logo

DRAFT

 .NET
SHAWINIGAN CATARACTES - QMJHL ENTRY DRAFT
2019ROUND#FROMPOSGPPTS
OLIVIER NADEAU
1 5
LAC-ETCHEMIN, QC
C
54 21
TYSON HINDS
2 30
GATINEAU, QC
D
51 11
DOVAR TINLING
3 41
POINTE-CLAIRE, QC
C
- -
MATTHEW MACDONALD
3 44
HALIFAX, NS
C
38 1
ANTHONY DI CESARE
4 63
ST-EUSTACHE, QC
C
2 -
OLIVIER BEAUDOIN
6 93
SHERBROOKE, QC
D
- -
MATIS ROSS
6 97
DRUMMONDVILLE, QC
D
- -
FRÉDÉRIC DUTIL
6 100
SALABERRY-DE-VALLEYFIELD, QC
C
- -
THOMAS PICHETTE
8 129
YAMAMICHE, QC
C
- -
WILLLIAM DYKE
9 150
ST. JOHN'S, TN
G
- -
ADAM LABELLE
9 162
MIRABEL, QC
D
- -
JACOB TESSIER-GAGNON
10 165
SHERBROOKE, QC
C
- -
SIMON SÉNÉCHAL
11 183
JONQUIÈRE, QC
D
1 1
WYLEN BOURQUE
12 201
PLESSISVILLE, QC
C
- -
RAPHAEL AUCHU
12 208
ST-ZOTIQUE, QC
G
- -
ÉMILE GAGNÉ
13 219
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
JULIEN PINEL
14 237
RIMOUSKI, QC
D
- -
2018ROUND#FROMPOSGPPTS
MAVRIK BOURQUE
1 3
PLESSISVILLE, QC
C
119 130
CHARLES BEAUDOIN
1 11
BROMONT, QC
W
121 61
WILLIAM VEILLETTE
2 28
LÉVIS, QC
C
65 16
XAVIER BOURGAULT
2 33
L'ISLET, QC
C
127 89
MARC-ANTOINE MERCIER
4 56
FORESTVILLE, QC
D
- -
PHILIPPE BLANCHET
6 92
VICTORIAVILLE, QC
D
28 2
BRENDAN MILSON
7 118
MIRAMICHI, NB
C
- -
BRENDAN TREMBLAY
8 128
ST-HILARION, QC
W
- -
ZACHARY BARABÉ
9 146
FARNHAM, QC
C
- -
OLIVIER LECLAIR
11 182
BÉCANCOUR, QC
G
- -
JUSTIN ROY
11 195
SAIT-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
C
- -
BRANDON LÉVESQUE
12 203
MONTRÉAL, QC
D
- -
ANTHONY MESSIER
13 218
LA PRAIRIE, QC
D
- -
FELIX-ANTOINE HOULE
14 236
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
2017ROUND#FROMPOSGPPTS
JÉRÉMY MARTIN
2 33
SAINTE-CATHERINE, QC
W
150 70
GABRIEL BELLEY-PELLETIER
3 40
SAINT-PASCAL, QC
D
95 16
WILLIAM CHAMPAGNE
3 44
AMQUI, QC
C
99 18
MARC-ANTHONY LAMBERT
6 92
REPENTIGNY, QC
G
3 -
LUDOVICK NAULT-DAIGLE
6 105
CANDIAC, QC
W
2 -
BRENDAN MCCARTHY
7 123
GOULDS, TN
W
- -
FABRICE DROUIN
8 141
QUÉBEC, QC
W
- -
WILLIAM CUMMINGS
9 150
ÎLES DE LA MADELEINE, QC
W
116 30
ALEXANDER CAMPBELL
9 159
CHÂTEAUGUAY, QC
C
- -
ALEX DEGAGNÉ
9 162
MISSISSAUGA, ON
D
172 33
ZACHARY BELLEFEUILLE
11 195
BÉCANCOUR, QC
W
1 -
JÉRÉMIE BUCHELER
12 213
ST-LAURENT, QC
D
- -
JOE SHARIB
13 231
NATICK, MA
G
- -
BRIGGS GAMMILL
14 247
NEW CANAAN, CT
C
- -
2016ROUND#FROMPOSGPPTS
GABRIEL DENIS
2 34
RIVIÈRE-AUX-RENARDS, QC
C
204 88
MATHIEU SAMSON
3 40
RIMOUSKI, QC
W
78 17
ANTHONY IMBEAULT
3 44
ST-HUBERT, QC
W
68 34
TRISTAN MERCURE
5 88
BOUCHERVILLE, QC
C
3 -
WILLIAM CROTEAU
6 100
CHANDLER, QC
D
- -
ARNAUD CHOUINARD
7 119
ROSEMÈRE, QC
D
- -
XXX XXX
7 124
DRUMMONDVILLE, QC
C
5 2
ANTOINE DEMERS
8 131
SHERBROOKE, QC
C
255 128
ZACHARY OUELLET
8 143
ST-JEAN-DE-DIEU, QC
D
31 2
SIMON DUBOIS-TIBERGHEN
9 160
NICOLET, QC
D
102 20
JEREMY D'AURAY
10 169
GATINEAU, QC
C
- -
ANTHONY LEMIEUX
10 178
ST-AMBROISE, QC
D
- -
JONATHAN COURNOYER
11 192
SOREL-TRACY, QC
G
- -
ALEXY ROBERT
11 196
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
ANTHONY BLAIS
12 214
GRAND-MÈRE, QC
G
- -
MATT PASQUALE
13 232
NORTH READING, MA
G
- -
THOMAS CARR
14 250
YORK, ME
D
- -
2015ROUND#FROMPOSGPPTS
JOCKTAN CHAINEY
1 14
ASBESTOS, QC
D
236 110
ZACHARY BOUTHILLIER
2 23
CHAMBLY, QC
G
148 4
MIKHAIL DENISOV
2 36
MOSCOU
G
156 6
TOMMY CARDINAL
3 49
ST-ÉTIENNE-DE-LAUZON, QC
W
115 12
JÉRÉMY FORTIN
5 82
DOLBEAU-MISTASSINI, QC
W
131 39
SIMON BENOIT
8 129
LAVAL, QC
D
190 43
RYAN RICKETTS
8 141
GRAND FALLS-WINDSOR, TN
C
- -
JAMES ORR
8 144
BEACONSFIELD, QC
D
- -
PHILLIPPE-OLIVIER RIOPEL
10 167
ST-JÉRÔME, QC
C
- -
SIMON GRAVEL
10 178
BOUCHERVILLE, QC
C
- -
VINCENT SENEZ
11 195
LONGUEUIL, QC
W
163 75
JAKOB BREAULT
12 213
ACTON VALE, QC
C
- -
XAVIER POULIOT
13 231
ST-ISIDORE, QC
D
65 8
JAYSON DOBAY
14 249
WEYMOUTH, MA
