logo

DRAFT

 .NET
HALIFAX MOOSEHEADS - QMJHL ENTRY DRAFT
2019ROUND#FROMPOSGPPTS
COLE FOSTON
4 70
BEAVER BANK, NS
C
11 -
KEEGAN HUNT
5 88
MONCTON, NB
D
18 1
BRADY JAMES
6 106
BEACONSFIELD, QC
G
- -
WILLIAM ROBITAILLE
7 124
LÉVIS, QC
C
- -
LUCAS ROBINSON
8 142
ROCKY HARBOUR, TN
D
44 1
VINCENT PAQUETTE
9 160
ST-HILAIRE, QC
W
- -
OLIVIER TOURCHOT
10 178
VAL-MORIN, QC
C
- -
MICHAEL SACK
11 196
INDIAN BROOK, NS
D
- -
JUSTIN FERNET
12 214
SHERBROOKE, QC
D
- -
MERLE PUTMAN
13 232
MASSTOWN, NS
C
- -
KIERAN BURKE
14 250
MOUNT PEARL, TN
D
- -
2018ROUND#FROMPOSGPPTS
SAMUEL DUBÉ
1 12
BAD TOLZ
C
81 19
COLE LARKIN
2 34
MERMAID, PEI
D
96 12
SIMON BUCHELER
3 52
SAINT-LAURENT, QC
G
- -
WILLIAM DAGENAIS
4 66
GATINEAU, QC
W
62 11
SONNY KABATAY
5 80
 
C
55 10
ZACHARIE BORDELEAU
5 88
L'ANCIENNE-LORETTE, QC
D
- -
YANNIC BASTARACHE
6 106
BOUCTOUCHE, NB
W
37 1
JONATHAN PICKREM
7 124
WINDSOR JUNCTION, NS
G
- -
VICTOR CZERNECKIANAIR
8 130
SOUTHUNGTON, CT
C
- -
JASON MARSELLA
8 142
GREENWICH, CT
D
- -
OLIVIER FIZET
9 160
MONTRÉAL, QC
C
- -
NATHAN MACMILLAN
11 196
GLACE BAY, NS
W
3 1
ZACHARY BYARD
12 214
ENFIELD, NS
D
4 -
ETHAN PHILLIPS
13 232
DARTMOUTH, NS
C
- -
STEPHEN DAVIS
14 249
HINGHAM, MA
D
- -
2017ROUND#FROMPOSGPPTS
XAVIER PARENT
1 4
BLAINVILLE, QC
W
185 99
JUSTIN BARRON
1 13
HALIFAX, NS
D
182 97
ALEX NEWHOOK
3 41
ST. JOHN'S, TN
C
- -
COLE STEWART
3 48
MONCTON, NB
W
81 14
KYLE PETTEN
6 95
BAY ROBERTS, TN
W
87 13
FÉLIX GASCON
7 113
TERREBONNE, QC
D
1 -
ARLO MERRITT
7 127
HALIFAX, NS
W
- -
MAXIME EMERY
10 167
REPENTIGNY, QC
G
- -
MIGUEL DUCHAINE
11 185
BROMONT, QC
W
- -
GAVIN HART
12 203
TRURO, NS
W
52 7
ZACK JONES
13 221
BRIDGEWATER, MA
C
60 31
MATTHEW BOLDY
14 237
MILLS, MA
W
- -
2016ROUND#FROMPOSGPPTS
BENOIT-OLIVIER GROULX
1 1
GATINEAU, QC
C
271 266
JARED MCISAAC
1 2
TRURO, NS
D
237 177
ALEXIS GRAVEL
2 20
ASBESTOS, QC
G
213 11
RAPHAËL LAVOIE
2 29
CHAMBLY, QC
W
251 260
FRÉDÉRIK THÉORET
3 39
ST-CONSTANT, QC
W
55 10
PETER DILIBERATORE
4 57
BEDFORD, NS
D
- -
JORDAN MCKENNA
5 75
DARTHMOUTH, NS
W
52 8
JAKE WISE
7 111
NORTH ANDOVER, MA
C
- -
COLE MCLAREN
8 129
ANNAPOLIS ROYAL, NS
G
55 1
BRANDON STONE
8 133
FREDERICTON, NB
W
- -
JACK RATHBONE
10 165
WEST ROXBURY, MA
D
- -
WILLIAM SMITH
