
QUÉBEC, QC
D
276 66
JEAN-PHILIPPE BEAULIEU
8 119
ROUYN-NORANDA, QC
C
- -
MARC-OLIVIER BIONDI
9 135
MONTRÉAL, QC
G
- -
ADAM CLOW
10 151
CHARLOTTETOWN, PEI
W
67 -
ROBIN LEMAY
11 167
ST-NICHOLAS, QC
D
- -
MICHAEL BOISSONNEAULT
12 183
MONTRÉAL, QC
D
- -
MARTIN GAUTHIER
13 198
LÉVIS, QC
C
- -
OLIVIER ST-ONGE
14 212
WICKHAM, QC
G
- -
MICHAËL LECOMTE
15 226
ST-HYACINTHE, QC
C
- -
2003ROUND#FROMPOSGPPTS
LUC BOURDON
1 3
LAMÈQUE, NB
D
239 105
GUILLAUME BLOUIN
2 23
PONT-ROUGE, QC
G
63 3
KRISTOPHER LETANG
2 27
MONTRÉAL, QC
D
194 189
MARTIN THIBEAULT
3 43
AMOS, QC
C
295 153
ANTONY PROTEAU
3 48
MONTRÉAL, QC
C
1 -
PATRICK BORDELEAU
5 75
MONTRÉAL, QC
W
230 136
STÉPHANE TRUDEL
5 78
POINTE-CLAIRE, QC
C
- -
MATHIEU BÉRUBÉ
7 97
BAIE-COMEAU, QC
C
4 -
MATHIEU LABERGE
7 99
STE-MARTINE, QC
D
- -
BENOIT PICHÉ
7 107
HULL, QC
W
186 11
ÉTIENNE GRANDMONT-BÉRUBÉ
8 117
DRUMMONDVILLE, QC
W
83 5
ANTHONY SEVIGNY
8 123
MONTRÉAL, QC
C
- -
KEVIN BERGERON
9 139
TERREBONNE, QC
D
- -
DAVID MACBERNIE
10 155
SYDNEY, NS
C
- -
MARC-ANDRÉ ALLARD
11 171
LASALLE, QC
C
- -
JÉRÉMY BÉLANGER-G.
13 192
LA SARRE, QC
D
- -
MATT DUFFY
13 201
WINDHAM, ME
D
- -
MICHAEL POIRIER
14 207
VAL D'OR, QC
C
- -
ALAIN MAJOR
14 216
LA SARRE, QC
C
- -
CHAD GALIPEAU
15 220
MONTRÉAL, QC
C
- -
COREY HASTER
15 227
MISTISSINI, QC
C
- -
2002ROUND#FROMPOSGPPTS
OLIVIER LATENDRESSE
1 5
LASALLE, QC
C
265 306
ERIC GLAUDE
2 21
VALLEYFIELD, QC
D
44 2
SÉBASTIEN BISAILLON
3 37
MONT-LAURIER, QC
D
295 207
OLIVIER MAGNAN-GRENIER
3 48
SHERBROOKE, QC
D
236 75
MARC-ANDRÉ AUDETTE
6 85
MONTRÉAL, QC
G
5 -
CHRISTOPHER SORENSEN
7 101
FREDERICTON, NB
C
39 2
MARIO FRÉCHETTE
7 111
SOREL, QC
W
34 14
TRENT LAHACHE
8 117
KAHNAWAKE, QC
D
- -
JONATHAN DUMAIS
9 133
ST-GILLES, QC
D
- -
FRANÇOIS THUOT
10 149
MONTRÉAL, QC
G
25 -
JEAN-FRANCOIS BOUCHER
11 165
MONTRÉAL, QC
W
14 3
JEREMY JOLY-GULL
12 181
VAL D'OR, QC
W
- -
FRANÇOIS VILLENEUVE-POTVIN
13 196
JONQUIÈRE, QC
C
- -
MATHIEU ST-ONGE
14 210
SHAWINIGAN, QC
W
5 1
BOYD CHARLONG
15 222
CAMPBELLTON, NB
W
- -
2001ROUND#FROMPOSGPPTS
RÉMI TREMBLAY
2 29
GREENFIELD PARK, QC
C
306 107
JEFF COTTON
3 33
GASPÉ, QC
W
201 32
PATRICE BILODEAU
3 47
QUÉBEC, QC
D
287 60
DOMINIC LACHAINE