D
- -
2014ROUND#FROMPOSGPPTS
SAMUEL GIRARD
1 3
ROBERVAL, QC
D
223 225
GABRIEL SYLVESTRE
1 18
BLAINVILLE, QC
D
347 83
CHARLES TAILLON
2 26
QUÉBEC, QC
C
128 21
RAPHAEL SANTERRE
3 46
RIVIÈRE-DU-LOUP, QC
C
68 22
MATHIEU BELLEMARE
3 47
SHAWINIGAN, QC
G
136 6
DECLAN SMITH
4 67
ANTIGONISH, NS
C
270 123
SAMUEL ASSELIN
5 78
L'ASSOMPTION, QC
C
306 229
JEAN-CHRISTOPHE BOUCHARD
8 136
ST-NICOLAS, QC
C
- -
JUSTIN PARÉ
8 138
LAC-BEAUPORT, QC
C
82 27
FRANCIS BERNIER
9 155
ASBESTOS, QC
C
- -
STEFANO CANTALI
10 174
MONTRÉAL, QC
G
- -
MATT FILIPE
11 186
LYNNFIELS, MA
C
- -
ALEX ROWELLA
12 204
RIDGEFIELD, CT
C
- -
JUSTIN BERNIER
14 240
MONTMAGNY, QC
C
95 42
2013ROUND#FROMPOSGPPTS
ANTHONY BEAUVILLIER
1 2
SOREL-TRACY, QC
W
210 243
JAMES PHELAN
2 21
LAVAL, QC
C
352 205
BRANDON GIGNAC
2 28
REPENTIGNY, QC
C
279 201
NICHOLAS WELSH
2 33
HALIFAX, NS
D
379 210
EMMANUEL AUCOIN
3 48
ÎLES-DE-LA-MADELEINE, QC
C
125 24
ANTOINE SAMUEL
3 56
LAC ETCHEMIN, QC
G
169 1
FRANCIS THIBAULT
5 76
LÉVIS, QC
C
4 -
ALEXANDRE DUFOUR
5 80
VAL D'OR, QC
W
50 6
TREVOR BUTLER
5 83
KIRKLAND, QC
D
2 -
NATHAN WARD-RAYMOND
7 112
GREENFIELD PARK, QC
G
4 -
TOMMY LEMAY
8 138
FORTIERVILLE, QC
C
64 13
BRUNO-CARL DENIS
10 166
ST-UBALD, QC
D
212 71
LUCAS LAJOIE
10 174
CHICOUTIMI, QC
W
20 3
CHARLIE BARROW
11 184
BELMONT, MA
D
- -
GIANNI PAOLO
12 202
HOPE, RI
D
- -
2012ROUND#FROMPOSGPPTS
RAPHAEL MAHEUX
2 27
QUÉBEC, QC
D
318 101
ALEXANDRE DELISLE-HOUDE
3 42
QUÉBEC, QC
W
162 48
ALEXIS D'AOUST
4 56
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
337 281
EVAN SCOTT
4 60
HUDSON, QC
D
114 9
NATHAN L'ECUYER
5 91
LAVAL, QC
G
- -
SAMUEL DESJARDINS
5 93
MASCOUCHE, QC
C
2 -
RAPHAEL LAROSE
6 97
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
FRANCIS OUELLET
6 110
QUÉBEC, QC
W
5 -
MATTHEW KLEBANSKYJ
7 113
PIERREFONDS, QC
D
188 37
CHARLES-ALEXIS RAYMOND
7 128
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
ANTHONY DEMERS
9 164
ACTON VALE, QC
C
45 12
SHANE DALLAIRE
10 182
HAUTE-ABOUJAGNE, NB
C
- -
SAMUEL VIGNEAULT
12 217
BAIE-COMEAU, QC
C
- -
JONATHAN GRASSIE
13 235
SOMERSWORTH, NH
D
- -
COLIN SULLIVAN
14 239
MILFORD, CT
D
- -
PHILIPPE KLITIRINOS
14 244
MONTRÉAL, QC
C
- -
DEREK DEMONTIGNY
14 253
ROUYN-NORANDA, QC
C
3 -
2011ROUND#FROMPOSGPPTS
BRONSON BEATON
2 23
SPRINGHILL, NS
W
342 159
ZACHARY TAYLOR
2 34
HALIFAX, NS
D
206 32
ÉMERIC HUDON
3 52
LA PRAIRIE, QC
W
28 9
STORM PHANEUF
4 56
GATINEAU, QC
G
81 4
DYLAN LABBÉ
4 71
ST-GEORGES, QC
D
207 115
ALEXIS GUILBAULT
5 89
VARENNES, QC
C
- -
ALEXANDRE GRAND-MAISON
6 95
MIRABEL, QC
W
211 70
SAMUEL LANDRY
6 102
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
37 2
RAPHAEL-PIER RICHER
8 138
GATINEAU, QC
C
- -
CHARLES-ANTOINE ALAIN
9 156
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
D
22 1
JÉRÉMIE BONNEVILLE
10 163
GATINEAU, QC
C
- -
MATHIEU ROY
11 182
JONQUIÈRE, QC
D
- -
RYAN LANGAN
12 193
ST. JOHN'S, NB
C
- -
2010ROUND#FROMPOSGPPTS
JUSTIN HACHE
1 8
BATHURST, NB
D
246 116
ALEX DUBEAU
1 9
MASCOUCHE, QC
G
265 6
MICHAEL MATHESON
2 27
POINTE-CLAIRE, QC
D
- -
SAMUEL HODHOD
2 30
WESTMOUNT, QC
W
275 174
MATTHEW BURSEY
3 42
ST. JOHN'S, NB
W
179 51
JORDAN CÔTÉ
3 45
VICTORIAVILLE, QC
D
- -
PIER-LUC DUVAL
4 62
VAL D'OR, QC
W
3 -
FÉLIX-ANTOINE BERGERON
5 90
VICTORIAVILLE, QC
W
151 61
LOUIS-DAVID BOURGAULT
7 113
THEDFORD MINES, QC
C
- -
ALEXANDRE BERGERON
8 135
MONT ST-HILAIRE, QC
D
2 1
JÉRÉMY BELISLE
8 143
ST-EUSTACHE, QC
W
- -
STEFANO MOMESSO
9 153
KIRKLAND, QC
W
- -
FRANCIS ALARIE
10 171
BEAUPORT, QC
W
- -
2009ROUND#FROMPOSGPPTS
YANNICK VEILLEUX
1 2
ST-HIPPOLYTTE, QC
W
280 208
JONATHAN RACINE
1 8
MONTRÉAL, QC
D
279 52
ANTHONY GOULET
3 53
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
D
67 2
COLE HAWES