11 183
L'ASSOMPTION, QC
D
- -
BRIAN SCOVILLE
12 201
AGAWAM, MA
D
- -
IAN MACPHEE
13 219
TIMBERLEA, NS
W
24 -
CEDRIC MATTE
14 237
WATERVILLE, QC
D
- -
2015ROUND#FROMPOSGPPTS
ARNAUD DURANDEAU
1 7
BEACONSFIELD, QC
W
300 233
WALTER FLOWER
2 26
LUNENBERG, NS
D
295 80
ILYA PUTINTSEV
2 28
MOSCOU
W
76 25
JORDAN LEPAGE
3 44
RIMOUSKI, QC
D
245 73
MATHIEU CHARLEBOIS
3 48
BLAINVILLE, QC
D
264 49
JOEL BISHOP
6 95
ST. JOHN'S, TN
W
274 107
RAPHAEL BLAIS
6 98
MIRABEL, QC
G
- -
SHAWN KENNEDY
7 116
CORNWALL, QC
C
- -
BEN HIGGINS
7 121
TRURO, NS
W
229 63
DENIS TONER
8 134
SAINT-ANDRE, NB
D
94 23
COOPER JONES
9 152
BRIDGEWATER, MA
D
183 31
RYAN MACDONALD
10 170
SACKVILLE, NS
C
- -
DALLAS FARRELL
11 188
ROSENEATH, PEI
C
- -
KIRKLIN ALLEN
12 206
STILLWATER LAKE, NS
G
- -
MARC-OLIVIER GILBERT
13 224
LA PRAIRIE, QC
C
- -
MATTHEW FAWCETT
14 242
LINCOLN, RI
C
- -
2014ROUND#FROMPOSGPPTS
BRETT CROSSLEY
2 21
COLE HARBOUR, NS
C
263 38
NOAH CORSON
2 37
SHERBROOKE, QC
W
100 31
JOHN MARINO
3 56
BROCKTON, MA
D
- -
BARRETT DACHYSHYN
3 57
HALIFAX, NS
W
143 23
DOMENICO ARGENTO
4 74
MONTRÉAL, QC
D
37 3
MORGAN NAUSS
5 79
HAMMONDS PLAINS, NS
D
326 109
DOMINIK BLAIN-DUPUIS
5 92
GATINEAU, QC
C
48 4
KEVIN MARTIN
6 110
CHAMBLY, QC
G
- -
GABRIEL VANIER
7 128
BOISBRIAND, QC
C
4 2
CÉDRIC LÉVESQUE
8 134
QUÉBEC, QC
C
- -
KEVIN RESOP
9 164
ST. PETERSBURG, FL
G
80 6
EDDIE BANVILLE
10 182
ST. QUENTIN, NB
C
2 -
TRISTAN TARDIF
11 200
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
1 -
GABRIEL MORIN
13 236
GATINEAU, QC
C
- -
WILLIAM GONTHIER
14 254
RIMOUSKI, QC
D
- -
2013ROUND#FROMPOSGPPTS
MAXIME FORTIER
2 34
MONTRÉAL, QC
W
293 294
TAYLOR FORD
2 38
LASALLE, QC
D
276 64
VINCENT WATT
4 57
ORMSTOWN, QC
W
182 63
JEAN-SEBASTIEN TAILLEFER
5 91
LES CÔTEAUX, QC
D
203 24
CONNOR MOYNIHAN
5 92
BOSTON, MA
W
351 145
JORDAN KING
7 128
BRAMPTON, ON
W
74 9
BRANDON WORTHEN
8 146
DARTMOUTH, NS
D
8 -
ANDREW SHEWFELT
9 164
DARTMOUTH, NS
W
240 77
JEAN-PHILIPPE BRAIS
10 182
SALABERRY-DE-VALLEYFIELD, QC
G
- -
ALEXANDRE SANFAÇON
11 200
QUÉBEC, QC
D
- -
BOB CARPENTER
12 218
NORTH READING, MA
C
- -
MARK VOKEY
13 236
ST. JOHN'S, TN
W
2 -
JACOB JACQUES
14 254
ST-JOSEPH, QC
D
42 7
2012ROUND#FROMPOSGPPTS
JACK EICHEL
1 15