4 63
VAL-D'OR, QC
C
93 15
MATHIEU CURADEAU
4 64
MONTRÉAL, QC
C
269 110
PHILIPPE SÉGUIN
7 108
HUDSON, QC
D
227 109
SIMON-PIERRE SAUVÉ
7 110
MONTRÉAL, QC
C
247 108
FRANÇOIS LAVERDIÈRE
8 127
QUÉBEC, QC
G
- -
SHELDON RYAN
10 159
TRURO, NS
D
- -
FRANCIS RAYMOND
11 175
STE-THÉRÈSE, QC
W
- -
PETER KENNEDY
12 191
BROOKFIELD, NS
D
- -
ÉRIC OUELLETTE
13 205
VAL D'OR, QC
W
2 -
GUILLAUME LEFEBVRE
14 223
AMOS, QC
W
221 162
NICOLAS VILLENEUVE
15 239
ST-ANTOINE-DES-LAURENT, QC
D
- -
2000ROUND#FROMPOSGPPTS
MAXIME DAIGNEAULT
1 1
ST-JACQUES-LE-MINEUR, QC
G
226 8
PIERRE MORVAN
1 7
ST-THÉODORE, QC
W
289 147
TRAVIS GRANT
3 33
VAL D'OR, QC
W
3 -
JONATHAN CHARETTE
4 62
MONTRÉAL, QC
W
299 197
STEVE PELLETIER
5 65
ST-JÉRÔME, QC
D
259 106
KEVIN DUMONT
5 76
ST-LAZARE, QC
W
32 1
VINCENT DURIAU
6 91
MONTRÉAL, QC
D
161 17
DARRYL DOUTHWRIGHT
8 117
AJAX, ON
W
3 -
ÉRIC BOULARD
8 119
JOLIETTE, QC
W
- -
SAMUEL LETENDRE
9 129
MONTRÉAL, QC
D
- -
PATRICK PERRIER
10 145
VAL D'OR, QC
G
1 -
FRANCIS PÉPIN
11 161
AMOS, QC
W
- -
MARTIN HÉRARD
11 162
ST-IGNACE -DE-LOYOLA, QC
W
- -
MAXIME PÉRIARD
11 163
OTTAWA, ON
C
- -
FRANÇOIS LACHARITÉ
12 177
VAL D'OR, QC
W
- -
SÉBASTIEN BARIL
12 178
GRAND-MÈRE, QC
D
- -
STEVE BÉLANGER
13 193
ST-JÉRÔME, QC
W
2 -
YAN HALLÉE
13 194
MERCIER, QC
D
53 2
CHARLES VEILLEUX
13 208
QUÉBEC, QC
D
- -
ÉRIC LAURIAULT
14 209
GATINEAU, QC
W
2 -
JEAN-FRANÇOIS D'AMOURS
14 224
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
W
- -
1999ROUND#FROMPOSGPPTS
ALEXANDRE ROULEAU
1 7
MONT-LAURIER, QC
D
274 124
MATHIEU ROY
2 24
ST-GEORGES, QC
D
214 80
JÉRÔME MORIN
3 40
AMOS, QC
W
6 -
JEAN-FRANÇOIS SOUCY
4 56
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
W
248 103
ÉRIC MALENFANT
6 88
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
D
5 -
SHAWN LAUZON
8 120
KIRKLANDLAKE, ON
G
2 -
ADAM MORNEAU
9 136
AMOS, QC
G
48 -
CHRISTIAN BARBEAU
10 152
VANIER, QC
D
- -
MATHIEU GAUTHIER
11 168
POINTE-CLAIRE, QC
W
- -
CLEMENT ARSENAULT
12 184
WELLINGTON, PEI
W
- -
RICHARD GAGNÉ
13 200
ROUYN-NORANDA, QC
G
- -
GABRIEL PROULX
14 216
MACAMIC, QC
D
4 1
RICHARD MARTIN
15 232
LÉVIS, QC
W
- -
1998ROUND#FROMPOSGPPTS
SÉBASTIEN LAPRISE
1 10
BOUCHERVILLE, QC
C
371 263