4 62
HALIFAX, NS
C
163 78
HOLDEN ANDERSON
5 77
POINTE-CLAIRE, QC
D
- -
CHRISTOPHE TREMBLAY
6 91
JONQUIÈRE, QC
W
41 13
MARC-ANDRÉ KAISER
6 92
ST-EUSTACHE, QC
D
9 -
ALEXANDRE CÔTÉ
7 120
KIRKLAND, QC
C
49 14
LOUIS-PHILIPPE CHASLE
8 138
POINTE-CLAIRE, QC
D
- -
VINCENT DUCHESNEAU
9 153
CHARLESBOURG, QC
D
- -
KEVIN FISET
9 154
LAVAL, QC
W
66 12
NATHANIEL GOURDEAU
9 161
VARENNES, QC
C
- -
PETER SAKARIS
10 180
CANDIAC, QC
W
182 151
2008ROUND#FROMPOSGPPTS
MICHAEL BOURNIVAL
1 7
SHAWINIGAN, QC
C
251 232
ÉTIENNE ST-GERMAIN
2 25
GREENFIELD PARK, QC
D
115 24
DANICK GAUTHIER
2 26
REPENTIGNY, QC
W
279 183
JOÉ DUBÉ
4 63
ST-MATHIEU, QC
W
110 48
DEVON CUDMORE
5 83
CORNWALL, PEI
G
- -
SAMUEL FORTIER
6 100
IRLANDE, QC
W
8 1
PHILIPPE PÉPIN
7 123
QUÉBEC, QC
D
7 -
ANTOINE QUEVILLON
8 133
MONT-LAURIER, QC
W
132 57
JEAN-MICHEL FORTIER
9 151
L'ANCIENNE-LORETTE, QC
G
5 -
PIERRICK MARTEL
10 166
DRUMMONDVILLE, QC
C
169 71
MARC-ANDRÉ PLOUFFE
10 169
GATINEAU, QC
C
- -
VINCENT PARISEAU-MATHIEU
11 187
GATINEAU, QC
W
- -
2007ROUND#FROMPOSGPPTS
CHARLES-OLIVIER ROUSSEL
1 3
ST-EUSTACHE, QC
D
358 222
GABRIEL GIRARD
2 21
VARENNES, QC
G
203 7
DOMINIC SAVOIE
2 32
LAVAL, QC
W
162 42
PHILIPPE PARADIS
2 34
NORMANDIN, QC
W
268 187
CHARLES BETY
3 41
ST-BERNARD-DE-BEAUCE, QC
C
193 85
MARC-ANTOINE GOYETTE
3 49
ST-LOUIS-DE-FRANCE, QC
D
90 27
RAPHAËL POULIOT
3 51
ST-HYACINTHE, QC
W
223 98
BRAD YETMAN
5 75
MOUNT PEARL, TN
D
136 24
WILL JOHNSTON
6 91
CHARLOTTETOWN, PEI
W
14 1
MATHIEU MILSÉ
6 103
MONTRÉAL, QC
W
130 23
OLIVIER TARDIF
7 111
NAPIERVILLE, QC
W
4 -
ALEXANDRE FOURNIER
8 129
QUÉBEC, QC
D
- -
ÉRIC DESFOSSÉS
10 165
NAPIERVILLE, QC
C
- -
BRENDAN COLLINS
11 183
ANJOU, QC
C
- -
SHANE BEGIN
12 201
WINDHAM, NH
D
- -
2006ROUND#FROMPOSGPPTS
DAVE LABRECQUE
1 9
VANIER, QC
C
247 248
MAXIME LEGAULT
2 26
STE-AGATHE, QC
W
222 126
GABRIEL LEMIEUX
2 31
LONGUEUIL, QC
D
368 102
TOMMY SAMSON
4 63
ST-ÉLIE-DE-CAXTON, QC
C
56 10
JOSHUA DESMARAIS
4 65
MONTRÉAL, QC
W
75 5
ANTOINE HOUDE-CARON
5 82
BROSSARD, QC
W
291 133
LUC BOURQUE
5 87
MONCTON, NB
D
20 1
STEVEN GAUTREAU
6 99
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
- -
CHARLES BERGERON
7 117
ALMA, QC
D
- -
FRANCIS DIONNE
8 135
SHAWINIGAN, QC
G
- -
LOUIS-PHILIPPE DUMOULIN
10 171
BLAINVILLE, QC
D
- -
BRETT JONES
11 189
DARTMOUTH, NS
W
- -
VINCENT LAVIGUEUR
12 207
ST-EUSTACHE, QC
C
159 49
ALEX BOURASSA
13 224
SHAWINIGAN, QC
C
2 -
DANIEL BLANCHARD
14 239
LACHENAIE, QC
D
- -
MARC-ANDRÉ PAYMENT
15 248
VALLEYFIELD, QC
G
1 -
2005ROUND#FROMPOSGPPTS
FRANCIS BOULIANNE
2 30
MISTASSINI, QC
G
2 -
ALEXANDER KILLORN
3 42
HALIFAX, NS
W
- -
DAVE NOLIN
4 66
VICTORIAVILLE, QC
W
215 104
PIERRE-ALEXANDRE VANDALL
5 84
ST-LOUIS-DE-FRANCE, QC
C
279 272
LUC MELANSON
6 102
MONCTON, NB
W
27 2
MATTHEW SAMSONOVICH
7 123
MONTRÉAL, QC
W
- -
KELLY COX
8 138
SHERBROOKE, QC
D
- -
KEVIN MALETTO
9 156
LONGUEUIL, QC
G
83 -
ANTON MANSON
10 174
HALIFAX, NS
W
58 10
ZACK PATTERSON
11 192
NEW GLASGOW, NS
D
- -
JEAN-CHRISTOPHE POULIN
12 210
LAC-MÉGANTIC, QC
C
- -
JEAN-SÉBASTIEN BERGERON
13 228
NICOLET, QC
D
- -
DAVID DAGENAIS
13 229
LASALLE, QC
C
3 -
SERGE PELLETIER-B
14 245
RIVE-NORD, QC
D
- -
2004ROUND#FROMPOSGPPTS
GUILLAUME DURAND
1 12
DAYTON, OH
D
191 40
STEFANO GILIATI
2 28
MONTRÉAL, QC
W
289 228
CÉDRIC LALONDE-MCNICOLL
3 33
LONGUEUIL, QC
C
290 318
MATHIEU PÉTRIN
3 34
HULL, QC
W
89 10
MATTHEW PISTILLI
4 60
MONTRÉAL, QC
W
300 299
KYELL HENEGAN
5 80
MONTRÉAL, QC
D
235 39
CHARLES MILETTE
7 100
CAP-DE-LA-MADELEINE, QC
C
57 6
GUILLAUME LAROCHE
8 124
MONTRÉAL, QC
C
- -
BEN MACFARLANE
9 140
WOODSTOCK, NB
G
101 -
DAVID CHAPUT
10 156
MONTRÉAL, QC
D
- -
BENOIT LAFRANCE
11 172
MONTRÉAL, QC
C
- -
SAMUEL AUBÉ
13 203
LAVAL, QC
D
- -