NORTH CHELMSFORD, MA
C
- -
JONATHAN LACROIX-COURVILLE
3 44
GATINEAU, QC
C
4 -
LIAM ALCALDE
6 106
MONTRÉAL, QC
W
96 3
NICHOLAS GIBSON
7 124
HALIFAX, NS
D
5 1
EVAN MACEACHERN
10 178
BEDFORD, NS
D
- -
JOHN MULLALLY
11 196
TIMBERLEA, NS
C
- -
JOHN HAYDEN
12 213
CHICAGO, IL
C
- -
BRETT MCNEIL
13 231
HALIFAX, NS
D
- -
BENJI GAUDET
14 249
TIGNISH, PEI
W
- -
2011ROUND#FROMPOSGPPTS
JONATHAN DROUIN
1 2
STE-AGATHE, QC
W
178 344
ZACHARY FUCALE
1 11
ROSEMÈRE, QC
G
273 5
ADAM ERNE
2 22
NEW HAVEN, CT
W
285 322
CARL TREMBLAY
2 25
MALBAIE, QC
D
292 64
BRIAN LOVELL
3 49
CHATEAUGUAY, QC
D
145 24
RYAN FALKENHAM
5 73
HALIFAX, NS
W
204 65
ALEXANDRE SILLS
5 79
WILLICH
C
278 85
MITCHELL SHEWFELT
7 118
HALIFAX, NS
D
61 8
JOEL BLANCHARD
8 130
BAS CARAQUET, NB
W
38 9
MARC-OLIVIER DAIGLE
10 165
DELSON, QC
G
14 -
BRANDON PYE
11 179
ST. JOHN'S, TN
W
5 -
2010ROUND#FROMPOSGPPTS
LUCA CIAMPINI
1 2
MONTRÉAL, QC
W
362 278
ANDREW RYAN
2 19
ST. JOHN'S, TN
W
320 194
DARCY ASHLEY
2 25
ALBERTON, PEI
W
282 274
SIMON DESMARAIS
2 28
ST-JEAN, QC
D
115 10
FRANCIS TURBIDE
3 37
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
317 75
ANTHONY TERENZIO
6 95
NORWALK, CT
G
42 1
RYAN DAVIS
7 109
HALIFAX, PEI
W
2 -
ALEX SOULIGNY
8 127
MONTRÉAL, QC
W
54 15
JOSHUA DESMOND
10 163
HALIFAX, NS
D
56 16
NICOLAS DUBÉ
11 181
SHERBROOKE, QC
W
- -
LUKE WARNER
12 197
AMHERST, NS
W
8 -
KYLE KAVANAUGH
12 208
SYDNEY, NS
D
1 -
MIKE VECCHIONE
12 210
SAUGUS, MA
C
- -
2009ROUND#FROMPOSGPPTS
BRENT ANDREWS
1 15
CHARLOTTETOWN, PEI
C
374 209
JAMIE BISHOP
2 19
ST. STEPHEN, NB
D
64 6
MATTHEW BOUDREAU
3 49
ST-EUSTACHE, QC
C
294 214
TREY LEWIS
4 67
MONCTON, NB
D
242 69
CARL GÉLINAS
4 72
SHAWINIGAN, QC
W
269 229
SAWYER HANNAY
6 106
MONCTON, NB
D
228 22
JOËL GRONDIN
9 145
PORT-CARTIER, QC
G
15 2
BRETT BERNARD
10 163
TOBIQUE, NB
W
- -
STEVE GILLARD
11 181
ST. JOHN'S, TN
D
190 44
KODY ORR
12 197
LOWER SACKVILLE, NS
W
- -
2008ROUND#FROMPOSGPPTS
GABRIEL DESJARDINS
2 24
MONTRÉAL, QC
W
323 213
ALEX LEMIEUX
3 40
LONGUEUIL, QC
W
100 26
JESSYKO BERNARD
4 69
DALHOUSIE, NB
W
232 122
RYAN MATHESON
6 101
GANDER, TN
D
4 -
ALEX MACDONALD
7 109
MONCTON, NB
D
206 64
KODY BLOIS
8 141
BELNAN, NS
G
- -
ANDREW O'LEARY
9 159
DULUTH, MN
W
- -
ANDREW MORRISON