MICHAEL MCINTYRE
2 24
ST-CONSTANT, QC
D
88 5
GUILLAUME LAMOUREUX
3 34
ST-BASILE-LE-GRAND, QC
W
152 107
STEVE MORENCY
4 58
CHARLESBOURG, QC
W
232 135
SIMON GAMACHE
5 70
THETFORD MINES, QC
W
241 449
MICHAEL MORGAN
7 98
BROSSARD, QC
D
- -
HUGO LEHOUX
9 130
ST-ELDÉAL, QC
D
241 33
MATHIEU BASTIEN
10 145
MACAMIC, QC
W
148 45
CHRIS FRASER
11 160
COLE HARBOUR, NS
W
- -
JOËL THÉRIAULT
12 175
BAIE-COMEAU, QC
G
- -
BENOIT CONSTANTINEAU
13 190
AMOS, QC
D
- -
MARTIN BEAULNE
14 205
GRENVILLE, QC
D
- -
1997ROUND#FROMPOSGPPTS
DANNY GROULX
1 11
LASALLE, QC
D
419 403
JONATHAN BLAIS
2 26
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
84 10
ÉRIC FORTIER
3 41
PRINCEVILLE, QC
C
262 267
SIMON GALLICHAND
4 51
VAL-BÉLAIR, QC
W
- -
MICHAEL THOMASSIN
6 86
QUÉBEC, QC
D
- -
CHRISTIAN CÔTÉ
7 101
VILLE-MARIE, QC
C
- -
NICK GREENOUGH
8 116
WINDSOR, NS
W
239 50
ANTHONY QUESSY
9 131
LA TUQUE, QC
C
284 162
JEAN-FRANÇOIS TURGEON
10 146
QUÉBEC, QC
W
- -
LUC GIRARD
11 161
CHICOUTIMI, QC
D
240 51
DAVE VERVILLE
12 176
ST-HONORÉ, QC
G
136 2
CHARLES-PHILIPPE BARBE
13 191
AMOS, QC
D
62 4
JÉRÔME PETIT
14 203
VAL D'OR, QC
W
147 50
1996ROUND#FROMPOSGPPTS
FRANCIS LESSARD
1 12
MONTRÉAL, QC
W
201 88
JONATHAN FAUTEUX
2 26
TERREBONNE, QC
D
311 125
JONATHAN GAGNON
3 40
LONGUEUIL, QC
W
310 225
DAVID ST-GERMAIN
5 63
BROSSARD, QC
G
205 9
DIEGO GAGNON
6 71
SENNETERRE, QC
C
- -
STEVE GRANDMONT
6 74
THETFORD-MINES, QC
W
6 -
PATRICE BERNIER
7 94
MONTRÉAL, QC
D
156 80
PATRICK HÉROUX
9 124
MONTRÉAL, QC
C
2 -
FRÉDÉRIC GÉLIN
10 137
ANJOU, QC
C
28 5
ANDRÉ MÉNARD
11 150
AYLMER, QC
W
13 1
DENIS LARIVIÈRE
12 161
RICHMOND, QC
G
- -
ÉTIENNE LAMBERT
13 172
AUTHIER, QC
D
- -
DANIEL MASSÉ
14 181
AMOS, QC
W
- -
PHILIPPE PRUD'HOMME
15 188
VAL D'OR, QC
C
- -
1995ROUND#FROMPOSGPPTS
ROBERTO LUONGO
1 2
MONTRÉAL, QC
G
236 12
STEVE BÉGIN
2 16
TROIS-RIVIÈRE, QC
C
195 138
FRANÇOIS HARDY
3 30
QUÉBEC, QC
D
248 60
MAURO DIPAOLO
5 61
MONTRÉAL, QC
C
92 64
YAN DESGAGNÉ
7 86
STE-THÉ, QC
W
- -
SÉBASTIEN ROY
8 100
RIMOUSKI, QC
D
129 9
MARC-ANDRÉ PERREAULT
9 114
VICTORIAVILLE, QC
D
- -
JONATHAN LAPOINTE
10 128
JOLIETTE, QC
W
3 -
MARC RIVEST
11 142
LORRAINE, QC
W
20 8
KEN ALEXANDER
12 156
SHAWVILLE, QC