HUBERT GÉNÉREUX
14 217
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
- -
2003ROUND#FROMPOSGPPTS
JEAN-PHILIPPE PAQUET
1 5
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
D
341 167
JONATHAN LABERGE
2 31
QUÉBEC, QC
C
299 173
PATRICK BERNIER
3 37
QUÉBEC, QC
W
289 138
ANTHONY CORMIER
3 44
HAVRE ST-PIERRE, QC
G
2 -
FRANCIS PARÉ
3 46
LEMOYNE, QC
C
286 315
BENJAMIN CHAISSON
4 53
HALIFAX, NS
D
200 10
STEVE BELLEFLEUR
6 81
ST-BASILE-LE-GRAND, QC
W
261 91
PIERRE-MARC GUILBAULT
9 133
STE-JULIE, QC
D
292 144
JÉRÔME LAROCHELLE
10 147
DRUMMONDVILLE, QC
C
2 -
SHELDON CHEWANISH
10 149
CHISASIBI, QC
D
- -
SIMON MARCOTTE-LÉGARÉ
11 165
LONGUEUIL, QC
C
- -
TREVOR MACKENZIE
12 180
HALIFAX, NS
C
- -
JUSTIN PETIGUAY
13 195
MISTISSINI, QC
D
- -
ALEXANDRE NADEAU
14 210
LAC ETCHEMIN, QC
C
- -
KEVIN YOUNG
15 222
SHERBROOKE, QC
C
- -
2002ROUND#FROMPOSGPPTS
JULIEN ELLIS
1 14
SOREL, QC
G
194 -
SÉBASTIEN GAUTHIER
2 30
MONTRÉAL, QC
W
206 125
JUSTIN VIENNEAU
3 44
OSHAWA, ON
D
329 65
SASHA POKULOK
4 54
VAUDREUIL-DORION, QC
D
- -
DOMINIC PLANTE
4 62
QUÉBEC, QC
C
63 8
DANICK BOUCHARD
5 78
REPENTIGNY, QC
W
324 219
FRÉDÉRIC GARIEPY
8 114
GRAND-MÈRE, QC
D
90 6
JEAN-PHILIPPE PARÉ
8 127
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
- -
BENOIT LANDRY
9 143
GATINEAU, QC
W
- -
KYLE SAKALAUSKAS
10 159
MILLVILLE, NS
G
- -
JASMIN DUGUAY
11 175
MONT-LAURIER, QC
D
- -
MATHIEU PHANEUF
12 190
SOREL, QC
D
- -
MAXIME VALLÉE
13 204
STE-BRIGITTE DE LAVAL, QC
G
- -
PETER SHEPPARD
14 217
SYDNEY, NS
D
- -
ANDREW THOMAS
15 225
BOW, NH
D
- -
2001ROUND#FROMPOSGPPTS
CHRIS HODGSON
2 30
FREDERICTON, NB
C
216 92
JONATHAN VILLENEUVE
3 35
MONTRÉAL, QC
W
87 43
NICOLAS DESILETS
3 48
NICOLET, QC
D
290 59
MAXIME CUERRIER
5 72
CÔTEAU-DU-LAC, QC
D
40 2
MARTIN PHANEUF
5 78
SOREL, QC
W
- -
DAVID LEROUX
6 84
LONGUEUIL, QC
D
119 46
GUY MANSEAU
6 90
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
47 3
MAXIME ROBERT
6 92
OTTAWA, ON
D
148 13
THIERY POUDRIER
8 128
MONTRÉAL, QC
C
222 100
MARTIN TREMPE
9 144
STE-MARGUERITE, QC
C
68 1
SOKGAN HENG
10 160
LAVAL, QC
D
- -
JIMMY FILLION
11 176
RIMOUSKI, QC
C
- -
PATRICK COUILLARD
12 192
MONTRÉAL, QC
G
- -
MIKE BASLYK
13 206
MONTRÉAL, QC
C
- -
STEVE YETMAN
15 240
ST. JOHN'S, TN
C
- -
2000ROUND#FROMPOSGPPTS
JIMMY CUDDIHY
1 4
OTTAWA, ON
C
285 175
PAUL-ANDRÉ BOURGOIN
2 27
MONTRÉAL, QC
D
131 4
MATHIEU GRAVEL
2 32
GREENFIELD PARK, QC
W
301 182
JONATHAN BOUTIN
3 43
LA POCATIÈRE, QC
W
304 158
MAXIME DESRUISSEAUX
3 44
VICTORIAVILLE, QC
D
290 71
JUSTIN ROY
5 75
FREDERICTON, QC
W
31 1
MARC-ANDRÉ LÉPINE
6 96
MONTRÉAL, QC
D
- -
NICK BENTLEY
7 107
BERWICK, NS
W
- -
FRÉDÉRICK LAROCHE
8 123
ROBERVAL, QC
D
- -
SCOTT CLARKE
9 139
SYDNEY, NS
W
- -
GUILLAUME LAVALLEE
10 155
CHICOUTIMI, QC
G
148 6
PATRICE SAVARD-LEDUC
10 158
GATINEAU, QC
W
- -
DAVE GRENIER
11 171
GRAND-MÈRE, QC
D
81 25
MATHIEU PAYETTE
12 187
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
143 26
PIER-ÉTIENNE CANTIN
13 203
BAIE-COMEAU, QC
D
- -
STEVEN BERTRAND
14 218
VAL D'OR, QC
W
- -
PHILIPPE BASTARACHE
15 233
GATINEAU, QC
D
11 2
1999ROUND#FROMPOSGPPTS
ÉTIENNE GERMAIN
1 14
BOUCHERVILLE, QC
W
- -
FRANÇOIS GAGNON
2 31
MARIA, QC
W
272 178
DAVID CHICOINE
3 47
SHERBROOKE, QC
W
291 185
ALEXANDRE BLACKBURN
4 63
QUÉBEC, QC
D
302 41
OLIVIER MICHAUD
5 70
BELOEIL, QC
G
126 4
JONATHAN BELLEMARRE
6 95
ST-GÉRARD-DES-LAURENTIDE, QC
C
280 333
JULES SAULNIER
7 111
MONCTON, NB
D
27 6
ERIC MCGEE
8 127
QUÉBEC, QC
W
- -
PHILLIPPE LEPORE
9 143
MONTRÉAL, QC
D
- -
SÉBASTIEN BUISSON
10 159
GRAND-MÈRE, QC
G
1 -
CONNOR MCGUIRE
11 175
MIDDLETON, NS
D
80 20
FRANCIS GÉLINAS
12 191
SHAWINIGAN, QC
W
- -
PATRICK BOLDUC
13 207
THETFORD MINES, QC
D
6 1
JONATHAN HENRY
14 223
 