11 195
LUNENBURG CO, NS
D
- -
WILLIAM CLOUTIER
12 212
QUÉBEC, QC
W
- -
2007ROUND#FROMPOSGPPTS
DAVID GILBERT
1 6
CHÂTEAUGUAY, QC
C
246 175
RICHARD GREER
2 25
QUINCY, MD
D
27 -
TRAVIS RANDELL
2 28
TWILINGATE, TN
W
345 122
MATHIEU CORBEIL-THÉRIAULT
4 62
MONTRÉAL, QC
G
185 3
GERRAD GRANT
7 112
HALIFAX, NS
W
196 90
TRAVIS BUSCH
8 131
READING, MA
D
- -
ALEXIS PIETTE
9 149
REPENTIGNY, QC
C
141 87
CHRISTOPHER REISS
10 167
DORVAL, QC
C
- -
STEFAN DUMARESQUE
11 185
LABRADOR CITY, TN
G
- -
JOE DILLON
12 203
WORCHESTER, MA
D
- -
2006ROUND#FROMPOSGPPTS
GABRIEL O'CONNOR
2 23
BELOEIL, QC
D
325 69
MICHAEL CICHY
3 44
NEW HARTORD, CT
C
- -
ÉRIC LOUIS-SEIZE
7 116
MONTRÉAL, QC
W
136 22
CHAD EARLE
8 134
ST. JOHN'S, TN
C
61 21
CÉDRIC FINN
8 143
BLAINVILLE, QC
W
- -
MATTHEW SNOW
10 170
TORONTO, ON
W
25 9
DANNY HOBBS
11 188
OTTAWA, ON
C
- -
CÉDRICK MOORE
12 206
QUÉBEC, QC
G
- -
ANDREW COLES
13 223
HALIFAX, NS
W
- -
2005ROUND#FROMPOSGPPTS
BEN MACASKILL
1 17
ANTIGONISH, NS
D
250 66
LOGAN MACMILLAN
2 34
CHARLOTTETOWN, PEI
W
270 185
DANIEL SMITH
3 48
MONTRÉAL, QC
W
200 44
YURI CHEREMETIEV
3 53
MOSCOU
C
277 119
MARK YETMAN
5 80
ST. JOHN'S, TN
G
134 1
MATT CARROLL
6 103
OTTAWA, ON
D
4 1
JUSTIN PENDER
7 125
ST. JOHN'S, TN
D
240 83
ANDREW WHITE
8 143
ST. JOHN'S, TN
W
140 66
JARRETT EHLER
9 161
CHARLOTTETOWN, PEI
C
- -
ANDREW JOUDREY
10 179
WESTVILLE, NS
W
- -
GARRETH MACPHERSON
11 197
LAHR
C
- -
AUSTIN MAYER
12 215
PROVIDENCE, RI
C
- -
NEIL CHABOT
13 233
MANIWAKI, QC
C
- -
MITCHELL WALLACE
14 250
BEDFORD, NS
D
- -
BILLY TSEKOS
15 263
MONTRÉAL, QC
W
- -
2004ROUND#FROMPOSGPPTS
RYAN HILLIER
2 18
HALIFAX, NS
W
273 220
ROGER KENNEDY
4 50
ST. JOHN'S, TN
G
71 1
BRYCE SWAN
4 61
NORTH SYDNEY, NS
W
245 168
MATHIEU YELLE
7 98
LASALLE, QC
D
- -
GARRETT PETERS
8 114
EAST PROVIDENCE, RI
W
221 126
PHILIPPE PAQUET
9 130
QUÉBEC, QC
D
- -
PATRICK CULLITY
10 146
BOSTON, MA
D
- -
MICHAEL BLUNDON
11 162
DOLLARD-DES-ORMEAUX, QC
D
- -
MAXIME PROULX
12 178
LAVAL, QC
C
- -
CHRIS CAHILL
13 193
HAVERHILL, MA
W
- -
ERIC BOUCHARD
14 208
KENNEBUNK, ME
C
- -
MARK FAYNE
15 222
NASHUA, NH
D
- -
2003ROUND#FROMPOSGPPTS
KENZIE SHEPPARD
3 36
SYDNEY, NS
W
247 103
LUCIANO LOMANNO
3 47
MONTRÉAL, QC
D
274 105
JUSTIN SAULNIER
5 65