W
- -
GRAHAM MACISAAC
13 170
INVERNESS, NS
W
- -
PATRICK CLERMONT
14 183
LEBEL-SUR-QUÉVILLON, QC
W
- -
SYLVAIN BERNARD
15 193
REPENTIGNY, QC
W
68 4
BRUNO LALANCETTE
16 200
STE-JEANNE-D'ARC, QC
D
2 -
1994ROUND#FROMPOSGPPTS
MATHIEU LÉTOURNEAU
1 2
VAL D'OR, QC
D
294 143
JEAN-PIERRE DUMONT
2 15
MONTRÉAL, QC
W
276 413
DANIEL ARCHAMBAULT
2 22
CHÂTEAUGUAY, QC
D
312 110
CHRISTIAN NEVEU
3 28
ROUYN-NORANDA, QC
C
63 20
DOMINIC CHIASSON
3 37
VALLEYFIELD, QC
W
280 255
ROBERTO BALDRIS
4 42
CANDIAC, QC
D
235 131
DOMENICO SCALI
5 55
MONTRÉAL, QC
W
133 99
ALEXANDRE LAUZON
6 70
BLAINVILLE, QC
D
1 -
CHRISTIAN DESCHÊNES
7 81
SOREL, QC
W
93 23
PHILIPPE MORIN
7 92
VICTORIAVILLE, QC
W
- -
DAVID LEGAULT
7 93
CHIBOUGAMAU, QC
G
- -
CHRISTIAN LAVOIE
10 121
SEPT-ÎLES, QC
W
- -
FRANÇOIS LÉPINE
11 133
AMOS, QC
D
- -
BENOIT COTNOIR
12 144
ROUYN-NORANDA, QC
D
- -
SÉBASTIEN BARETTE
13 153
VAL D'OR, QC
W
- -
1993ROUND#FROMPOSGPPTS
STÉPHANE ROY
1 1
STE-MARTINE, QC
C
215 263
FRANCIS LARIVÉE
2 14
VERDUN, QC
G
159 4
MARQUIS GREGOIRE
4 40
STE-MARTINE, QC
D
180 29
CHRISTIAN FORTIN
5 53
ALMA, QC
W
118 71
NICOLAS MORENCY
6 66
ST-ANICET, QC
W
75 25
ÉRIC SYLVESTRE
6 76
TRACY, QC
D
260 105
NICOLAS THIBEAULT
7 79
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
43 12
FRANÇOIS VEILLEUX
8 92
GREENFIELD PARK, QC
C
93 22
FRANÇOIS CHOUINARD
9 105
ROBERVAL, QC
D
- -
FRÉDÉRIC MICHAUD
10 118
JONQUIÈRE, QC
W
- -
NICOLAS DECHAMPLAIN
11 131
SEPT-ÎLES, QC
C
- -
VINCENT LAGARDE
12 144
MONTRÉAL, QC
D
- -
QMJHL ENTRY DRAFT
logo
1971197219731974197519761977
1978197919801981198219831984
1985198619871988198919901991
1992199319941995199619971998
1999200020012002200320042005
2006200720082009201020112012
2013201420152016201720182019
VAL D'OR · PER POSITION
POSITIONQTY
DEFENSEMEN 126
WINGERS 125
CENTERS 88
GOALIES 44
VAL D'OR · PER COUNTRY
COUNTRIESQTY
CANADA 368
UNITED STATES 13
GERMANY 1
RUSSIA 1
MORE WEBSITES FREE MANAGEMENT SOCIAL NETWORKS
MARKERZONE.COM
SUPERBASEBALLPOOL.COM
SUPERBASKETBALLPOOL.COM
SUPERFOOTBALLPOOL.COM
SUPERHOCKEYPOOL.COM
BASEBALL POOL
FOOTBALL POOL
HOCKEY POOL
BASEBALL LEAGUE
FOOTBALL LEAGUE
HOCKEY LEAGUE
SOCCER LEAGUE
FACEBOOK
TWITTER
Markerzone.com