W
- -
JONATHAN HENRY
14 223
MONTRÉAL, QC
W
- -
CÉDRIC LABONTÉ
15 239
LAC ETCHEMIN, QC
D
- -
1998ROUND#FROMPOSGPPTS
JEAN-FRANÇOIS DUFORT
1 12
DRUMMONDVILLE, QC
W
270 225
JONATHAN LESSARD
2 26
DRUMMONDVILLE, QC
D
283 40
GUILLAUME LEFEBVRE
3 42
AMOS, QC
W
221 162
JASON POMINVILLE
4 57
REPENTIGNY, QC
W
222 272
JEAN-FRANÇOIS LANIEL
5 63
LASALLE, QC
G
89 2
JEAN-FRANÇOIS DAVID
5 65
STE-THÉRÈSE, QC
D
293 215
SAMUEL DUPLAIN
6 87
ST-RAYMOND, QC
W
287 23
JUSTIN GRENIER
7 91
THETFORD-MINES, QC
C
13 -
DANIEL BERGERON
8 117
QUÉBEC, QC
D
150 17
JONATHAN LARAMÉE
9 132
COWANSVILLE, QC
D
- -
DUSTIN TRAYLEN
10 147
KIRKLAND, QC
G
- -
BENOIT GAUTHIER
11 162
STE-THÉRÈSE, QC
W
- -
PIERRE OLIVIER-LEMIEUX
12 177
MONTRÉAL, QC
D
- -
ANTOINE SINCENNES
13 192
HULL, QC
W
- -
MATHIEU LESSARD
14 207
ST-CHARLES BORROMÉE, QC
D
- -
MARTIN BOUCHARD
15 222
QUÉBEC, QC
D
- -
1997ROUND#FROMPOSGPPTS
JEAN-FRANÇOIS PILON
2 25
POINTE-CLAIRE, QC
W
159 34
FRANCIS DESLAURIERS
3 42
ST-JÉRÔME, QC
D
197 97
BRUNO CLICHE
4 58
LORRETVILLE, QC
W
40 9
FRANCIS GAGNIER
5 62
MONTRÉAL, QC
W
- -
DOMINIC FORGET
5 72
STE-JULIE, QC
C
237 380
DAVID GRÉGOIRE
6 84
MONTRÉAL, QC
G
- -
PHILIPPE DEBLOIS
6 87
ST-GEORGES, QC
C
219 111
SYLVAIN CASTILLOUX
7 95
GASPÉ, QC
W
15 -
FRANCIS EMERY
7 102
JOLIETTE, QC
W
291 88
JUSTIN LEINHOS
8 117
ST-BRUNO, QC
D
- -
MIRCEA LEVESQUE
10 147
ST. JOHN'S, NB
W
- -
RÉMY ROBICHAUD
11 162
SEPT-ÎLES, QC
C
- -
JEAN-PIERRE CADORETTE
12 177
ST-BRUNO, QC
W
- -
ÉRIC LITALIEN
13 192
GREENFIELD PARK, QC
D
1 -
LOUIS-PHILIPPE LANGEVIN
14 204
MONTRÉAL, QC
D
- -
DEREK LEGAULT
15 213
KIRKLAND, QC
C
- -
1996ROUND#FROMPOSGPPTS
MATHIEU CHOUINARD
1 8
LAVAL, QC
G
215 6
BENOÎT CÔTÉ
2 22
MARIEVILLE, QC
C
216 54
MATHIEU BIRON
3 36
LAC ST-CHARLES, QC
D
140 84
SIMON POIRIER
4 50
MONTRÉAL, QC
D
228 48
MARC LAUZON
6 79
LACHINE, QC
C
101 24
JONATHAN FORTIN
7 92
CHICOUTIMI, QC
W
- -
MARIO LAFLAMME
8 106
LAC BEAUPORT, QC
W
32 11
CARL DESJARDINS
9 120
ST-LUC, QC
D
- -
DANIEL LESAGE
10 133
HULL, QC
D
- -
SYLVAIN DESCHÂTELETS
11 146
BLAINVILLE, QC
C
180 172
PIERRE-YVES BONNEAU
12 157
ST-JEAN-SUR-RICHELIEU, QC
G
- -
MARC PARENT-LAVOIE
13 168
VERDUN, QC
W
- -
STEVE VAN DEN ELZEN
14 178
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
- -
RICHARD NADEAU
15 186
MONTRÉAL, QC
W
- -
JEAN-LUC MARTIN
16 192
CHARLESBOURG, QC
W
- -
ALEXANDRE RIOUX
17 196
VANIER, QC
W
- -
OLIVIER COURCHESNE
18 200
ÎLE DUPAS, QC
W
- -
1995ROUND#FROMPOSGPPTS
JÉRÔME TREMBLAY
1 4
BEAUPORT, QC
W
372 436
LUCIO DEMARTINIS
2 25
MONTRÉAL, QC
W
299 147
JEAN-PHILIPPE PARÉ
3 39
MONTRÉAL, QC
C
373 378
STÉPHANE DESJARDINS
5 67
MONTRÉAL, QC
G
- -
DOMINIC CÔTÉ
6 81
ST-BERN, QC
W
1 -
DARREN MCMULLEN
7 92
DARTMOUTH, NS
D
- -
JEFFREY BENNETT
9 123
HALIFAX, NS
D
101 50
MATHIEU MARSAN
10 137
ROUYN-NORANDA, QC
C
- -
DAVID LABRECQUE
11 151
LÉVIS, QC
G
- -
JIMMY VERDULE
12 165
MONTRÉAL, QC
D
182 73
DAVID BÉLANGER
13 178
SHAWINIGAN, QC
C
- -
HUGO GIGUÈRE
14 190
ST-JOSEPH-DE-BEAUCE, QC
C
20 4
KARL LAMOUREUX
15 197
L'ACADIE, QC
D
- -
CHRISTIAN SETTANO
16 201
LAVAL, QC
C
- -
PATRICK BRUNEAU
17 203
ST-MAURICE, QC
G
- -
1994ROUND#FROMPOSGPPTS
PATRICK LAFLEUR
1 11
BUCKINGHAM, QC
D
142 34
ALEXANDRE JACQUES
3 34
LAVAL, QC
W
262 261
DAVID BAHL
4 48
DRUMMONDVILLE, QC
D
278 112
MICHEL TREMBLAY
5 61
ALMA, QC
W
262 167
BENJAMIN CARPENTIER
5 63
GRAND-MÈRE, QC
W
223 22
GERRY CICCIU
6 77
MONTRÉAL, QC
G
8 -
FRANÇOIS DRAINVILLE
6 78
ST-PAUL-DE-JOLIETTE, QC
D
215 104
CHRISTIAN RIOUX
7 87
GATINEAU, QC
D
- -
MATTHIEU DESCÔTEAUX
8 95
PIERREVILLE, QC
D
224 80
ROBBIE ZAHARIS
8 100
MONTRÉAL, QC
D
- -
CARL BENOIT
9 110
MONTRÉAL, QC
D
171 23
STEVEN MORNEAU
9 113
VAL D'OR, QC
W
45 1
BENOIT LAFRAMBOISE
10 127
GATINEAU, QC
G
- -
ÉRIC BELZILE
11 138
TROIS-PISTOLES, QC
W
90 28
YVAN DARBOUZE
12 147
MONTRÉAL, QC
W
- -
1993ROUND#FROMPOSGPPTS
CARL PARADIS
1 3
BEAUPORT, QC
W
280 302
STÉPHANE ROBIDAS
3 34
SHERBROOKE, QC
D
301 279
YANICK EVOLA
4 42
BOUCHERVILLE, QC
C
293 360
JEAN THÉROUX
5 59
REPENTIGNY, QC
W
116 42
GUY LORANGER
6 68
SHAWINIGAN -SUD, QC
C
300 271
NICHOLAS WINDSOR
7 81
WATERLOO, QC
D
- -
JASMIN DESCHÊNES
7 86
CAP-DE-LA-MADELAINE, QC
D
- -
BENOIT MORIN
7 90
MONTRÉAL, QC
W
- -
JEAN-YVES DUBÉ
8 94
SEPT-ÎLES, QC
G
- -
JEAN-MARTIN BOURGET
9 107
BEAUPORT, QC
W
- -
DAVID MARTEL
9 113
FORESTVILLE, QC
C
- -
MARC PRUD'HOMME
10 120
ST-TIMOTHÉE, QC
D
- -
STEVE GRIMARD
11 133
WOTTON, QC
D
- -
SYLVAIN SÉNÉCAL
12 146
ANJOU, QC
C
- -
JEAN-FRANÇOIS BESSETTE
13 157
SHAWINIGAN-SUD, QC
D
199 40
DAVID GENDRON
14 168
QUÉBEC, QC
G
- -
GILBERT LAHAYE
15 177
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
- -
CHRISTIAN GENESSE
16 183
LA SARRE, QC
W
- -
1992ROUND#FROMPOSGPPTS
SIMON PROVENCHER
1 8
VERDUN, QC
D
109 17
ALEXANDRE CHAPDELAINE
3 32
MONTRÉAL, QC
D
11 -
DAVID BROSSEAU
4 44
LAVAL, QC
W
288 231
VINCENT AUGER
5 56
ANCIENNE-LORETTE, QC
C
- -
LUC BÉCOTTE
7 75
PLESSISVILLE, QC
D
71 11
CHRISTIAN MATHIEU
8 92
HULL, QC
D
44 2
DOMINIC ST-CYR
9 104
VICTORIAVILLE, QC
G
- -
ÉRIC CLOUTIER
10 116
MONT-LAURIER, QC
W
189 78
PATRICK DALLAIRE
11 128
TROIS-RIVIÈRES, QC
G
7 -
FRANÇOIS GRAVEL
12 140