HALIFAX, NS
C
263 104
JAMES POULIOT
5 72
MANCHESTER, NH
W
215 80
JEAN-FRANÇOIS BRAULT
6 90
MONTRÉAL, QC
D
123 6
LEE SCHACHTER
6 95
HAMPSTEAD, QC
G
- -
JUSTIN MUNDEN
7 111
HALIFAX, NS
W
279 190
BROCK HOPKINS
8 127
HALIFAX, QC
D
13 -
RYAN MOORE
9 143
MONTRÉAL, QC
W
150 31
CHAUNCEY O'TOOLE
10 159
ST. JOHN'S, NB
D
- -
ZACK FIRLOTTE
11 175
FREDERICTON, NB
D
146 61
CHRIS WALL
12 190
HALIFAX, NS
G
- -
RANDY SACK
13 205
PICTOU COUNTY, NS
D
- -
KYLE KOZIARA
14 218
WEST SPRINFIELD, MA
D
- -
2002ROUND#FROMPOSGPPTS
JIM SHARROW
2 17
FRAMINGHAM, MA
D
229 118
FRÉDÉRIK CABANA
3 33
FLEURIMONT, QC
C
305 151
MATTHEW AUGUSTINE
4 51
MONTRÉAL, QC
W
55 8
BLAKE CAREEN
6 94
ST. JOHN'S, TN
C
- -
JASON CHURCHILL
7 110
ST. JOHN'S, TN
G
176 6
COLIN MACCORMACK
8 124
BEDFORD, NS
W
- -
JASON ANTHONY
8 126
ST. JOHN'S, TN
D
- -
KYLE WILSON
9 142
MONCTON, NB
W
- -
KYLE DOUCET
11 174
HALIFAX, NS
C
233 150
ANDREW PEARCEY
12 189
ST. JOHN'S, TN
W
- -
2001ROUND#FROMPOSGPPTS
ALEXANDRE PICARD
1 13
GATINEAU, QC
D
311 139
MARC-ANDRÉ BERNIER
2 17
LAVAL, QC
W
279 194
JONATHAN BOUTIN
4 56
ST-JOACHIM-DE-SHEFFORD, QC
G
154 2
FRANÇOIS-PIERRE GUÉNETTE
8 123
LAVAL, QC
C
299 295
SCOTT NAUSE
9 139
LAWRENCETOW, NS
W
- -
GLEN FRAZEE
10 155
NEW GLASGOW, NS
W
- -
EVAN JONES
11 171
MONTRÉAL, QC
W
60 20
LUCAS EVELEIGH
12 187
GRAND FALLS, TN
C
- -
ADAM PARDY
13 196
BONAVISTA, TN
D
156 61
MATT BRADY
13 201
HUDSON, NH
D
- -
2000ROUND#FROMPOSGPPTS
GIULIO SCANDELLA
3 46
MONTRÉAL, QC
W
250 180
TODD VEARY
4 51
TORONTO, ON
G
7 -
MICHAEL COUCH
5 78
HANNA, AB
D
265 73
RANDY UPSHALL
6 93
CORNER BROOK, TN
D
272 95
BENOIT-LUC GAUTHIER
6 95
GATINEAU, QC
D
7 -
CHRISTIAN GUÉRARD
7 109
LONGUEUIL, QC
W
- -
BRIAN MCCONNELL
8 113
NORFOLK, MA
C
- -
YANNICK MCNAMARA
8 116
MONTRÉAL, QC
C
15 1
GUILLAUME TAILLON
8 125
ST-NICOLAS, QC
W
- -
JEAN-FRANÇOIS DAOUST
9 141
ST-HUBERT, QC
W
- -
DAVID HOPKINS
10 157
HALIFAX, NS
D
- -
MATTHEW DICKEY
11 173
TRUTO, NS
G
- -
RYAN TROWBRIDGE
12 179
SOUTHBURY, CT
W
- -
ALEXIS AUGSBERGER
12 189
WEST HARTFORD, CT
W
- -
CHRISTIAN BRIDEAU
13 195
NIAGARA FALLS, ON
D
186 28
DERRICK KENT
13 205
ST. JOHN'S, TN
C
308 162
SHANE RUSSELL
14 210
GREENWOOD, NS
W
- -
GREG SCOTT
14 220
BATHURST, NB
D
- -
BRADLEY DOIRON
15 225
CHARLOTTETOWN, PEI
C
- -
PETER CAMPBELL
15 234
BADDECK, NS
W
- -
1999ROUND#FROMPOSGPPTS
JONATHAN JOLETTE
1 15
ÉVAIN, QC
D
322 132
JOEY NEALE
2 32
CHARLOTTETOWN, PEI
W
102 27
MITCHELL HARDY
3 48
SUMMERSIDE, PEI
W
4 -
SHAWN LEWIS
4 54
HALIFAX, NS
D
13 2
STEVE NELSON
7 104
DARTMOUTH, NS
D
- -
JEAN-FRANÇOIS LAPLANTE
7 112
ST-CONSTANT, QC
W
11 6
FRANÇOIS ROUILLARD
8 128
ST-GEORGES-DE-BEAUCE, QC
W
- -
SHAWN OATWAY
9 133
CHARLOTTETOWN, PEI
W
- -
BRUCE GILLIS
10 160
FORT MCMURRAY, AB
C
213 57
DAVID PAYNTER
11 176
CHARLOTTETOWN, PEI
D
- -
RYAN WHITE
12 192
PICTOU, NS
W
136 23
PIERRE-LUC BACON
13 208
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
6 -
JOEL MORASH
14 224
LIVERPOOL, NS
W
- -
JEAN-PAUL ALLARD
15 240
DRUMMONDVILLE, QC
D
39 1
1998ROUND#FROMPOSGPPTS
PASCAL LECLAIRE
1 5
REPENTIGNY, QC
G
158 5
BRANDON BENEDICT
2 17
AVONDALE, NS
C
402 357
SAMUEL SÉGUIN
3 32
BOUCHE, QC
W
227 186
MATHIEU PAUL
3 40
TRACY, QC
D
179 37
TYLER REID
4 55
KIRKLAND, QC
W
393 120
MIKE BRAY
5 72
HALIFAX, NS
W
147 44
JEFF TOWRISS
6 79
MOUNT URIACKE, NS
W
32 -
BRENT ROBINSON
7 95
POINTE-CLAIRE, QC
C
- -
MICHAEL RIENDEAU
7 103
SHERBROOKE, QC
C
37 10
RYAN DURNFORD
8 110
CORNER BROOK, TN
D
- -
JIMMY BILODEAU
9 125
LAURIERVILLE, QC
W
22 1
ÉRIC ST-MICHEL
10 140
MONTRÉAL, QC
D
- -
KEVIN COPLEY
11 155
INVERNESS, NS
W
- -
ÉRIC FRÉCHETTE
12 170
FLEURIMONT, QC
D
23 1
BRETON BERTHIAUME
13 185
ANTIGONISH, NS
D
- -
1997ROUND#FROMPOSGPPTS
MARC-ANDRÉ BINETTE
1 10
LAVAL, QC
W
295 287
BRANDON REID
2 18
KIRKLAND, QC
C
297 406
P.J. LYNCH
3 37
HALIFAX, NS
W
191 62
DWIGHT WOLFE
4 55
QUEENS CO, NS
D
112 9
VINCENT LAROCHE
7 100
TERREBONNE, QC
G
11 1
SCOTT CUNNING
8 115
BEDFORD, NS
D
- -
FRANÇOIS PICHETTE
9 130
MONT-CARMEL, QC
C
4 -
GREG FELTHAM
10 145
LEWISPORT, TN
W
- -
LAURENT ODJICK
11 160
TROIS-RIVIÈRES, QC
D
- -
JOEY MACDONALD
12 175
PICTOU, NS
G
20 -
LEW ROBICHAUD
13 190
MIDDLETOWN, NS
C
- -
ANTHONY PURCHASE
14 202
HALIFAX, NS
W
7 -
1996ROUND#FROMPOSGPPTS
JASON TROINI
1 6
ST-HUBERT, QC
C
286 244
ALEX TANGUAY
2 20
STE-JUSTINE, QC
W
174 242
MARTIN BILODEAU
3 34
TROIS-RIVIÈRES, QC
G
92 3
SERGE CROCHETIÈRE
4 48
DAVELUYVILLE, QC
D
72 6
ALI MACEACHERN
5 62
INVERNESS, NS
D
289 131
BENOIT DUSABLON
6 76