QUÉBEC, QC
W
- -
FRANÇOIS CÔTÉ
13 151
CAP-DE-LA-MADELEINE, QC
D
20 3
HUGO DESCHÊNES
14 161
LAUZON, QC
W
1 -
PATRICE DORÉ
15 170
GATINEAU, QC
C
- -
LOUIS-SIMON FERLAND
16 179
JOLIETTE, QC
D
- -
PASCAL ÉMARD
17 184
MONTRÉAL, QC
W
- -
1991ROUND#FROMPOSGPPTS
PATRICK TRAVERSE
1 4
MONTRÉAL, QC
D
213 107
JEAN-FRANÇOIS LAROCHE
2 16
SHAWINIGAN, QC
W
236 174
PATRICK LALIME
3 28
ST-BONAVENTURE, QC
G
103 -
JOCELYN CHARBONNEAU
4 40
ST-AMABLE, QC
D
167 24
SIMON ROY
6 64
MONTRÉAL, QC
D
210 133
ALAIN SAVAGE
7 78
MONTRÉAL, QC
W
300 352
SÉBASTIEN PLOUFFE
8 88
ST-EUSTACHE, QC
G
44 -
MAXIME JEAN
9 100
LA BAIE, QC
W
- -
PATRICK TREMBLAY
10 112
BEAUPORT, QC
D
18 3
ANDRÉ ALIE
11 124
ST-LÉONARD-D'ASTON, QC
C
60 14
PATRICK MOREAU
12 136
MONTRÉAL, QC
W
- -
THIERRY DUMAS
13 148
ST-ÉTIENNE-DE-LAUZON, QC
W
- -
SHANE KISTABISH
14 160
AMOS, QC
G
- -
PHILIPPE GUIMONT
15 172
BEAUPORT, QC
W
- -
PATRICK BLAIS
16 184
TROIS-RIVIÈRES, QC
G
- -
DANIEL PELOQUIN
17 196
WINDSOR, QC
D
13 -
MARTIN ÉTHIER
18 208
ST-EUSTACHE, QC
D
- -
1990ROUND#FROMPOSGPPTS
MARC TARDIF
1 8
MONTRÉAL, QC
W
214 186
YVES MEUNIER
2 20
HULL, QC
W
181 112
DAVE LAROUCHE
3 32
CHICOUTIMI, QC
C
7 1
MARC LEGAULT
4 39
OTTAWA, ON
G
155 -
ÉRIC JOYAL
6 68
DRUMMONDVILLE, QC
D
162 19
FRÉDÉRICK LEFEBVRE
8 92
ST-BASILE, QC
C
2 -
MARTIN MATTE
9 104
QUÉBEC, QC
D
- -
SÉBASTIEN MOREAU
10 116
MONTMAGNY, QC
D
61 9
JEAN-FRANÇOIS JOMPHE
11 128
HAVRE ST-PIERRE, QC
C
177 227
PATRICK LAROSE
12 140
OTTAWA, ON
D
36 5
SERGE VAILLANCOURT
13 152
MONTRÉAL, QC
D
- -
ÉRIC LÉTOURNEAU
14 164
MONTRÉAL, QC
C
12 -
ÉRIC DESCHÊNES
15 176
RIMOUSKI, QC
W
- -
DANIEL TRUDEAU
16 188
LAVAL, QC
G
- -
1989ROUND#FROMPOSGPPTS
FRANÇOIS GROLEAU
1 4
LONGUEUIL, QC
D
275 282
PASCAL DEGRANDPRÉ
2 15
MAGOG, QC
D
- -
ÉRIC DUCHESNE
3 26
RIMOUSKI, QC
W
196 22
HUGHES BOUCHARD
4 39
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
277 85
ALAIN CÔTÉ
5 48
BEAUPORT, QC
D
344 223
ÉRIC BEAUVAIS
6 59
MONTRÉAL, QC
C
107 23
STÉPHANE GAGNÉ
7 77
MAGOG, QC
C
- -
FRANÇOIS BOURDEAU
9 92
LASALLE, QC
D
303 126
CHRIS COCKBURN
10 103
MONTRÉAL, QC
W
- -
LUC GUIMOND
11 114
LA SARRE, QC
W
- -
SANDY SCALZO
12 125
JOLIETTE, QC
D
25 -
MATHIEU ROY
13 136
LÉVIS, QC
D
62 10
ÉRIK TREMPE
14 147
BROSSARD, QC
G
4 -
PATRICK LÉGARÉ
15 158
ST-ANTOINE, QC
W
- -
CARL DEBLOIS
16 169
QUÉBEC, QC
W
- -
1988ROUND#FROMPOSGPPTS
DAVE MORISSETTE
1 4
BAIE-COMEAU, QC
W
215 75
GILLES BOUCHARD
3 26
NORMANDIN, QC
W
225 103
MARTIN VENNE
4 37
BLAINVILLE, QC
W
126 47
SERGE BILODEAU
5 48
ST-AGAPIT, QC
D
105 12
MARIO FORTIN
6 59
ST-JOSEPH-DE-BEAUCE, QC
D
- -
STEVE DONTIGNY
7 70
ST-JÉRÔME, QC
W
257 201
ANDRÉ BOULIANNE
7 75
HULL, QC
G
113 -
GEORGE GILBERT
8 81
MONTRÉAL, QC
D
- -
RICHARD HAMELIN
9 92
BOUCHERVILLE, QC
C
305 309
STEVE NÉRON
10 103
ST-FÉLICIEN, QC
D
25 -
SÉBASTIEN LAPLANTE
11 114
CAP-ROUGE, QC
W
- -
BENOIT COULOMBE
11 116
MONTRÉAL, QC
G
- -
MARC-ANDRÉ ARVISAIS
12 125
GATINEAU, QC
D
- -
MICHEL PLASSE
13 136
ST-HYACINTHE, QC
W
- -
YVES DORÉ
14 147
VALLEYFIELD, QC
G
- -
PATRICK DAMPHOUSSE
15 158
GRAND-MÈRE, QC
D
9 -
1987ROUND#FROMPOSGPPTS
FRANÇOIS BÉLANGER
1 8
BEAUPORT, QC
W
287 255
ENRICO CICCONE
2 18
MONTRÉAL, QC
D
175 68
PATRICK HÉBERT
3 28
LAVAL, QC
D
276 106
ÉRIC ST-AMANT
4 38
SOREL, QC
W
265 154
FRANÇOIS PICARD
4 39
VAL D'OR, QC
W
70 23
SERGE LIRETTE
6 58
MONTRÉAL, QC
W
127 34
STEVE NADEAU
8 71
MONTRÉAL, QC
W
- -
MARC DELORME
8 78
MONTRÉAL, QC
G
59 -
MARC NADEAU
9 88
STE-MARIE, QC
D
- -
JEAN-FRANÇOIS BOILY
10 98
JONQUIÈRE, QC
G
- -
PETER CORRIVEAU
11 106
HULL, QC
W
- -
SIMON OUIMETTE
12 118
COATICOOK, QC
W
121 40
STEVE BILODEAU
13 128
VICTORIAVILLE, QC
W
- -
ALAIN RABY
14 138
VAL D'OR, QC
C
- -
ALDO DECAROLIS
15 148
MONTRÉAL, QC
W
102 23
STEVE LACHAINE
16 158
MONT-LAURIER, QC
W
- -
STEVE BLANCHET
17 168
LOTBINIÈRE, QC
D
- -
1986ROUND#FROMPOSGPPTS
PATRICK LEBEAU
1 3
ST-JÉRÔME, QC
W
301 549
JEAN-FRANÇOIS QUINTIN
2 13
ST-JEAN, QC
W
212 299
STÉPHANE MORIN
3 23
MONTRÉAL, QC
C
223 307
DEAN BERGERON
4 33
LA BAIE, QC
W
81 26
ÉRIC MÉTIVIER
4 34
VERDUN, QC
G
105 4
SERGE VIGNEAULT
5 41
JONQUIÈRE, QC
W
210 61
PATRICK SAURIOL
5 43
LA MINERVE, QC
W
131 127
DANNY HUNTER
6 56
MALARTIC, QC
D
85 8
TOMMY CACIOPPO
6 60
MONTRÉAL, QC
C
- -
DOMINIC TURGEON
9 83
SHERBROOKE, QC
D
34 13
ÉRIC CAISSY
10 93
LAVAL, QC
G
1 -
ALAIN DEEKS
11 103
PAPINEAUVILLE, QC
D
155 30
CHRISTIAN BERTRAND
12 113
MONTRÉAL, QC
W
237 187
STEVE AVOINE
13 123
KEDGWICK, NB
C
- -
STÉPHANE LUNEAU
14 133
ARTHABASKA, QC
C
- -
MARC-ANDRÉ PARÉ
15 143
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
- -
1985ROUND#FROMPOSGPPTS
STÉPHANE GUÉRARD
1 11
STE-ELIZABETH, QC
D
105 54
MIGUEL BALDRIS
3 33
CANDIAC, QC
D
223 115
STÉPHANE BRIAND
6 66
SEPT-ÎLES, QC
W
133 39
JEAN-CLAUDE BERGERON
7 77
HAUTERIVE, QC
G
181 7
MARTIN LATREILLE
10 110
MONTRÉAL, QC
D
225 58
STEVE BOIVIN
14 154
LAC MÉGANTIC, QC
D
17 2
1984ROUND#FROMPOSGPPTS
SIMON GAGNÉ
1 9
MONTRÉAL, QC
C
289 186
STÉPHAN LEBEAU
3 33
SHERBROOKE, QC
C
309 650
PATRICE LEFEBVRE
4 41
MONTRÉAL, QC
W
312 665
ROBERT DESJARDINS
5 57
VERDUN, QC
G
193 4
SERGE PÉPIN
7 81
MACAMIC, QC
D
142 38
CONRAD JR. BOUFFARD
8 89
 
D
24 4
ÉRIC MARTIN
8 90
NOTRE-DAME-DU-LAC, QC
W
136 42
STÉPHANE PRÉVOST
10 117
MONTRÉAL, QC
D
77 35
LUC DUFOUR
11 129
CHICOUTIMI, QC
C
69 8
LUC MARINEAU
12 141
REPENTIGNY, QC
D
43 26
DOMENIC BERTOLDI
14 165
MONTRÉAL, QC
W
48 7
1983ROUND#FROMPOSGPPTS
ERIC COLLIN
1 10
ST-DONAT, QC
W
186 146
CLAUDE LAROCQUE
4 37
 
D
16 3
PETER DIRINALDO
6 56
MONTRÉAL, QC
C
53 9
ÉRIC DEMERS
6 59
MONTRÉAL, QC
W
243 100
FRANÇOIS DUPUIS
6 61
LAVAL, QC
D
18 2
JEAN-PIERRE PERREAULT
6 63
 
W
13 1
STÉPHANE LAROCQUE
8 87
ST-CONSTANT, QC
W
25 13
LUC LEFEBVRE
9 98
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
7 -
JEAN MONGRAIN
12 131
 
G
1 -
BARRY MAGUIRE
13 142
MONTRÉAL, QC
D
25 5
YVES DESJARDINS
15 164
GATINEAU, QC
D
2 -
JASMIN NAUD
17 186
ST-MARC-DES-CARRIÈRES, QC
D
47 4
1982ROUND#FROMPOSGPPTS
GUY BENOIT
1 5
ST-HYACINTHE, QC
C
214 356
GUY POUDRIER
2 16
 
D
24 6
JOËL GUIMONT
3 27
QUÉBEC, QC
C
157 110
SERGIO MOMESSO
4 38
MONTRÉAL, QC
W
226 379
JEAN-FRANÇOIS VÉZINA
5 49
MONTRÉAL, QC
W
150 76
JEAN-GUY BERGERON
6 60
MONTRÉAL, QC
D
305 215
DANIEL MARCOTTE
8 82
LACHINE, QC
G
74 1
VICTOR COWEN
9 93
 
D
36 10
ÉRIC TREMBLAY
12 126
ARVIDA, QC
W
32 3
BENOIT BEAUDOIN
16 170
LAVAL, QC
G
3 -
STÉPHANE DUFRESNE
17 181
MONTRÉAL, QC
D
86 56
1981ROUND#FROMPOSGPPTS
NORMAND LACOMBE
1 5
PIERREFONDS, QC
W
- -
ANDRÉ DESY
2 14
SHAWINIGAN, QC
W
186 161
FRANK PAJONKOWSKI
3 20
DOUAI
C
123 113
JOE MERCURI
3 23
LACHINE, QC
C
200 187
DANIEL POUDRIER
4 32
THETFORD MINES, QC
D
229 103
TOM KARALIS
5 41
MONTRÉAL, QC
D
270 179
JEAN JR. HOUDE
6 50
SHAWINIGAN, QC
W
198 85
PIERRE LAVOIE
8 68
 