ST-ANNE-DE-LA-PÉRADE, QC
C
313 326
STEVE MONGRAIN
7 90
PROUXVILLE, QC
G
18 -
ALEX JOHNSTONE
8 104
HALIFAX, NS
D
193 32
FRANÇOIS PELLETIER
9 118
SOREL-TRACY, QC
C
- -
BRIAN HERRITT
10 131
COLE HARBOUR, NS
D
- -
JOE DIPENTA
11 144
BARRIE, ON
D
73 63
ÉRIC PÉRIARD
12 155
GATINEAU, QC
G
4 -
YANNICK LATOUR
13 166
ST-HUBERT, QC
D
22 1
MATHIEU POTVIN
14 176
MONTRÉAL, QC
D
- -
JULIEN BLANCHET
15 185
ST-HILAIRE, QC
W
- -
1995ROUND#FROMPOSGPPTS
DIDIER TREMBLAY
1 11
MONTRÉAL, QC
D
300 211
ANDREW GILBY
2 18
ELMSDALE, NS
D
116 33
ALEXANDRE MATHIEU
3 32
REPENTIGNY, QC
C
235 168
BILLY MANLEY
3 34
WAVERLY, NS
C
258 154
ÉRIC LAPLANTE
4 46
TROIS-RIVIÈRES, QC
W
261 246
FRÉDÉRIC BÉLANGER
5 62
LONGUEUIL, QC
D
352 167
ROB-DEWAR LINDSAY
5 68
KENTVILLE, NS
W
- -
MARTIN RENAUD
6 74
LÉVIS, QC
C
5 -
ROBBIE DICKSON
7 88
BEDFORD, NS
D
- -
ANDREW BROWN
9 116
HALIFAX, NS
D
- -
JUSTIN JOHNSON
10 130
SYDNEY, NS
C
- -
ADAM PELLERINE
11 144
HALIFAX, NS
W
- -
DAVE STATOS
12 158
LONGUEUIL, QC
G
- -
KEVIN BOLDUC
13 171
QUÉBEC, QC
D
30 2
MARK LYNK
14 184
SYDNEY, NS
W
132 34
1994ROUND#FROMPOSGPPTS
ÉTIENNE DRAPEAU
1 1
QUÉBEC, QC
C
307 303
STEVE GERVAIS
2 14
COATICOOK, QC
D
74 15
DOMINIC AUGER
3 27
LÉVIS, QC
D
- -
IAN FONTAINE
4 41
MONTRÉAL, QC
W
6 -
JOHN PYLIOTIS
5 54
LAVAL, QC
C
- -
STEVE MONGRAIN
6 67
LAC-À-LA-TORTUE, QC
W
158 61
PAUL-SÉBASTIEN GAGNON
6 68
AMOS, QC
D
- -
DANY HARVEY
7 80
GATINEAU, QC
C
- -
SIMON GODBOUT
8 94
SHERBROOKE, QC
W
31 5
JÉRÔME LABONTÉ
9 106
ST-HENRI, QC
D
- -
FRANÇOIS VACHON
10 120
TROIS-RIVIÈRES, QC
C
- -
QMJHL ENTRY DRAFT
logo
1971197219731974197519761977
1978197919801981198219831984
1985198619871988198919901991
1992199319941995199619971998
1999200020012002200320042005
2006200720082009201020112012
2013201420152016201720182019
HALIFAX · PER POSITION
POSITIONQTY
WINGERS 111
DEFENSEMEN 111
CENTERS 75
GOALIES 34
HALIFAX · PER COUNTRY
COUNTRIESQTY
CANADA 289
UNITED STATES 37
GERMANY 3
RUSSIA 2
MORE WEBSITES FREE MANAGEMENT SOCIAL NETWORKS
MARKERZONE.COM
SUPERBASEBALLPOOL.COM
SUPERBASKETBALLPOOL.COM
SUPERFOOTBALLPOOL.COM
SUPERHOCKEYPOOL.COM
BASEBALL POOL
FOOTBALL POOL
HOCKEY POOL
BASEBALL LEAGUE
FOOTBALL LEAGUE
HOCKEY LEAGUE
SOCCER LEAGUE
FACEBOOK
TWITTER
Markerzone.com