D
1 -
MARTIN THIBEAULT
14 122
VERDUN, QC
W
78 77
RODOLPHE TURGEON
16 140
QUÉBEC, QC
D
158 102
RAYMOND BEAUCHAMP
18 158
HULL, QC
W
149 56
1980ROUND#FROMPOSGPPTS
RÉJEAN VIGNOLA
1 4
BAIE-COMEAU, QC
C
191 269
SYLVAIN CHARLAND
1 8
ST-HYACINTHE, QC
W
194 179
STEVEN WOODBURN
2 11
MONTRÉAL, QC
D
295 122
YVES LAPOINTE
3 23
MONTRÉAL, QC
W
141 168
CHRISTIAN BRADETTE
3 26
 
D
4 2
ALAIN RICHARD
5 37
MONTRÉAL, QC
D
201 177
MARIO DESLAURIERS
5 42
ST-JÉRÔME, QC
W
34 2
MARIO GOSSELIN
6 50
THETFORD MINES, QC
G
196 13
BOBBY MORMINA
7 59
ST-LÉONARD, QC
C
113 132
LUC POTVIN
9 80
SHAWINIGAN, QC
C
44 -
MARC HAMELIN
10 86
ST-TITE, QC
G
59 3
1979ROUND#FROMPOSGPPTS
GUY FOURNIER
1 4
PORTNEUF, QC
C
204 297
MARCEL GIGUÈRE
1 6
MAGOG, QC
C
273 348
ALAIN BOUDREAU
2 11
 
D
250 90
RICHARD TURMEL
4 30
BEAUCE, QC
D
195 67
JACQUES BERTHIAUME
4 33
 
W
146 174
PIERRE RIOUX
4 35
QUÉBEC, QC
C
218 376
ALAIN LAVIGNE
6 54
MONTRÉAL, QC
W
172 183
ANDRÉ DAIGLE
7 55
PLESSISVILLE, QC
W
120 30
JASMIN MORIN
10 82
 
G
- -
1978ROUND#FROMPOSGPPTS
RENÉ POIRIER
1 7
MONTRÉAL, QC
W
59 11
STEVE PENNEY
2 12
STE-FOY, QC
G
135 6
MIKE KENNEDY
3 24
 
W
148 103
PIERRE ALEXANDRE
5 39
QUÉBEC, QC
D
36 3
PATRICK DODIER
6 52
SHERBROOKE, QC
D
148 64
MICHEL AUDET
7 58
 
C
128 79
ALAIN BLAIS
8 69
 
C
37 18
MARC GENEST
9 77
QUÉBEC, QC
W
100 110
1977ROUND#FROMPOSGPPTS
YVON LEBLANC
1 5
MONTRÉAL, QC
W
42 25
SYLVAIN BOUTET
1 8
QUÉBEC, QC
W
221 173
ERIC MORIN
2 12
HEARST, ON
W
190 188
MICHEL BINETTE
2 16
MONTRÉAL, QC
G
32 -
PHILLIPE LAVOIE
3 21
EDMUNDSTON, NB
D
17 2
DENIS MORIN
3 25
MONTRÉAL, QC
D
154 64
MICHEL CÔTÉ
4 31
EAST ANGUS, QC
W
209 206
SYLVAIN ST-PIERRE
5 42
SHAWINIGAN, QC
W
111 20
GUY RYAN
6 52
 
G
1 -
ERIC BANVILLE
10 88
JOLIETTE, QC
D
7 -
GILLES PARÉ
12 101
LAC MÉGANTIC, QC
D
2 -
PAUL DEVLIN
14 118
 
W
31 2
DENIS BERTRAND
16 144
LAC ST-LOUIS, QC
D
40 16
SERGE BÉRARD
27 239
 
G
6 -
1976ROUND#FROMPOSGPPTS
DINO TROINI
1 1
MONTRÉAL, QC
W
208 163
DANIEL RHEAULT
2 18
MONTRÉAL, QC
W
35 3
PIERRE CHABOT
3 19
THETFORD MINES, QC
D
11 -
LARRY ROY
3 21
 
W
52 2
GILLES HUDON
4 28
MONTRÉAL, QC
D
98 57
RÉAL FORTIN
4 34
 
D
49 27
SYLVAIN CÔTÉ
8 64
EAST ANGUS, QC
W
127 109
RICHARD CORRIVEAU
18 157
 
D
1 -
1975ROUND#FROMPOSGPPTS
JEAN-MARC BONAMIE
1 1
MONTRÉAL, QC
C
199 294
DANIEL CLAVEAU
1 7
MONTRÉAL, QC
W
- -
DANIEL PINKOS
3 20
SHAWINIGAN, QC
W
31 11
LUC LACOURSIÈRE
14 119
CAP-DE-LA-MADELAINE, QC
D
1 -
1974ROUND#FROMPOSGPPTS
LUC PICHÉ
1 2
MONTRÉAL, QC
C
15 2
FRANÇOIS ROCK
1 4
MONTRÉAL, QC
D
- -
1973ROUND#FROMPOSGPPTS
RICHARD GINGRAS
1 5
TEMISCAMING, QC
D
143 65
CLAUDE GIGUÈRE
1 7
MONTRÉAL, QC
D
167 62
1972ROUND#FROMPOSGPPTS
LOUIS LORANGER
1 5
SHAWINIGAN, QC
C
140 80
BRIAN BEAUCHAMP
1 5
MONTRÉAL, QC
D
36 10
1971ROUND#FROMPOSGPPTS
RENAUD GAGNON
1 1
AMOS, QC
W
113 64
JEAN-PAUL GILBERT
1 8
MICQUA, QC
W
159 127
QMJHL ENTRY DRAFT
logo
1971197219731974197519761977
1978197919801981198219831984
1985198619871988198919901991
1992199319941995199619971998
1999200020012002200320042005
2006200720082009201020112012
2013201420152016201720182019
SHAWINIGAN · PER POSITION
POSITIONQTY
DEFENSEMEN 216
WINGERS 196
CENTERS 144
GOALIES 73
SHAWINIGAN · PER COUNTRY
COUNTRIESQTY
CANADA 613
UNITED STATES 14
FRANCE 1
RUSSIA 1
MORE WEBSITES FREE MANAGEMENT SOCIAL NETWORKS
MARKERZONE.COM
SUPERBASEBALLPOOL.COM
SUPERBASKETBALLPOOL.COM
SUPERFOOTBALLPOOL.COM
SUPERHOCKEYPOOL.COM
BASEBALL POOL
FOOTBALL POOL
HOCKEY POOL
BASEBALL LEAGUE
FOOTBALL LEAGUE
HOCKEY LEAGUE
SOCCER LEAGUE
FACEBOOK
TWITTER
Markerzone.com